• Konkurs Dobrych Praktyk pn. "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy" (II s. okł.)
  • Aktualności z kraju (5)
    Nowy ekosystem venture capital w Polsce; Wsparcie innowacji w regionach; Rusza #StartInPoland
  • Urlopowe bezpieczeństwo i higiena pracy (3)
    Wakacje, a wraz z nimi upragniony urlop - co zrobić, aby był to czas przyjemny i jak wykluczyć sytuacje potencjalnie niebezpieczne? Po prostu należy się kompleksowo przygotować.
  • Ergonomia w międzynarodowym towarzystwie. XXIX Międzynarodowe Seminarium Ergonomii w Gnieźnie (4)
    Aspekt międzynarodowy; Okrągły stół
  • Zakleszczony problem. Rozmowa z prof. dr hab. Krzysztofem Solarzem z Zakładu Parazytologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (6)
    Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego jeszcze 2 dekady temu kleszcze występowały nieincydentalnie głównie w województwie warmińsko-mazurskim i na niektórych terenach zalesionych na południu Polski. Dzisiaj występują masowo w ok. 80% całego kraju.....
  • Nowelizacja prawa pracy określającego zasady ochrony pracowników przed zagrożeniami elektromagnetycznymi i dostosowanie środków ochronnych do nowych wymagań (8)
    Nowelizacja prawa pracy w zakresie ochrony przed zagrożeniami elektromagnetycznymi, wynikającymi z oddziaływania pola elektromegnetycznego (pola-EM) na organizm człowieka i obiekty techniczne) związana jest z harmonizacją przepisów krajowych z dyrektywą 2013/35/UE w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na zagrożenia spowodowane czynnikami fizycznymi (polami elektromagnetycznymi, Dz.Urz. UE L 179, str. 1-19).
  • Ekspozycja na pole elektromagnetyczne w elektrowniach wiatrowych (10)
    Odnawialne źródła energii, m.in. elektrownie wiatrowe, odgrywają coraz większą rolę w systemie energetycznym. W Polsce eksploatowanych jest obecnie ponad 1000 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 4,6 GW, które rocznie produkują ok. 4,5% krajowej energii elektrycznej (tj. niemal 8 TWh w 2015 r.). W artykule scharakteryzowano źródła pola elektromagnetycznego w elektrowniach wiatrowych (generatory prądowe, przetworniki elektroenergetyczne, okablowanie, transformatory) i parametry wytwarzanego przez nie pola elektromagnetycznego (magnetostatycznego i elektromagnetycznego małej częstotliwości, o dominującej składowej 50 Hz lub 150 Hz). Zaprezentowano wyniki wykonanych w elektrowniach wiatrowych badań pola elektromagnetycznego, obejmujących pomiary rozkładu przestrzennego oraz indywidualny monitoring narażenia pracowników. Wykazano, że narażenie pracowników jest w granicach wymagań prawa pracy (natężenie pola elektrycznego E<500V/m; natężenie pola magnetycznego H<200A/m, zasięgi stref ochronnych pola elektromagnetycznego nieprzekraczające jednego metra od jego źródeł, a narażenie pracowników podczas dnia pracy jedynie krótkotrwałe). Zidentyfikowano lokalne występowanie zagrożeń elektromagnetycznych istotnych dla pracowników szczególnie chronionych (kobiet w ciąży, pracowników młodocianych i użytkowników implantów medycznych), które powinny być uwzględnione w programie stosowania środków ochronnych.
  • Pyłowe atmosfery wybuchowe - parametry charakteryzujące wybuchowość pyłów (14)
    Wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia wynikającego z występowania w miejscach pracy pyłowych atmosfer wybuchowych wymaga poznania własności palnych i wybuchowych pyłów materiałów palnych. W artykule przedstawiono i scharakteryzowano parametry charakteryzujące właściwości wybuchowe pyłów palnych materiałów. Parametry charakteryzujące wybuchowość pyłów są zdefiniowane, a metody ich badań oraz zasady budowy i wymagania techniczne dla aparatów do badań są znormalizowane. W CIOP-PIB opracowano metody badań maksymalnego ciśnienia wybuchu, maksymalnej szybkości narastania ciśnienia wybuchu, współczynnika wybuchowości pyłu, dolnej granicy wybuchowości oraz minimalnej energii zapłonu. Opracowane metody spełniają wymagania techniczne i metodyczne nakreślone w normach PN-EN14034 i PN-EN13821.
  • Narażenie na nanocząstki w środowisku pracy w procesach ceramicznych wykorzystujących technologię laserową (18)
    W artykule przedstawiono wyniki oryginalnych badań dotyczących narażenia pracowników przemysłu ceramicznego na ultradrobne i nanocząstki, które powstają w trakcie wykorzystywania lasera do spiekania oraz w wyniku ablacji laserowej. Wyniki przeprowadzonych badań porównano z wartościami referencyjnymi, zalecanymi w stosunku do wymienionych cząstek, a także skomentowano poziom narażenia pracowników, który został uwidoczniony eksperymentalnie.
  • Zastosowanie techniki skanowania 3D do pomiaru stół (2). Ocena dopasowania obuwia ochronnego (22)
    Przy projektowaniu obuwia ochronnego ważnym zagadnieniem jest stopień jego dopasowania do stopy użytkownika, a co za tym idzie sposób stopniowania rozmiarów obuwia. W artykule przedstawiono metodologię projektowania obuwia ochronnego dopasowanego do określonych typoszeregów użytkowników lub obuwia spersonalizowanego, czyli przeznaczonego dla indywidualnego klienta. Wykorzystano do tego celu skaner ręczny 3D.
  • Problematyka bezpiecznej i zdrowej pracy w MOP (26)
    Zagadnienia związane z bezpieczną i zdrową pracą są bardzo istotne dla Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) od początku jej istnienia, tj. od 1919 r. - zarówno prace teoretyczne, jak i pomoc praktyczna były zawsze ważną częścią jej działalności.
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP
    • Praca cudzoziemców pod lupą PIP (29)
      Na swoim lipcowym posiedzeniu Rada Ochrony Pracy zapoznała się z informacjami Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącymi problematyki legalności zatrudnienia oraz ochrony prac pracowniczych cudzoziemców pracujących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy. Oni właśnie dominują wśród pracowników cudzoziemskich w Polsce, o czym świadczy fakt, że dotyczy ich 97 proc. zarejestrowanych w I kwartale br. w powiatowych urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (tj. 309,5 tys.).
  • Zmiany w przepisach (30)
    18 czerwca weszła w życie ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. poz. 868); 10 czerwca 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze (Dz.U. poz. 821).
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    Czy zarobki osiągane z tytułu działalności prowadzonej za granicą w państwach członkowskich UE mają wpływ na prawo i wysokość renty z ZUS? Jakie obowiązki informacyjne względem ZUS ciążą na rencistach? Jak jest realizowana wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy osobie mieszkającej za granicą w państwie członkowskim UE? Czy można jednocześnie pracować i pobierać świadczenie kompensacyjne?
  • Doniesienia z zagranicy (32)