Problemy Jakości 2016/11


 • Zmiany w zarządzaniu jakością w przemyśle motoryzacyjnym - Rozwój standardów w łańcuchu dostaw
  W dobie wzrostu oczekiwań klientów w stosunku do jakości wytwarzanych dóbr, istotą działalności przedsiębiorstw jest z całą pewnością spełnienie ich wymagań. W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa produkcyjnego bez podstawy, którą stanowi system zarządzania jakością. Konieczność doskonalenia metod, narzędzi oraz specyfikacji dla poszczególnych gałęzi przemysłu stanowi nieodzowny element ich rozwoju.
 • Od czasu wejścia do UE badania samochodowych części zamiennych są dobrowolne, a ich liczba spadła o ponad 90 procent
  Wywiad z prof. nadzw. dr hab. inż. Marcinem Ślęzakiem, Dyrektorem Instytutu Transportu Samochodowego.
 • Z prasy zagranicznej
  Islamski system zarządzania jakością MS 1900 - W 2005 roku w Malezji wprowadzono standard MS 1900. Dokument ten opracowano na bazie ISO 9001. Zapisane w nim zostały wymagania, będące uzupełnieniem normy międzynarodowej, dzięki którym system zarządzania jakością może spełniać wymagania szariatu.
 • Analiza zastosowania inteligentnej sygnalizacji świetlnej dla aglomeracji miejskiej
  Obecnie kierowcy dużych miast borykają się z wieloma problemami, takimi jak brak miejsca do parkowania, korki czy wzrost liczby opłat za paliwo. W zatłoczonych miastach istnieje zapotrzebowanie na znalezienie odpowiednich systemów i technologii ułatwiających poruszanie się. Artykuł przedstawia badanie efektywności wdrożenia rozwiązania, jakim jest inteligentna (akomodacyjna) sygnalizacja świetlna, która właściwie reaguje na czas nadawania określonych sygnałów świetlnych w zależności od warunków panujących na skrzyżowaniu.
 • Atrybuty jakości części zamiennych do samochodów osobowych a profil użytkownika pojazdu
  Celem przeprowadzonego badania było określenie, czy formalna charakterystyka użytkownika pojazdu, to jest jego profil, różnicuje ocenę ważności atrybutów jakości części zamiennych do samochodów osobowych.