• Temat numeru
    • Nie zrobili szkolenia bhp - na początek zapłacą 50.000 zł tytułem zadośćuczynienia
      Konsekwencje nieprzekazania pracownikowi dostatecznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy obciążają pracodawcę. Jest tak, ponieważ pracowniczy obowiązek przestrzegania przepisów bhp to jednocześnie prawo do posiadania wiedzy w tym zakresie. Dopiero po przeszkoleniu pracownika można wymagać od niego stosowania się do przepisów bhp.
  • PIP nie zawiadomi o planowanej kontroli
    15 stycznia weszła w życie zmiana interpretacji przepisów jednej z konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać o zamiarze kontroli w firmach z branży przemysłowej i handlowej, a także firmach usługowych.
  • Każde zakłucie igłą jest wypadkiem przy pracy
    Czy ekspozycja zawodowa pracownika personelu medycznego zatrudnionego w szpitalu w wyniku np. zakłucia igłą, skaleczenia ostrym narzędziem itp., powinna być traktowana jako wypadek przy pracy? W praktyce, z uwagi na mnogość tego typu zdarzeń, pracodawca jedynie wszczyna procedurę poekspozycyjną, która jest opracowana w szpitalu (badania poszkodowanego pracownika, podanie mu leków retrowirusowych, monitorowanie jego stanu zdrowia itp.) oraz odnotowuje zdarzenia w odpowiednim rejestrze. Dopiero w przypadku stwierdzenia u pracownika np. zakażenia wirusem HBV, HCV czy HIV sporządzana jest dokumentacja, która będzie uprawniać pracownika do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej. Czy takie postępowanie stanowi wykroczenie wobec zasad i należy sporządzić zaległe protokoły i złożyć statystyczne karty wypadku?
  • Samobójstwo, nawet podczas strajku, też może być wypadkiem przy pracy
    O uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy decyduje związek z pracą, który trzeba ujmować szeroko. Nie można twierdzić, że nastąpiło zerwanie takiego związku odnośnie do zdarzeń nagłych wywołanych przyczyną zewnętrzną, którym pracownik ulega w związku z udziałem w strajku. Mianowicie za wypadek przy pracy należy uznać nagłą, wywołaną przyczyną zewnętrzną samobójczą śmierć pracownika pozostającą w związku z pracą - orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku w wyroku z 21 lutego 2013 r.
  • Termin Zgłoszenia wypadku przy pracy a postępowanie powypadkowe
    Pytanie: W jakim terminie pracownik powinien dokonać zgłoszenia wypadku? Czy wypadek może być zgłoszony po miesiącu, jeśli służba bhp nie została wcześniej o tym powiadomiona? Co z protokołem wypadkowym, który zostanie zatwierdzony po tak długim czasie - gdzie data wypadku w protokole zostanie wpisana np. z miesiąca poprzedniego?
  • W archiwum sądowym przyda się pomost przesuwny
    Pytanie: Muszę przeszkolić pracowników (nie sędziów) sądu okręgowego. W związku z tym - jak zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy mają oni wykonywać w archiwum czynności polegające na ręcznym układaniu na regałach o wysokości 2,5 m oraz zdejmowaniu z nich paczek ważących ok. 10 kg? Jakie obowiązki ma wobec nich pracodawca (prezes sądu)?
  • Informowanie pracowników o ryzyku zawodowym
    Jednym z ważnych obowiązków pracodawcy jest poinformowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z pracą na stanowiskach pracy, na których są zatrudnieni. Sposób zapoznania pracowników z ryzykiem zawodowym na poszczególnych stanowiskach pracy określa w regulaminie pracy sam pracodawca.
  • Ruchomy podest roboczy może być eksploatowany tylko za zgodą Urzędu Dozoru Technicznego
    Pytanie: Muszę skontrolować stan bhp przy pracach na rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych. Czy mógłbym prosić o przykładową listę kontrolną w tym zakresie?
  • Służbowego mydła powinno się używać tylko w miejscu pracy
    Dostarczenie przez pracodawcę pracownikom niezbędnych środków higieny osobistej jest jego obowiązkiem. Ilość i rodzaje takich środków powinny być dostosowane do rodzaju oraz stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach.
  • Ergonomia koncepcyjna - zadanie, zastosowanie, model postępowania
    Podstawowym zadaniem ergonomii koncepcyjnej jest ustalenie wzajemnych relacji człowiek - maszyna, które zapewniłyby maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność przy minimalnym psychicznym oraz fizycznym obciążeniu człowieka.
  • Loty międzynarodowe z materiałami niebezpiecznymi zmienione
    23 stycznia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury i Budownictwa z 23 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi (Dz.U. z 2016 r. poz. 36)
  • Będą zmiany NDS pyłów drewna
    Resort pracy przygotował projekt zmian do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Proponowane zmiany są uwzględnieniem analiz i dyskusji przeprowadzonych z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz uwag zgłaszanych przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych.
  • Funkcjonariusze agencji wywiadu narażeni na szczególnie uciążliwe warunki pracy
    27 stycznia weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 7 stycznia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów stanowisk w agencji wywiadu, na których występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, a także innych stanowisk, na których przysługuje prawo do płatnego urlopu dodatkowego, albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby (Dz.U. z 2016 r. poz. 55)