• Wynagrodzenie sędziów w Polsce oraz w innych krajach UE
      Celem artykułu jest analiza sytuacji płacowej sędziów w Polsce w latach 2002-2012. Podstawą analizy jest płaca przeciętna w gospodarce, płaca innych zawodów oraz płaca sędziów w innych krajach UE. W wyniku analizy dokonano weryfikacji dwóch hipotez opartych na opinii sędziów: że wynagrodzenia sędziów są zbyt niskie i nie odpowiednie do godności urzędu oraz że sędziowie w Polsce należą do najgorzej wynagradzanych w krajach UE. W wyniku zmiany zasad wynagradzania sędziów w 2008 r. ich wynagrodzenia wzrosły o ponad 20%. Dzięki tym zmianom obecnie wynagrodzenia sędziów są wyższe od pozostałych zawodów wymagających wykształcenia wyższego. Relacje wynagrodzeń sędziów w Polsce do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce są zbliżone do relacji w innych krajach UE. Analiza nie potwierdziła więc pesymistycznych opinii sędziów o zbyt niskich płacach.
    • Działania i reformy publiczne wobec problemu ryzyk
      Tekst dotyczy problematyki ryzyk w działaniach publicznych, wobec których stoją decydenci inicjujący reformy (rozumiane jako sekwencje złożonych interwencji). Autor opisuje różnorodne podejścia do definiowania ryzyk, problem ich percepcji i tolerancji na nie. Omawia strukturę ryzyk na wybranych przykładach polityk publicznych, w tym w polityce rynku pracy i polityce zdrowia. Stawia tezę, iż nie są one badane w sposób systematyczny. Brakuje instrumentów analizy. Problemem jest generalny deficyt analiz polityk. Przekłada się to na problemy z umiejętnością zarządzania ryzykami, co często staje się bezpośrednią przyczyną sprawiającą, iż rezultaty realizowanych działań nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
  • Z prac naukowo-badawczych
    • Problem rozwarstwienia społecznego w gimnazjach na przykładzie krakowskiej oświaty
      Prowadzone w ostatnich latach badania ukazują, że polskie gimnazja szybko różnicują się pod względem wyników końcowych uczniów. Procesowi temu towarzyszą wzrastające rozwarstwienia społeczne w szkołach, co w dłuższej perspektywie prowadzi do umacniania się nierówności społecznych. Celem artykułu jest ukazanie trzech typów szkół zróżnicowanych pod względem osiągnięć i składu społecznego ich uczniów: gimnazjów niepublicznych i publicznych o najwyższych wynikach końcowych oraz gimnazjów o słabych wynikach i malejącej liczbie uczniów. Analiza przeprowadzona została na podstawie badań jakościowych zrealizowanych pod kierunkiem R. Pawlaka w Krakowie w latach 2011-2012. Głównym zamierzeniem badawczym była ocena atrakcyjności badanych szkół, ukazanie składu społecznego ich uczniów oraz prezentacja problemów, z jakimi się borykają, prowadząc działalność edukacyjną.
    • Aktywność zawodowa kobiet niepełnosprawnych ruchowo a poziom ich samooceny, radzenie sobie ze stresem oraz kompetencje społeczne
      Artykuł prezentuje badania, których celem było określenie zależności między aktywnością zawodową a samooceną, radzeniem sobie ze stresem i kompetencjami społecznymi w grupie 250 kobiet niepełnosprawnych ruchowo, o różnym statusie zatrudnienia lub braku pracy. Do badań wykorzystano ankietę osobową, Kwestionariusz Kompetencji Społecznych, CISS oraz Skalę Samooceny SES. Jak wykazały wyniki badań, kobiety pracujące miały istotnie wyższy poziom samooceny w porównaniu z niepracującymi. Kobiety pracujące w zakładach pracy chronionej miały istotnie wyższy poziom kompetencji społecznych oraz tych, które warunkują efektywne zachowania w sytuacjach intymnych. W sytuacjach wymagających asertywności istotnie lepiej radzą sobie kobiety zatrudnione w zakładach pracy chronionej.
    • Postawy lekarzy wobec pracy. Analiza na przykładzie personelu medycznego wybranych szpitali. Wyniki badań empirycznych
      Artykuł koncentruje się na analizie postaw lekarzy wobec pracy. Na początku przedstawiono charakterystykę czynników wpływających na postawy zawodowe lekarzy oraz zarys merytorycznych podstaw badań własnych. Dalej zaprezentowano metodologię badawczą, a następnie omówienie i wnioski wynikające z badań własnych o ilościowym i jakościowym charakterze przeprowadzonych wśród lekarzy Zagłębia Dąbrowskiego w 2012 r. W artykule odpowiedziano na pytania badawcze odnoszące się do sposobu, w jaki lekarze definiują swoją rolę zawodową oraz postawy wobec wykonywanej pracy. Analizując zebrany materiał, autorka dochodzi do wniosku, iż ogromną rolę w kształtowaniu postaw zawodowych lekarzy pełnią takie czynniki, jak: satysfakcja zawodowa, stres, warunki i miejsce pracy, relacja z otoczeniem pracy.
  • Polityka społeczna za granicą
    • Młodzież na rynku pracy w UE
      W następstwie kryzysu finansowego i ekonomicznego zmniejsza się w UE-27 przeciętny odsetek absolwentów z ostatnich trzech lat uzyskujących pierwszą pracę i radykalnie rośnie zróżnicowanie między krajami. Artykuł przedstawia m.in. stopy zatrudnienia absolwentów z ostatnich trzech lat w wieku 20-30 lat, nieodbywających dalszego kształcenia lub praktyki zawodowej oraz ich zmiany w 2012 r. w stosunku do 2000 r. Zwraca się też uwagę na wpływ poziomu wykształcenia oraz rodzaju wykształcenia na zatrudnialność absolwentów. Podkreślono, że istotnym objawem słabości pozycji młodzieży na rynku pracy jest dominacja nietypowych form jej zatrudniania, głównie na podstawie umów okresowych, często w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz że sytuacja młodzieży w porównaniu z podstawową grupą produkcyjną w wieku 25-54 lata jest gorsza nie tylko w sferze zatrudnienia, ale również w sytuacji bezrobocia. Młodzież jest najbardziej obciążona potrójnym statusem nieaktywności: nie pracuje, nie uczy się i nie odbywa treningu zawodowego, umożliwiającego uzyskanie zatrudnienia (NEET). Artykuł podkreśla, że badania ekonometryczne potwierdzają korzystny wpływ aktywnej polityki rynku pracy na długoterminowe bezrobocie.
  • Informacje
    • Systemy zabezpieczenia społecznego wobec wyzwań demograficznych
    • Konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej - ogłoszenie
  • Diariusz Polityki Społecznej