• Za możliwość wagonu osobowego trzeba zapłacić nawet 30.000 euro (2)
    Zmienił się zakres czynności, które odpłatnie wykonuje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, sprawując nadzór nad rozwiązaniami technicznymi mającymi wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i systemu kolei.
  • Miernikiem intensywności wysiłku fizycznego może być wydatek energetyczny (3) Pracodawca zobowiązany jest oceniać ryzyko zawodowe występujące między innymi przy ręcznych pracach transportowych. Jest ono zależne od wartości energii wydatkowanej przez pracowników podczas pracy.
  • Trzeba znać wymogi bhp przy czynnościach o zwiększonym zagrożeniu (3)
    Pracodawca ma obowiązek ustalenia, op konsultacjach z pracownikami, i ciągłego aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w jego firmie.
  • Powtórne orzeczenie lekarskie jest ostateczne (4)
    Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie może wykonywać jedynie zakład opieki zdrowotnej lub lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca zawarł umowę na świadczenie usług w zakresie medycyny pracy.
  • Warto mieć w firmie wykazy trucizn (5)
    Przed zastosowaniem w procesach pracy materiałów oraz technologii należy ustalić stopień ich szkodliwości dla zdrowia i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.
  • Prace ziemne na terenie czynnej fabryki należy zaplanować pod względem bezpieczeństwa (5)
    Kierownik budowy ma obowiązek, na podstawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, sporządzić lub zapewnić sporządzenie, przed rozpoczęciem budowy, planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (bioz). Uwzględnia przy tym specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych, w tym planowane jednoczesne prowadzenie takich robót oraz produkcji przemysłowej.
  • Podtopionego zawsze musi obejrzeć lekarz (6 i 7)
    Kluczowe w ratowaniu podtopionych osób jest wydostanie ich z wody. Ratownik powinien liczyć się przy tym z ewentualnym urazem kręgosłupa poszkodowanego, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Dlatego powinien zawsze, jeśli to tylko możliwe, zastosować deskę ratowniczą. Jeszcze w wodzie ustabilizować pacjenta na desce, a następnie w poziomie przenieść na suchy ląd.
  • W miejscach wydzielania się szkodliwych substancji powinny być wyciągi (8)
    Pracodawca musi likwidować zagrożenia zawodowe - głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji ich niepowodujących. Gdy ze względu na rodzaj procesu pracy likwidacja zagrożeń nie jest możliwa, należy stosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne i techniczne. Przede wszystkim środki ochrony zbiorowej ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
  • Polskie Normy określają także wymagania kwalifikacyjne (9)
  • Specjaliście ds. bezpieczeństwa i higieny pracy przydadzą się informacje o chorobach parazawodowych (9)
    Oceniając ryzyko zawodowe, warto korzystać z danych technicznych o stosowanych maszynach i innych urządzeniach, dokumentacji techniczno-eksploatacyjnych, instrukcji bhp oraz z wyników pomiarów czynników szkodliwych, niebezpiecznych i uciążliwych.
  • Stosunek powierzchni okien do podłogi do minimalnie 1 do 8 (10)
  • Każdy pracownik ma obowiązek udzielić pomocy osobie poszkodowanej (11)
  • Program szkolenia bhp powinien być dobrany w zależności od zajmowanego stanowiska pracy (12)