Problemy Jakości 2017/11


 • Wartości jako element kontekstu wewnętrznego w systemie zarządzania jakością
  W niniejszym artykule ukazana została rola wybranych wartości organizacyjnych w zarządzaniu jakością oraz sformułowane zostały postulaty dotyczące możliwości badania i kształtowania wybranych wartości organizacyjnych. Autor dokonał szczegółowej analizy literatury i wydzielił kilkanaście zagadnień tematycznych obejmujących m.in. rolę i znaczenie wartości organizacyjnych w zarządzaniu oraz porady dotyczące kształtowania wartości organizacyjnych. Celami artykułu są: identyfikacja i charakterystyka najważniejszych wartości organizacyjnych w zarządzaniu jakością; ukazanie możliwości kształtowania wartości organizacyjnych; ukazanie możliwości diagnostycznych.
 • Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw - kierunki zarządzania ryzykiem w relacjach z dostawcami - cz. 2
  Według modelu GSCF (ang. Global Supply Chain Forum) jednym z głównych procesów biznesowych łańcucha dostaw jest zarządzanie relacjami z dostawcami. Realizowany jest on poprzez różnego rodzaju działania zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym łańcucha dostaw.
 • Nowe projekty w zakładzie w Mirkowie
  Zakład produkcyjny Robert Bosch Sp. z .o., zlokalizowany w Mirkowie pod Wrocławiem, jest jednym z głównych oddziałów Grupy Bosch w Polsce. W fabryce produkowane są tak zwane zespoły mocy, czyli części do układów hamulcowych.
 • Zastosowanie drzew klasyfikacyjnych w segmentacji rynku ze względu na wagę przypisywaną jakości części zamiennych do samochodów osobowych
  W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny zmagał się ze spadkiem sprzedaży wywołanym kryzysem finansowym i ograniczeniami technologicznymi, wynikającymi z konieczności ochrony środowiska. Równolegle obserwowano skracanie cyklu rozwoju i obecności na rynku produktów branży motoryzacyjnej, przy jednoczesnym wzroście ich złożoności.
 • Koncepcja myślenia opartego na ryzyku w świetle wymagań standardu IATF
  Rozwój w przemyśle samochodowym wymaga zmian w standardach obowiązujących w świecie motoryzacji. Jedną z najbardziej kluczowych na przestrzeni ostatniego roku była publikacja IATF 16949:2016.