• Zabezpieczenie i podsadzanie wyrobisk komorowych KS "Wieliczka" na wybranych przykładach, jako ochrona przed zagrożeniem zawałowym i zapadliskowym oraz element ochrony substancji zabytkowej
    W artykule przedstawiono wybraną problematykę procesów zabezpieczania zabytkowych wyrobisk Kopalni Soli "Wieliczka" na przykładach różnorodnych stosowanych technologii i metod podsadzania, szczelnej likwidacji i zabezpieczania komór obudową kotwową i drewnianą w aspekcie oceny prawidłowości rozwiązań technicznych.
  • Zagrożenia gazowe w kopalniach rud miedzi - przegląd regulacji oraz zasad ich rozpoznania
    W artykule przedstawiono w zarysie problematykę nowego zagrożenia w polskim górnictwie rud miedzi, jakim jest występowanie podwyższonych stężeń siarkowodoru i innych gazów siarkowych w wyrobiskach górniczych. W prezentowanym materiale zawarto ramy przepisów i metodykę postępowania na wybranych przykładach z górnictwa światowego oraz sposoby monitorowania i nadzorowania zagrożenia. Artykuł jest głosem przedstawiciela nadzoru górniczego w dyskusji dotyczącej możliwych kierunków formułowania przepisów wykonawczych dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy przy prowadzeniu ruchu zakładów górniczych w specyficznym zagrożeniu, jakim jest występowanie siarkowodoru i gazów siarkowych.
  • Zagadnienia górnicze związane z bezpiecznym drążeniem tuneli na przykładzie budowy II linii metra w Warszawie
    I linia metra w Warszawie była drążona przy użyciu niezaawansowanych technicznie tarcz produkcji rosyjskiej typu SzCzN1s. Budowa geologiczna Warszawy należy do bardziej urozmaiconych i skomplikowanych, toteż I linię oddano w całości do użytku po 25 latach. Kiedy w 2006 r. ogłoszono plany budowy II linii osiągalna była metoda drążenia przy użyciu tarcz TBM, zdecydowanie bezpieczniejsza i wydajniejsza niż ta, którą zastosowano w trakcie budowy I linii. Fundamentalną różnicę w porównaniu do tarczy SzCzN1s stanowi brak kontaktu pracowników z górotworem, w technologii TBM nie występuje bowiem przodek w postaci znanej z klasycznego górnictwa podziemnego. Nowatorska na polskim rynku technologia tarcz TMP pozwoliła bezpiecznie ukończyć drążenie ponad 6 kilometrowego centralnego odcinka II linii metra w Warszawie w ciągu 17 miesięcy. Bardzo zadowalające wyniki uzyskane podczas realizacji tej inwestycji pozwalają sądzić, że ta technologia będzie nadal rozwijana i ulepszana, a budowę kolejnych linii metra w Polsce można rozpatrywać już nie w kategoriach inwestycji trwającej długie dekady, a kilka lat.
  • Metoda symulowanego obciążenia w badaniach stacji transformatorowych w wykonaniu górniczym (artykuł dyskusyjny)
    W artykule przedstawiono analizę przydatności metody symulowanego obciążenia transformatorów do badania nagrzewania stacji transformatorowych górniczych. Porównano zjawiska związane z wydzielaniem ciepła w stacjach transformatorowych badanych w warunkach zasilania i obciążenia zbliżonych do warunków pracy znamionowej oraz w stacjach badanych metodą symulowanego obciążenia. Wskazano na potrzebę opracowania zastępczej metody badawczej nagrzewania stacji transformatorowych o dużych mocach znamionowych, gdy badanie metodą bezpośredniego obciążenia jest technicznie niemożliwe lub nieuzasadnione z przyczyn ekonomicznych.
  • Wybrane metody badań struktury obudowy betonowej szybów górniczych
    Ocena stanu technicznego obudowy szybowej często ogranicza się do badań określonych w powszechnie stosowanych normach PN-G-04210:1996. W przypadku stwierdzonych uszkodzeń obudowy lub na odcinkach szybu, na których spodziewane jest występowanie głębokich spękań lub pustek prowadzi się dodatkowe badania pozwalające na ocenę struktury materiału obudowy i górotworu. W artykule przedstawiono najczęściej stosowane sposoby badań obudowy z wykorzystaniem między innymi metod: "Impact-Echo", Impulse-Response" i georadarowej, wraz z przykładami ich zastosowania.
  • Badania ankietowe dotyczące prowadzenia szkoleń bhp w kopalniach węgla kamiennego (Komunikat)
    W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych w jednej z kopalń węgla kamiennego. Badaniami objęto grupę badawczą 121 górników, co stanowiło 25% stanu ewidencyjnego jednego oddziału wydobywczego. Ankieta dotyczyła sposobu prowadzenia szkoleń bhp przez prowadzących.
  • Eksploatacja gazu ziemnego w Dębowcu