• Temat numeru: Jednolite pliki kontrolne w BDO – uciążliwe zmiany
  Do końca I kwartału 2020 r. miał zostać przyjęty projekt nowelizacji ustawy o odpadach (UD33), nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju. Zakłada on m.in. umieszczanie w BDO numeru FVAT wystawionej za gospodarowanie odpadami (np. odbiór odpadów).
 • Uwaga! Kolejne zmiany w ustawie o odpadach
  31 marca weszła w życie ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Szczegóły znajdziesz w artykule.
 • Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 30 czerwca 2020 r.
 • Prowadzisz sklep lub hurtownię? Dowiedz się, czy musisz się wpisać do BDO
  Czy do 31 grudnia 2019 r. jednostki handlu detalicznego też musiały się zarejestrować w BDO z uwagi na pakowanie towaru w torby jednorazowe? Mamy stację paliw, na której też stosujemy lekkie torby jednorazowe. Pakujmy klientom towar, który zakupili np. napoje, jedzenie itp. Rozumiem, że również podlegamy ww. obowiązkowi? Czy musimy nawiązać współpracę z organizacją odzysku opakowań, tak jak inne podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek? Czy też musimy naliczać opłatę produktową w razie nieosiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu? Jak wypełnić formularz BDO?
 • Zmiany prawne
 • Ewidencja odpadów firmy porządkowej
  Pytanie: Czy jeśli mamy do czynienia z firmą świadczącą usługi porządkowe na terenie całego kraju, to w BDO powinniśmy jako miejsce wytwarzania odpadów wpisać siedzibę firmy, czy każdy z obsługiwanych obiektów?
 • Jak rozliczyć mieszankę gazów sprężonych w opłatach środowiskowych
  Pytanie: Na terenie zakładu wykorzystujemy mieszankę gazów sprężonych o składzie 82% argon + 18% dwutlenek węgla. Czy powinniśmy uwzględnić ją w deklaracji dotyczącej opłat środowiskowych, czy może nie jest ona szkodliwa dla środowiska i nie trzeba jej ujmować?
 • Kilka pytań odnośnie do KPO w BDO
  Pytanie: Jak mogę zdobyć wszystkie karty odpadów? Po zalogowaniu mam dostęp tylko do kilku kart odpadów. Co należy zrobić, aby otrzymać wszystkie karty lub tylko karty odpadów niebezpiecznych? Czy informacje zawarte na kartach odpadów mają charakter informacyjny, czy również prawny? Czy informacje umieszczone na kartach są kompatybilne z obowiązującym prawem i powinno się je respektować, jaki to artykuł, gdzie go szukać? Czy informacjami zawartymi na kartach odpadów możemy posługiwać się podczas zawierania umów? 

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz