•  Escherichia coli

    Pałeczka okrężnicy.  Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B i K. Pałeczka okrężnicy w określonych warunkach wykazuje chorobotwórczość dla człowieka, wywołując głównie schorzenia: układu pokarmowego i moczowego.
     
  • Echinococcus multilocularis

    Gatunek tasiemca, pasożytującego w jelicie cienkim lisa, rzadziej psa i kota. Człowiek może być żywicielem pośrednim tego gatunku; uważa się że E. multilocularis jest najbardziej patogennym ze wszystkich tasiemców pasożytniczych dla ludzi. Wywoływana przez niego echinokokoza wielokomorowa ma cechy choroby nowotworowej.
     
  • Enterobacter earogenes (cloacae)

    Enterobacter cloacae może wchodzić w skład flory fizjologicznej przewodu pokarmowego (nosicielstwo 40-60%).
    Wywołują zakażenia dróg moczowych, jak również zakażenia wewnątrzszpitalne (zakażenia w opażeniach, zapalenie płuc, zakażenie przyranne).
    Enterobacter cloacae wykazuje oporność w stosunku do większości antybiotyków.
    W leczeniu stosuje się jak do tej pory jedyne skuteczne preparaty z grupy antybiotyków beta-laktamowych - karbapenemy.
     
  • Enteritidis

    Rodzaj Salmonelli - bakterie wywołujące zapalenie jelita cienkiego i grubego. W Polsce są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zatruć pokarmowych. Najczęściej zmiany chorobowe ograniczają się do przewodu pokarmowego, lecz możliwe jest uogólnienie się procesu chorobowego - posocznica, zakażenie narządów wewnętrznych, stawów.
     
  • Epidermohyton floccosum

    Grzybica pachwin -  choroba umiejscawia się w pachwinach, np. wokół odbytu i narządów płciowych. Objawem jest świąd, silny stan zapalny przejawiający się w formie nieregularnych, zlewających się plam. Na plamach powstają następnie pęcherzyki i grudki. Barwa początkowo czerwonawa zmienia się na brunatną. Choroba chroniczna z nawrotami. Zakażenie następuje drogą kontaktu bezpośredniego z osobą pasożytowaną oraz za pośrednictwem przyborów toaletowych, ręczników i odzieży.
     
  • Ehrlichia

    Rodzaj   bakterii  rickettsiales. Są one przenoszone przez kleszcze. Kilka gatunków może być przyczyną infekcji ( Ehrlichioza ) u ludzi. Rodzaj pochodzi od niemieckiego mikrobiologa Paula Ehrlicha. Choroby te są uważane za odzwierzęce - jako główny rezerwuar patogenu jest zwierzę, zwykle z gatunku ssaków.
     
  • Edwardsiella Tarda

    Bakteria - zakażenie nią powoduje posocznicę.
     
  • Erysipelothrix rhusiopathiae

    Włoskowiec różycy  - pierwotnie wywołuje różycę u zwierząt. Najczęściej zarażone są świnie, ale znane są przypadki różycy u ptaków, owiec, ryb i gadów. U ludzi rzadko wywołuje łagodne zakażenia skóry (erysipeloid), głównie poprzez urazy i otarcia skóry rąk /np. u pracowników rzeźni/. W bardzo rzadkich przypadkach może rozwinąć się bakteriemia (posocznica) lub zapalenie wsierdzia (endocarditis), bądz tez moze atakowac stawy (arthritis).