• W Szwecji o bezpieczeństwie pracy w światowym rolnictwie (II s. okł.)
  • Pracując nad bezpieczeństwem w Sopocie. Międzynarodowa konferencja "Towards Safety Through Advanced Solutions", 11-14 września br. (2)
  • W poszukiwaniu skutecznej prewencji. Piknik edukacyjny w Olsztynie, 7 września br. (5)
  • Innowacyjność pracowników w kontekście psychospołecznych czynników środowiska pracy (8)
    Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie do zagadnienia innowacyjności. Przedstawiono pojęcie innowacyjności oraz dane dotyczące innowacyjności w Polsce. Wyjaśniono, jak innowacyjność zależy od psychospołecznych czynników środowiska pracy i przytoczono badania dokumentujące te związki. Wśród psychospołecznych warunków pracy, które związane są z innowacyjnością pracowników, należy wyróżnić: klimat dla kreatywności w miejscu pracy, styl przywództwa przełożonych, jakość  relacji między przełożonymi a pracownikami, złożoność pracy, możliwości decyzyjne pracowników, a także różnice indywidualne (osobowość kreatywna, motywacja, poczucie własnej skuteczności, otwartość na doświadczenie). 
  • Koszty absencji chorobowej i działania ją ograniczające (12) Z absencją chorobową wiążą się koszty, które ponoszą zarówno przedsiębiorstwa, jak i państwo. Jak wynika z danych Eurostatu, ok. 26% ogólnej absencji pracujących wynika z chorób związanych z pracą. Tymczasem polskie przedsiębiorstwa na ogół nie zdają sobie sprawy z ekonomicznych skutków absencji chorobowej związanej z pracą, a co za tym idzie nie uwzględniają na ogół zagadnień odnoszących się do zarządzania tą absencją w doskonaleniu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Artykuł porusza problem ponoszonych przez przedsiębiorstwa kosztów absencji chorobowej związanej z pracą oraz wskazuje przykłady przedsiębiorstw, które zarządzając tą absencją uzyskały wymierne korzyści ekonomiczne. 
  • Zanieczyszczenia mikrobiologiczne cieczy obróbkowych (16)
    Ciecze obróbkowe są powszechnie stosowane podczas procesów mechanicznej obróbki metali. Obecność wody oraz różnych substancji organicznych sprawia, że w cieczach mogą rozwijać się drobnoustroje, głównie bakteryjne. Wśród nich mogą być obecne bakterie i grzyby potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Podczas pracy obrabiarek ciecz obróbkowa uwalniana jest do powietrza w postaci mgły olejowej, na cząstkach której transportowane są czynniki biologiczne. Stężenia bioaerozoli mogą przekraczać proponowane wartości dopuszczalne, stanowiąc zagrożenie szczególnie dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego osób narażonych.
  • Szkodliwe czynniki biologiczne w gabinetach stomatologicznych (20)
    Głównym zagrożeniem zawodowym dla personelu medycznego w gabinetach stomatologicznych jest kontakt z krwią i śliną pacjenta oraz bioaerozol powstający podczas pracy z wysokoobrotowymi narzędziami stomatologicznymi. Pracownicy gabinetów stomatologicznych mogą być narażeni na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (wirusy, bakterie, grzyby), które są potencjalnie chorobotwórcze. Stąd też, kluczowe w zapobieganiu zakażeniom jest przeprowadzenie rzetelnej oceny ryzyka zawodowego oraz zastosowanie odpowiednich środków profilaktycznych.
  • Obciążenie fizyczne kobiet pracujących przy produkcji kwiatów (24)
    Ocenę ciężkości pracy kobiet zajmujących się uprawą róż w szklarni dokonano za pomocą badań wydatku energetycznego przeprowadzonych miernikiem MWE-1, służącym do pomiaru wentylacji minutowej płuc w czasie wykonywania wysiłku. Artykuł zawiera częściowe wyniki pomiarów przeprowadzonych w ciągu czterech miesięcy, które przedstawiają ilość zużytej energii na wykonanie typowych czynności przez pracownice. Omówiono również problem związany z brakiem literatury fachowej dotyczącej pracy kobiet w szklarniach, narażeniem ich na zagrożenia związane z wykonywanymi czynnościami, a także na ciężkość pracy.
  • Algorytm sterowania aktywnego układu dźwiękochłonno-izolacyjnego z wykorzystaniem sieci neuronowej i algorytmu genetycznego (27)
    W artykule przedstawiono algorytm sterowania aktywnym ustrojem dźwiękochłonno-izolacyjnym wykorzystującym materiały inteligentne. Algorytm działa w oparciu o sieci neuronowe i algorytm genetyczny. opis algorytmu poprzedzono krótkim omówieniem materiałów inteligentnych wykorzystywanych do budowy aktywnych układów dźwiękochłonno-izolacyjnyych z uwzględnieniem zjawisk degradujących skuteczność omawianych układów wykorzystujących klasyczne techniki sterowania. Przedstawiono wyniki symulacji numerycznych działania aktywnego układu dźwiękochłonno-izolacyjnego. Rezultaty przeprowadzonych symulacji pozwalają stwierdzić, że opracowany algorytm pozwoli na konstruowanie aktywnych ustrojów dźwiękochłonno-izolacyjnych o dużej efektywności. 
  • Rola informacji w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy - międzynarodowe źródła informacji o "zielonej" ekonomii (30)
    W artykule przedstawiono problematykę rozwoju nowego trendu ekonomicznego - "zielonej" gospodarki, który był m.in. w tym roku tematem przewodnim w kampaniach informacyjnych Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). Przedstawiono wybrane źródła informacji z zakresu tej tematyki, w tym - zamieszczone w ramach portalu ILO. Naświetlono wagę upowszechniania wśród "zielonych" pracowników informacji z zakresu zagrożeń zawodowych i sposobów ich unikania, zapewniania bezpiecznych i zdrowych zielonych miejsc pracy. Podkreślono także rolę placówek informacji w upowszechnianiu informacji z zakresu zielonych gospodarek, wspierających pracę specjalistów ds. bhp. 
  • Prof. Zbigniew Engel doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej (32)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (33)
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP - Warunki pracy w górnictwie. Nieprawidłowości w placówkach ochrony zdrowia (34)
  • Doniesienia z zagranicy (36)
    Ubranie a wydajność organizmu; Kołdra dla niej i dla niego; Nauka podczas snu; Antybiotyki mogą przyczyniać się do otyłości; Dobre praktyki w laboratoriach chemicznych potrzebne od zaraz; Nadzieja dla niewidomych; Różnimy się; Pozytywne strony wirtualnego grania