Bezpieczny Magazyn 2020/02

 • Systemowa automatyzacja (2)
 • Proptech podnosi poziom bezpieczeństwa (4)
  Od kilku lat na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym trwa wdrażanie kolejnych rozwiązań z zakresu proptech. Wśród tych najbardziej popularnych znajduje się m.in. automatyczne sterowanie oświetleniem, systemy odczytu tablic rejestracyjnych czy monitorowanie mediów, a także szerokorozumiana automatyzacja produkcji czy robotyzacja. Postęp technologiczny, a wraz z nim zdobywanie kolejnych rozwiązań usprawniających i czyniących pracę ludzi bardziej wydajną to już nie science-fiction. To właśnie proptech umożliwił sektorowi magazynowemu mniej dotkliwie odczuć skutki pandemii w porównaniu do pozostałych gałęzi rynku nieruchomości. W jaki sposób systemy komputerowe, rozbudowane sieci internetowe, aplikacje internetowe, wykorzystanie technologii AI i VR czy dronów zmienia otaczającą nas rzeczywistość? Jak rozwiązania Proptech mogą pomagać firmom w szybszym powrocie do czasów sprzed pandemii?
 • Magazyn wysokiego ryzyka (8)
  W maju magazyn FM Logistic Centralna Europa mieszczący się w Woli Bykowskiej, koło Piotrkowa Trybunalskiego uzyskał status Zakładu Dużego Ryzyka. Na terenie obiektu znajduje się też specjalna strefa tzw. ADR, gdzie składowane mogą być towary szczególnie wysokiego ryzyka. Dzięki tej inwestycji operator logistyczny rozszerzył swoją ofertę obsługi towarów klasyfikowanych jako niebezpieczne.
 • Nowe podejście do bezpieczeństwa (10)
  Pandemia, z którą mierzymy się obecnie zmienia wiele aspektów naszego życia. Konieczność modyfikacji procesów w przedsiębiorstwach, czy nowe nawyki konsumenckie to tylko niektóre z nich. Przede wszystkim szerszego znaczenia nabiera aspekt bezpieczeństwa. Widać to doskonale w branży intralogistycznej.
 • Bezpieczeństwo w czasie pandemii (13)
  W obecnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego zalecana jest organizacja pracy zdalnej. Jednak trudno sobie wyobrazić pracowników magazynowych wykonujących swoje obowiązki z domu. Jak zapewnić im bezpieczeństwo w miejscu pracy?
 • Szkolenia BHP on-line (15)
  Zmiany spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa dotknęły również szkoleń bhp. Ich forma zdalna została dopuszczona również tam, gdzie do tej pory były organizowane wyłącznie w formie stacjonarnej. Czy obecny kryzys wywołany pandemią przyspieszy proces transformacji cyfrowej edukacji w zakresie BHP?
 • Reżim sanitarny przy odmrażaniu gospodarki (18)
  Odmrożenie gospodarki będzie udane tylko wtedy, gdy każda placówka dostępna publicznie zapewni pracownikom i klientom najwyższe standardy ochrony epidemiologicznej. Wymaga to zastosowania wielu ważnych procedur i systemów sanitarnych, zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego – we współpracy z profesjonalnymi firmami utrzymania czystości i bezpieczeństwa sanitarnego.
 • Robotyzacja zwiększa nasze bezpieczeństwo (22)
  Według danych GUS-u w 2019 r. zgłoszono 83205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a wskaźnik wypadkowości wyniósł 6,15. To mniej niż w roku ubiegłym. Na poprawę statystyk wpływają między innymi zmiany w strukturze zatrudnienia oraz robotyzacja.
 • Spojrzenie na cały magazyn (24)
  Systemy do zarządzania flotą są coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników. Dostawcy na bieżąco zbierają dane i konfigurują parametry, dostosowując miejsca pracy do wymagań. Wielkość floty wózków widłowych nie jest przeszkodą, aby móc w pełni korzystać z systemu. Ograniczeń technicznych w tym względzie nie ma, są za to wymierne korzyści.
 • SIEGA – profesjonalne narzędzie do zarządzania flotą (27)
  Wraz z rozwojem usług logistycznych przybywa narzędzi do realizacji złożonych procesów odbywających się w obszarach składowania i dystrybucji towarów. Podstawowym sprzętem w transporcie wewnętrznym jest wózek widłowy, a efektywne wykorzystanie zarządzanej floty to cel każdej firmy.
