• Temat numeru
    • Koszty wypalenia zawodowego są ogromne, zarówno w skali indywidualnej jak i w skali organizacji
      Europejskie Forum Stowarzyszeń Medycznych WHO definiuje wypalenie zawodowe jako zespół wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej, przejawiający się wyczerpaniem emocjonalnym i fizycznym, spadkiem efektywności i kompetencji
  • Skrót najnowszych zmian w prawie
  • Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy
    Według danych GUS w wypadkach przy pracy w 2014 r. poszkodowane zostały 88.642 osoby. Liczba ta niestety wzrosła w porównaniu z rokiem 2013.
  • Warunki pracy Polaków
    Wzorem organizacji europejskich i opierając się na międzynarodowych wytycznych dotyczących pomiaru jakości pracy, GUS przygotował wskaźniki jakości pracy. Jak dotychczas większość badań i statystyk dotyczących rynku pracy nakierowanych na podaż i popyt pracy sięgała po dane dotyczące zatrudnienia, czy bezrobocia. okazuje się jednak, że również warunki pracy oraz jej jakość wpływają na poziom zatrudnienia.
  • Zmiana wzoru skierowania na badania lekarskie i orzeczenia do celów KP
    1 kwietnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457). Rozporządzenie zmienia m.in. wzór skierowania na badania lekarskie.
  • Zmiany procedury wydawania orzeczeń o uszczerbku na zdrowiu żołnierzy
    7 kwietnia 2015 r. weszły wżycie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby. Zmiany dotyczą procedury wydawania orzeczeń przez wojskową komisję lekarską ustalających uszczerbek na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby.
  • Przetwórstwo przemysłowe na pierwszym miejscu wśród najbardziej zagrożonych branż
    Liczba wypadków przy pracy ogółem w pierwszych trzech kwartałach 2013 i 2014 r. jest bardzo zbliżona i wynosi około 60 tys. Różnica między 2013 r. a 2014 r. to około 1 tys. Liczby te są zatrważające. Obrazując problem można przyjąć, że w ciągu 1 roku każdego dnia wypadkom przy pracy uległo około 166 pracowników.
  • Właściwe użycie pojęcia rażącego naruszenia przepisów bhp
    Rażące naruszenia przepisów bhp to takie naruszenie tych przepisów, które stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pracowników. Należy opowiedzieć się za ścisłą interpretacją określenia bezpośredniego zagrożenia jako elementu koniecznego dla zdefiniowania danego naruszenia przepisów bhp jako rażącego - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2014 r.
  • 10 tyś. grzywny za niedopełnienie obowiązków bhp
  • Praca w kanale wymaga każdorazowego pisemnego pozwolenia
    Pytanie: Czy dla każdorazowego zejścia do studzienki kanalizacyjnej kanalarza musi być wystawione polecenie na piśmie? Jeśli nie to w jakich przypadkach musi?
  • W łaźni muszą być wydzielone kabiny prysznicowe
    Pytanie: Czy można udostępnić pracownikom łaźnię z wieloma prysznicami, bez wydzielonych kabin prysznicowych. Czy muszą być spełnione warunki dotyczące kabin, określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy?
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu prac ziemnych sprzętem zmechanizowanym
    Pytanie: Jak bezpiecznie wykonywać prace ziemne przy użyciu sprzętu zmechanizowanego?
  • Analiza przypadku wypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy tokarza
    Pytanie: Tokarz podczas pracy trzymał ręce zbyt blisko strefy niebezpiecznej. Tym samym przyczynił się do powstania wypadku. Czy postępowanie tego pracownika może zostać uznane za przyczynę zewnętrzną wypadku, jakiemu uległ?
  • Pracodawca nie ma obowiązku podpisywania instrukcji bhp
    Pytanie: W mojej firmie instrukcje bhp opracował zewnętrzny specjalista ds. bhp, z którym ma umowę na obsługę w zakresie bhp. Pracownik ten twierdzi jednak, że ja jako pracodawca powinienem tę instrukcję podpisać. Czy tak jest faktycznie?
  • Okulary korygujące wzrok dla nauczyciela informatyki
    Pytanie: Czy okulary korygujące wzrok należą się nauczycielowi informatyki zatrudnionemu na część etatu w wymiarze 13 godz. tygodniowo?
  • Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie jest związany obowiązkami w zakresie bhp
    Pytanie: Jeśli prowadzi się firmę 1-osobową np. salon fryzjerski, to czy należy odbyć szkolenia bhp, badania lekarskie, ocenić ryzyko zawodowe itp.?