• XXI edycja Konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. "Aktywni 50+" (II s. okł.)
  • 10. edycja CLOTECH, czyli w Warszawie o odzieży ochronnej (2)
  • II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw (3)
  • Rynek pracy przed wielką zmianą. Rozmowa z dr. Maciejem Duszczykiem, z-cą dyr. Instytutu Polityki Społecznej UW, członkiem Rady Ochrony Pracy (4)
  • Wraca odbiór dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy (6)
  • I mistrzostwa udzielania pierwszej pomocy o puchar Prezesa GAZ-SYSTEM S.A. (7)
  • Tydzień Bezpieczeństwa w Grupie Górażdże (8)
  • NOISE CONTROL 2012 (10)
  • Bezpieczeństwo motocyklistów w aspekcie stosowanej odzieży ochronnej (12) Już od XX wieku motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu. Należy jednak pamiętać, iż jazda motocyklem pociąga za sobą większe skutki wypadku niż jazda samochodem. Jedyną ochroną jest specjalistyczna odzież. Stanowi ona ochronę nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi (takimi jak: deszcz, słońce, wiatr), ale przede wszystkim jest jedyną ochroną w momencie upadku czy zderzenia z innymi pojazdami lub obiektami. Odzież zatem musi spełniać wymogi wytrzymałości na uderzenia, ścierania, wypychania czy przecięcia. W artykule przedstawiono krótki opis norm dotyczących odzieży motocyklowej, a także odczuć subiektywnych motocyklistów w zakresie stosowania tejże odzieży.
  • Przemoc w miejscu pracy - na przykładzie doświadczeń kobiet zatrudnionych w przetwórstwie przemysłowym (16)
    Przemoc w pracy to złożone, wieloaspektowe zjawisko, które może przybierać różne formy, jak przemoc psychiczna (mobbing, nękanie, zastraszanie), przemoc fizyczna, a także molestowanie seksualne. Wskaźniki uzyskane w badaniach GUS (2008) pokazują, że w Polsce ponad 220 tys. kobiet doświadcza jakieś formy przemocy w pracy. W samym przetwórstwie przemysłowym liczba ta przekracza 40 tys. kobiet. W artykule podjęto próbę określenia potencjalnych przyczyn i form tej przemocy, mając szczególnie na uwadze kobiety pracujące w organizacji na najniższych stanowiskach.
  • Wskaźnik ochrony i dopasowania sprzętu ochrony układu oddechowego - wyniki w laboratorium a rzeczywistość (20)
    W artykule przedstawiono podstawowe metody ilościowe i jakościowe wyznaczania wskaźników ochrony dla sprzętu ochrony układu oddechowego. Wskazano zalety i wady obu typów metod oraz przedstawiono różnice pomiędzy wyznaczonymi wskaźnikami ochrony stosowanymi przy doborze sprzętu ochrony układu oddechowego w różnych krajach. Omówiono ponadto wyniki dotychczas prowadzonych badań wskaźników ochrony i rozrzut wartości wskaźników ochrony na stanowiskach pracy, który jest znacznie większy niż uzyskiwany w powtarzalnych warunkach laboratoryjnych. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, ocena szczelności i wskaźnika ochrony powinna być przeprowadzona za każdym razem, gdy pracownikowi przydzielany jest sprzęt ochrony układu oddechowego. 
  • Ocena hałasu na wybranych stanowiskach oraz techniką MIRE (24)
    W artykule przedstawiono ocenę narażenia na hałas na wybranych stanowiskach pracy konsultantów telefonicznych, korzystających ze słuchawek nagłownych na jednym uchu. Do badań zastosowano metodę pomiarów stanowiskowych wg PN-EN ISO 9612 oraz technikę MIRE wg PN-EN ISO 11904-1. Ocenę przeprowadzono wg wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. (ze względu na możliwość uszkodzenia narządu słuchu) oraz zgodnie z wymaganiami zawartymi w PN-N-01307 (ze względu na możliwość realizacji przez pracownika jego podstawowych zadań w procesie pracy). 
  • Obciążenie cieplne pracowników w gorącym środowisku pracy i sposoby jego redukcji (28)
    Według danych GUS z 2011 r., w Polsce w warunkach zagrożenia mikroklimatem gorącym pracuje blisko 20 tys. osób. Z uwagi na szkodliwy wpływ długotrwałej pracy w warunkach wysokiej temperatury na funkcjonowanie organizmu pracownika, niezbędna jest identyfikacja gorących stanowisk pracy oraz podejmowanie prób minimalizacji obciążenia cieplnego pracowników. W niniejszym artykule opisano sposób oceny obciążenia cieplnego osób pracujących w środowisku gorącym zgodnie z PN-EN 27243:2005 (określenie współczynnika WBGT), a także przedstawiono warunki panujące na wybranych gorących stanowiskach pracy: w elektrociepłowni, hucie, piekarni i cukierni oraz górnictwie. 
  • II Kongres Służby BHP. Służba bhp teraz i w przyszłości (33)
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP - Europejska strategia bhp dziś i jutro (34)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (35)
  • Doniesienia z zagranicy (36)
    Talerz w zgodzie z porą roku; Ocena ryzyka chemicznego w USA pod ostrzałem; Kłopoty z frackingiem; Ekologiczna żywność nie zawsze oznacza zdrowsza; Sen jako uzupełnienie diety odchudzającej; Uśmiech poprawia samopoczucie