 • Funkcjonalna elastyczność (31)
  Z roku na rok rośnie liczba wózków widłowych pracujących w magazynach oraz centrach przemysłowych i logistycznych. Według raportu Widlak List 2020 na rynku jest używanych ok. 300 tys. urządzeń do transportu bliskiego. W magazynach operacyjnych pracuje nawet kilkadziesiąt sztuk sprzętu jednocześnie. Trudno jest zapanować nad dużą liczbą wózków widłowych bez odpowiednich narzędzi dostosowanych do warunków pracy.
 • Elastyczne ładowanie różnych akumulatorów (33)
  Od hamburgerów po miotły – HAVI Logistics magazynuje i dostarcza niemal wszystko, czego potrzebują jej klienci. Firma jest jednym z największych usługodawców logistycznych dla przemysłu spożywczego w Europie. Swoją działalność koncentruje na logistyce produktów świeżych i mrożonych, a w samej Austrii ma trzy oddziały.
 • DB Schenker wdraża autonomiczne wózki widłowe (37)
  Po pomyślnym zakończeniu projektu pilotażowego w magazynie w Eching, DB Schenker wprowadził regularne operacje z wykorzystaniem autonomicznego wózka widłowego.
 • Ledy w magazynie. Źródło światła i… oszczędności (38)
  Wymiana tradycyjnego oświetlenia na system LED daje rozmaite korzyści na wielu płaszczyznach, a co za tym idzie może mieć istotny wpływ na koszty operacyjne firmy. Po pierwsze znacznie redukuje koszty zużycia energii elektrycznej – nawet o 90%. Po drugie wyższa jakość światła poprawia wydajność pracowników magazynowych. Po trzecie ogranicza emisję dwutlenku węgla do środowiska, co ma pozytywny wpływ na naszą planetę.
 • Dwa nowe produkty Exide Technologies (40)
  Exide Technologies, globalny dostawca rozwiązań w zakresie magazynowania energii, wprowadza nową baterię GNB Sonnenschein Lithium Material Handling – stworzoną z myślą o płynnym funkcjonowaniu nowoczesnych magazynów. Wprowadzone zostało także oprogramowanie do zarządzania flotą GNB Fleet – oparte na pracy w chmurze, które optymalizuje czas pracy floty, maksymalizuje jej wydajność i redukuje całkowite koszty posiadania.
 • Prewencyjny zdalny pomiar temperatury (42)
  Epidemia koronawirusa, która rozprzestrzeniła się na cały świat, a w Polsce dotknęła już ponad 14 tysięcy osób, charakteryzuje się zdolnością infekowania dużych skupisk ludzi. Jednym z objawów choroby jest wysoka gorączka. Koniecznym stało się zatem wdrożenie ograniczenia kontaktów między ludźmi i wykrywanie potencjalnie zakażonych osób m.in. przez zdalny pomiar temperatury ciała. Nowoczesnym rozwiązaniem, które może wspomóc walkę z epidemią, są zautomatyzowane systemy termowizyjnego grupowego pomiaru temperatury ciała. A w jaki sposób działają?
 • Zarządzanie przestrzenią magazynową w branżach o wysokiej dynamice (44)
  Magazyn jest jednym z najważniejszych ogniw każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i logistyką. Producenci, którzy zarządzają dużą ilością towaru, często stają przed koniecznością pilnego zwiększenia przestrzeni magazynowej. Współczesne budownictwo przemysłowe pozwala rozwiązać ten problem bardzo szybko, czego dobrym przykładem jest rosnąca popularność hal namiotowych. Obiekty tego rodzaju można wznieść już w miesiąc, i to bez pozwolenia na budowę.
 • Czasowe wyłączenie wózków widłowych i akumulatorów z eksploatacji (47)
  Każdy przedsiębiorca, który zmuszony jest do wyłączenia z eksploatacji na dłuższy czas wózków widłowych powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym maszyny będą przechowywane. Wózki widłowe mogą być trzymane wyłącznie w suchych pomieszczeniach, w których panują dodatnie temperatury.

Bezpieczny Magazyn - cały wykaz