• Obowiązki pracodawców związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie zimowym
    Zima o okres, który niesie ze sobą dodatkowe zagrożenia tak wypadkowe jak i chorobowe. Jest rzeczą istotną, aby o bezpieczeństwo pracy dbali nie tylko pracodawcy i osoby nadzoru, ale również sami pracownicy. Pracownik powinien przestrzegać swoich obowiązków zapisanych w kp i regulaminie zakładowym, ale również ma prawo wymagać (domagać się) zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ma prawo również (poprzez swoich przedstawicieli) wpływać na działania pracodawcy dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie.
  • Większe uprawnienia dla inspektora do spraw substancji chemicznych
    Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie nadania statutu biura do spraw substancji chemicznych. Rozporządzenie to określa m.in. szczegółowe zadania Inspektora do spraw substancji Chemicznych oraz organizację biura do spraw substancji chemicznych. Na mocy projektowanego rozporządzenia zwiększy się zakres zadań inspektora ds. substancji chemicznych.
  • Pracownicy służby bhp są przepracowani
    Ciekawy raport obejmujący m.in. warunki pracy specjalistów i menedżerów przedstawiła firma doradztwa personalnego HRK. Wynika z niego, że warunki pracy tej grupy pracowników nie są najlepsze. Są oni przepracowani i nie wykorzystują urlopów.
  • Rozszczelnienie węża ciśnieniowego skutkiem lekceważenia zasad bhp
    Niedopełnienie obowiązków przez pracownika, ale i tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp obowiązujących podczas prac rozładunkowych stało się przyczyną wypadku przy pracy. Lekceważenie przepisów i zasad bhp może doprowadzić do wypadku i skutkować konsekwencjami wobec osób odpowiedzialnych.
  • Już wkrótce nowy wykaz prac szczególnie uciążliwych dla zdrowia kobiet
    Na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw czekają zmiany do rozporządzenia w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Rozporządzeniem zmieniającym wprowadza się zmiany w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.
  • Sposoby najlepszego wykorzystania danych o kosztach wypadków przy pracy
    Koszty wypadków przy pracy stanowią jeden z podstawowych składników kosztów bhp w firmie. Odpowiednia informacja o wypadkach i ich kosztach jest potrzebna do skutecznego zarządzania bezpieczeństwem pracy w firmie. Zatem, jak w praktyce wykorzystać dane o kosztach wypadków przy pracy? Jaką wiedzę można uzyskać po ich obliczeniu?
  • Warunki pracy według GUS
    Najczęstszym zagrożeniem występującym na stanowisku pracy jest hałas. Aż 184,3 tys. osób jest na niego narażonych. Kolejnym częstym zagrożeniem na stanowiskach pracy są pyły przemysłowe. natomiast najmniej korzystne warunki pracy mają pracownicy w woj. śląskim.
  • Znaczenie piktogramów na opakowaniach chemikaliów
    W wielu firmach stosowane są na co dzień chemikalia. Jakie zagrożenia są z nim związane i jakie środki ochrony indywidualnej należałoby przydzielić pracownikom mającym kontakt z nimi? Olbrzymim źródłem wskazówek są piktogramy zamieszczone na ich etykietach, trzeba tylko umieć je odczytać.
  • Obowiązki przedsiębiorcy związane z bhp organizującego pracę zleceniobiorcy
    Zgodnie z art. 304 par. 3 Kodeksu pracy obowiązki przewidziane w art. 207 par. 2 Kodeksu pracy spoczywają na podmiocie niebędącym pracodawcą (przedsiębiorcy) a organizującym pracę osób fizycznych zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy, także w ramach stosunków niepracowniczych, w tym umów zlecenia - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 10 kwietnia 2015 r.
  • Obowiązek dostarczania i aktualizowania karty charakterystyki substancji chemicznej
    Pytanie: W jakich przypadkach producent, dostawca czy dystrybutor musi dostarczać karty charakterystyki substancji chemicznej bez żądania ostatecznego użytkownika, a w jakich przypadkach użytkownik musi we własnym zakresie uzyskać MSDS? Czy aktualizacje MSDS muszą być dostarczane automatycznie do użytkowników, czy należy samodzielnie je pozyskiwać?
  • Ustalenie czasu pracy w mroźni
    Pytanie: Ile godzin może pracować zleceniobiorca w komorze mroźni i jakie częstotliwości przerw są wskazane? W instrukcji z internetowej strony jest informacja o 2 h pracy, w tym 0,5 h przerwą, czy można stosować te wskazówki?
  • Zabezpieczenie ruchomych części maszyn
    Pytanie: Czy wszystkie elementy ruchome maszyn muszą być osłonięte? W szczególności mam tutaj na myśli taśmy podające produkt. Czy są określone prędkości danego elementu, do którego nie musi zostać wykonana osłona?
  • Zawał serca wypadkiem przy pracy
    Pytanie: Jaka musi wystąpić przyczyna zewnętrzna aby uznać zawał serca jako wypadek przy pracy?