• Szara strefa a strategia zarządzania jakością w przedsiębiorstwach budowlanych
    Szara strefa zmienia zasady strategii TQM w branży budowlanej w otoczeniu biznesowym oraz w samym przedsiębiorstwie wykonawczym. Problem szarej strefy w teorii literatury przedmiotu jest marginalizowany. Co prawda można odnieść się do pewnych badań, analiz, koncepcji ograniczenia szarej strefy, ale generalnie autorzy zajmując się szeroko rozumianymi naukami społecznymi koncentrują się wokół tzw. legalnej gospodarki. Należy jednak mieć na względzie fakt, że szara strefa istnieje w każdym modelu gospodarki. Różni się jedynie skalą i formą funkcjonowania. Co więcej, pomimo prób jej ograniczenia, nie zawsze się to udaje. Nawet można pokusić się o s twierdzenie, że poziom szarej strefy nie ulega obniżeniu. Ponieważ cały czas trwa swoisty "wyścig" pomiędzy aparatem władzy a animatorami szarej strefy. Ci ostatni są pionierami rozwiązań, których mechanizm działania jest poznawany dopiero po pewnym czasie. W miejsce likwidowanej działalności pojawia się nowa forma. Szara strefa modyfikuje działania przedsiębiorstw. Wynika to przede wszystkim z konieczności uwzględnienia w opracowywanej strategii przez podmioty rynkowe otoczenia biznesowego. A otoczenie to powstaje w znacznym stopniu pod wpływem szarej strefy. Celem artykułu jest identyfikacja zagrożeń dla strategii TQM w branży budowlanej w kontekście szarej strefy.
  • Analiza ryzyka związanego z auditami wewnętrznymi systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności wg normy ISO 19011:2011
    Pod pojęciem ryzyka należy rozumieć wpływ niepewności na cele. Wprowadzenie Normy dla systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności wdrażanych w organizacjach należących do łańcucha żywnościowego nakładają na organizacje obowiązek weryfikacji systemów poprzez systematyczne przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Podczas audytów organizacje mogą określić czy ich system odpowiada zaplanowanym założeniom oraz spełnia wymagania norm stanowiących podstawą budowy systemu, a także ocenić, czy jest on skutecznie wdrożony i aktualizowany. Prowadząc audity wewnętrzne systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, organizacje mogą stosować wytyczne zawarte w normie ISO 19011:2011, która zaleca podejście do audytowania oparte na analizie ryzyka związanego z procesem audytów. Norma ta nie określa szczegółowych wytycznych dotyczących tego podejścia, jednakże wskazuje, że skuteczne zarządzanie ryzykiem zawiązanym z procesem audytów wewnętrznych umożliwi organizacji ukierunkowanie prowadzonych audytów na sprawy istotne i kluczowe dla skuteczności jej systemu zarządzania. Celem programu audytów wewnętrznym systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności powinny być spójne z polityką i celami bezpieczeństwa żywności oraz wspierać ich realizację.
  • Zarządzanie alergenami w produkcji środków spożywczych
    Obowiązek informowania konsumentów o alergenach nie dotyczy jedynie zakładów przetwórstwa żywności, ale także zakładów żywienia zbiorowego. Wskutek zaburzeń układu immunologicznego, obecne w żywności alergeny pokarmowe (białka, glikoproteiny, lipoproteiny i niektóre polisacharydy), wywołują bardzo zróżnicowane reakcje alergiczne. Reakcje te obejmują przede wszystkim układ pokarmowy (m.in. biegunkę, wymioty, bóle brzucha, nudności, zaparcia), układ oddechowy (m.in. kaszel, duszność, chrypkę, obrzęk krtani), skórę (m.in. egzemę, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, świąd), układ nerwowy a także objawy związane z anemią, migreną oraz obrzękami dłoni, stół i stawów. Przepisy prawne Negatywny wpływ alergenów pokarmowych na zdrowie i życie konsumentów, a także znacząca częstość występowania alergii pokarmowych na poziomie 3-8% sprawiły, pe producenci żywności zostali zobligowani do umieszczania na opakowaniach środków spożywczych informacji o składnikach alergennych.
  • Wpływ systemu zarządzania środowiskowego na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa
    Wpływ systemu zarządzania środowiskowego opartego na wymaganiach ISO 14001 i rozporządzenia EMAS na stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. Od zarania dziejów człowiek starał się ułatwiać sobie życie poprzez wymyślanie coraz to bardziej skomplikowanych urządzeń, maszyn, czy wreszcie w pełni automatycznych linii produkcyjnych. Oczywiście rozwój tych rozwiązań przemysłowych wiązał się praktycznie zawsze z niekorzystnym wpływem na środowisko naturalne. Początki globalnych działań środowiskowych sięgają roku 1970, kiedy to sekretarz generalny ONZ Sithu U Thant przedstawił na XXIV sesji OZN raport na temat aktualnego stanu środowiska na świecie.....
  • Co nowego w klubie Polskie Forum ISO 9000
    Współpraca z dostawcami; Co należy uwzględnić, aby dobrze kupić? Drugie seminarium z cyklu Procesy w organizacji przygotowane przez sekcję MŚP Klubu Polskie Forum ISO 9000 - odbyło się w dniach 5-6 marca 2015 r. w Krakowie.