Aktualności BHP 2019/143

  • W jaki sposób ratować osoby podtopione?
    Sposoby ratowania osób podtopionych. Podtopienia mogą powodować nagłe zatrzymanie krążenia. Wymagają przedłożonej, niestandardowej resuscytacji, jednak stosunkowo dobrze rokują. Możliwe jest bowiem ozdrowienie nawet po dłuższym zanurzeniu lub podtopieniu i nawet przedłużonej resuscytacji. Jest tak, ponieważ hipotermia spowalnia metabolizm mózgu i wydłuża tolerancję na niedotlenienie.
  • Dlaczego rozwój branży logistycznej to wyzwanie dla służby bhp?
    Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r., podaje GUS. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży, a jednocześnie wyzwanie z zakresu bhp. Niestety branża logistyczna znajduje się w czołówce branż najbardziej wypadkowych. Z czym należy się zmierzyć pracując w tej branży i na co zwrócić największą uwagę, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy?
  • Najnowsze określenie zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy przy schorzeniu samoistnym
    Zdarza się, że pracownik w trakcie pracy ma zawał lub udar mózgu. Trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe i określić czy zdarzenie to będzie wypadkiem przy pracy. W takim przypadku największą trudność sprawia wskazanie przyczyny zewnętrznej wypadku. Poznaj zatem najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy, szczególnie przy wystąpieniu schorzenia samoistnego. Dzięki temu dokonasz prawidłowej kwalifikacji wypadku.

Aktualności BHP - cały wykaz