• Temat Numeru
  • Wzrost mobbingu w środowisku pracy
    Mobbing to "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".
  • Nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków
    Od 1 kwietnia obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które zostały wprowadzone obwieszczeniem ministra pracy i polityki społecznej z 26 lutego 2015 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
  • 4mld złotych rocznie społeczeństwo płaci za wypadki przy pracy
    Ponad 5 mld złotych rocznie wynoszą koszty wypłaconych świadczeń z funduszu wypadkowego w Polsce. Z roku na rok wydatki na te świadczenia rosną. Pracodawca ponosi jedynie 8% kosztu danego wypadku przy pracy, około 12% płaci pracownik lub jego rodzina. My jako społeczeństwo pokrywamy największą część kosztów wypadków przy pracy. Szacuje się, że jest to aż 80%.
  • Raport dotyczący nowych i pojawiających się zagrożeń w pracy
    Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy podała wyniki II edycji europejskiego badania przedsiębiorstw na temat nowych i pojawiających się zagrożeń. Prawie 50 tys. przedsiębiorstw z 28 państw europejskich było ankietowanych w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka psychospołecznego i zarządzania bhp.
  • Nagrodzeni najlepsi w zakresie zarządzania stresem w pracy
    5 marca br. w Brukseli Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy nagrodziła przedsiębiorców, którzy starają się zaradzić problemom zagrożeń psychospołecznych i stresowi w miejscu pracy przez właściwe zarządzanie. Zagrożenia te kosztują europejską gospodarkę miliardy euro rocznie, z czego 50-60% straconych dni w pracy wiąże się ze stresem.
  • Inwestycja w bhp to korzyść nie tylko ekonomiczna
    W obecnych czasach zyski firmy i jej konkurencyjność zależą również od warunków pracy jakie w niej panują. Zatem podejmowane działania w zakresie bhp mają tu duże znaczenie. Nakłady poczynione na działalność w zakresie bhp mogą przekładać się na zysk zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Poprawa jakości oraz zwiększenie wydajności pracy bezpośrednio odzwierciedla się w dochodach przedsiębiorstwa.
  • Sektor ochrony przeciwpożarowej będzie miał nowe obowiązki
    Rządowy projekt przepisów mających na celu ograniczanie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych odbije się na sektorze ochrony przeciwpożarowej. Gazy te są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej, jako środki spieniające i gaśnicze. Już niebawem podmioty wprowadzające je na rynek polski oraz personel obsługujący systemy przeciwpożarowe będą mieli nowe dodatkowe obowiązki.
  • Koszty firm związane z wdrażaniem rozporządzenia REACH w Polsce
    Koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa w związku z realizacją przepisów rozporządzenia REACH, są konkretne i wysokie zarazem. Zauważyli to uczestnicy konferencji, jaka odbyła się 9 marca 2015 r. w Ministerstwie Gospodarki, na temat kosztów związanych z wdrażaniem rozporządzenia REACH w Polsce. Taki stan rzeczy ma wpływ na sytuację ekonomiczną małych i średnich przedsiębiorstw z branży chemicznej.
  • Lewiatan przypomina o zmianach w rejestracji przyczyn wypadków
    Lewiatan akceptuje nowe proponowane stopy procentowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jednocześnie Pani Henryka Bochniarz w imieniu Konfederacji przypomina ministrowi Pracy o konieczności przeprowadzenia zmian w zakresie rejestracji przyczyn i skutków wypadków przy pracy. Jest to zgodne z postulatem Rady Ochrony Pracy z października zeszłego roku.
  • Uznanie zdarzenia za wypadek występuje, gdy zadziałał czynnik zewnętrzny
  • Warunki przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy
    Do uznania, że niezdolność do pracy powstała wskutek choroby zawodowej choroba ta nie musi być jej wyłączną przyczyną. Jednak sam fakt występowania choroby zawodowej nie wystarcza do uznania, że niezdolność ta powstała wskutek choroby zawodowej. Konieczne jest bowiem by choroba ta była istotną przyczyną niezdolności do pracy - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2014 r., sygn. akt II UK 441/13.
  • Szkodliwe czynniki fizyczne przy pracy biurowej z komputerem
    Pytanie: Na jakie szkodliwe czynniki fizyczne są narażenia pracownicy administracyjno-biurowi na stanowiskach pracy z komputerami?
  • Hak holowniczy nie jest podstawą do używania wózka jako ciągnika
    Pytanie: Czy wózek jezdniowy podnośnikowy można wykorzystać do holowania przyczepy, jeśli posiada hak holowniczy, czy do tego celu trzeba mieć wózek ciągnikowy?
  • Wydajność wentylatora można określić dopiero po dokonaniu pomiarów czynników szkodliwych
    Pytanie: W moim zakładzie będzie utworzone pomieszczenie do spawania. Jaką moc powinien mieć zainstalowany tam wentylator wyciągowy?
  • Wydawanie profilaktycznych posiłków a liczebność obsady stanowiska pracy i liczba przepracowanych dni
    Pytanie: Czy uzależnienie wydawania profilaktycznych posiłków od liczebności obsady stanowiska pracy i liczby przepracowanych dni roboczych w miesiącu jest zgodne z prawem?
  • Ochrona przed silnym nasłonecznieniem
    Pytanie: Czy istnieją tanie sposoby ograniczenia silnego nasłonecznienia pomieszczeń pracy?
  • Pracy, przy których wymagane jest stosowanie odzieży ochronnej
    Pytanie: Przy wykonywaniu których prac pracownicy muszą stosować odzież ochronną?
  • Kierowca z uprawnieniami B+E powinien przejść badania psychologiczne
    Pytanie: Kierowca kategorii B+E w ramach przewozu na potrzeby własne firmy transportuje ładunek na przyczepie ciągnionej. Masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 7 ton. Czy kierowcę obowiązują przepisy ustawy o transporcie drogowym?