• Sztuka, przemysł i zaangażowanie społeczne (II s. okł.)
    O związkach sztuki wizualnej i kultury bezpieczeństwa pracy wiadomo nie od dziś. Mimo wzrostu popularności i dostępności mediów elektronicznych, klasyczne plakaty i znaki bezpieczeństwa wciąż towarzyszą pracownikom w codziennej pracy, przypominając, inspirując i motywując do bezpiecznych zachowań. Plakaty z założenia należące do sztuki użytkowej, są bardzo popularnym i niedrogim medium przekazu informacji, a zarazem - poprzez przekazywane treści - pomagają kształtować właściwe postawy. A jako, że przekaz z użyciem mediów drukowanych nie jest tak ulotny i może dotrzeć do adresatów wielokrotnie, skuteczność docierania z przesłaniem społecznym, m.in. dotyczącym bezpieczeństwa pracy i zdrowia człowieka, za pomocą plakatów jest nie do pominięcia.
  • Aktualności z kraju (2)
    NCBR inwestuje w Polskę cyfrową; Nowe dofinansowania MNiSW dla sektora B+R; 196 mln zł dla polskiego taboru
  • Czy żywność konserwowana radiacyjnie jest bezpieczna? (3)
    Napromieniowanie żywności jest fizyczną metodą konserwowania produktów spożywczych, polegającą na bakteriobójczym działaniu promieniowania jonizującego. Pierwszy patent na użycie promieni jonizujących radu do poprawy jakości żywności został przyznany w 1905 r. w Wielkiej Brytanii.
  • Pracodawców i przedsiębiorstwa traktujemy po partnersku (4)
    Rozmowa z Romanem Giedrojciem, głównym inspektorem pracy
  • Komunikowanie się służy bezpieczeństwu w budownictwie (6)
    W budownictwie wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki. Potwierdzają to różne źródła - zarówno dane Głównego Urzędu Statystycznego, jak i informacje przekazywane przez Państwową Inspekcję Pracy. Jak pokazują jednak doświadczenia liderów branży, istnieją sposoby na to, aby z tym problemem skutecznie walczyć. A podstawową kwestią jest w tym wszystkim odpowiedni proces komunikacyjny, dobre informowanie, m.in. na temat bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia człowieka na placu budowy.
  • Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego u pracowników zatrudnionych w budownictwie (8)
    W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących częstości występowania oraz nasilenia dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego u pracowników zatrudnionych w budownictwie. Badania kwestionariuszowe przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego. W badaniach wzięło udział 600 mężczyzn w wieku 20-65 lat zatrudnionych w budownictwie. Ocena dolegliwości mięśniowo-szkieletowych została przeprowadzona przy pomocy kwestionariusza NMQ (Nordic Musculoskeletal Questionnaire) uzupełnionego o skalę VAS. Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego były: bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym kręgosłupa, stawów ramiennych oraz odcinka piersiowego kręgosłupa. Istotnie statystycznie częściej na występowanie tych dolegliwości uskarżali się pracownicy 50+ w porównaniu z pracownikami młodymi.
  • Bezpieczna eksploatacja podestów ruchomych przejezdnych (12)
    Przedmiotem artykułu jest bezpieczeństwo w pracy w odniesieniu do operatorów podestów oraz osób znajdujących się w pobliżu miejsca wykonywanych zadań. Autor tekstu omawia poszczególne czynności związane z podstawowymi obowiązkami operatora pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Swoją uwagę skupia na procesie kontroli stanu technicznego urządzenia oraz mechanizmów zabezpieczających, będących decydującym czynnikiem minimalizującym ryzyko wypadku. Jako że ponad 90% wypadków wynika ze złej eksploatacji, celem artykułu jest zwiększenie świadomości osób zaangażowanych w proces użytkowania podestów. Wysoki poziom świadomości - operatorów i właścicieli podestów, współpracowników, pracowników służby bhp oraz kierowników odpowiedzialnych za technologię pracy - jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa i wyeliminowania wypadków.
  • Znaczenie, przebieg i narzędzia procesu adaptacji zawodowej w miejscu pracy (16)
    Proces wdrożenia ma na celu dostosowanie nowo zatrudnionego pracownika do środowiska pracy i panujących w nim zasad. Właściwie zaprojektowany wpływa na szybsze dopasowanie się pracownika do nowej roli, zwiększenie jego poczucia bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka odejścia z organizacji. Pierwszym etapem procesu jest właściwe wprowadzenie pracownika na stanowisko pracy. W kolejnym etapie pracownik odbywa wstępny staż pracy, który jest obserwowany, a następnie oceniany przez przełożonego. W ostatnim etapie wdrożenia wyznaczany jest kierunek rozwoju zawodowego pracownika. W celu realizacji procesu adaptacji wykorzystuje się dostępne narzędzia o charakterze powitalnym i integrującym. Przy doborze narzędzi warto skorzystać z dobrych praktyk stosowanych przez inne przedsiębiorstwa.
  • Kapitał psychologiczny w środowisku pracy - indywidualny zasób pracownika (20)
    W artykule przedstawiono pojęcie kapitału psychologicznego i jego rolę w funkcjonowaniu pracowników. Przytoczono badania dowodzące związków między kapitałem psychologicznym a dobrostanem pracowników, ich innowacyjnością i efektywnością. Wskazano również na źródła kapitału psychologicznego, który mimo że jest zasobem indywidualnym, kształtowany jest m.in. przez wybrane psychospołeczne cechy pracy: styl przywództwa, klimat organizacyjny, wsparcie społeczne. Podano przykłady interwencji mających na celu rozwój tego kapitału wśród pracowników.
  • Profesor Jan Karol Kostrzewski - czy są jeszcze tak znakomici uczeni wśród nas? (24)
    14 czerwca 2016 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zorganizowano uroczystą konferencję z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin wybitnego polskiego epidemiologa, prof. dr hab. n. med. Jana Karola Kostrzewskiego. Spotkanie to zgromadziło liczne grono osób, które współpracowały z Profesorem, przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk i Ministerstwa Zdrowia, a także członków jego rodziny.
  • 83. posiedzenie Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (26)
  • Zmiany w przepisach (30)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    Czy można odwołać się od decyzji ZUS, jeżeli uznam, że decyzja o odmowie przyznania okresowej emerytury kapitałowej jest wadliwa? Czy można ponownie ustalić wysokość okresowej emerytury kapitałowej? Gdzie ma złożyć wniosek o emeryturę osoba, która była ubezpieczona w więcej niż jednym państwie członkowskim UE?
  • Doniesienia z zagranicy (32)