Aktualności Ochrony Środowiska 2020/08

 • Temat numeru: Sprawdź, czy opłata emisyjna dotyczy Ciebie!
  Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek krajowy paliwa silnikowe, muszą uiszczać odpowiednią opłatę zwaną opłatą emisyjną. Czy są jakieś wyjątki w jej uiszczaniu? Jak ją wyliczyć? Szczegóły znajdziesz w tekście.
 • Poznaj strony niezbędne do opracowań wodnoprawnych
  Sporządzając operat wodnoprawny, musimy posiłkować się wieloma materiałami, zarówno literaturowymi, jak i dostępnymi online. Przedstawiamy przykładowe strony internetowe, na których znajdziemy szereg informacji niezbędnych do opracowania operatów wodnoprawnych.
 • Tarcza antykryzysowa 4.0 uchwalona!
  24 czerwca 2020 r. weszła w życie ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Jak wpływa ona na przepisy środowiskowe?
 • Poznaj 12 zasad panujących na kąpieliskach
  W tym roku, z uwagi na epidemię SARS-CoV-2, sezon kąpielowy wymaga szczególnej organizacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród korzystających z kąpielisk. Dowiedz się, jakie są oficjalne wytyczne dla organizatorów kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
 • Podpowiadamy, jak dokonać prawidłowej klasyfikacji odpadów
  Pewnie nieraz borykałeś się z problemem, pod jakim kodem zaklasyfikować wytworzony odpad. Na co zwrócić uwagę przy klasyfikacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
 • Prowadzisz sklep AGD? Sprawdź, jakie masz obowiązki
  Pytanie 1: Prowadzę sklep ABC z artykułami elektrycznymi, w którym sprzedaję różnego rodzaju baterie, tzw. paluszki AAA i AA oraz inne, np. litowe, cynkowo-węglowe itd. Czy w związku z tym muszę być wpisany do BDO w dziale V tabela 1 jako wprowadzający baterie lub akumulatory? Pytanie 2: Kolejne pytanie dotyczy zużytych świetlówek, które przynoszą klienci. Czy pod tym kątem powinniśmy posiadać wpis do BDO? Jeżeli tak, to w jakim dziale? Jak powinna przebiegać cała procedura gospodarowania tymi świetlówkami, zaczynając od przyjęcia od klienta, kończąc na oddaniu firmie utylizacyjnej? Jakie wymogi  formalnoprawne musimy zachować? Jakie dokumenty powinniśmy posiadać? Jakie rejestry powinniśmy prowadzić, aby działać zgodnie z prawem? Odpowiedź 1: Sklep ABC, który sprzedaje baterie (bez względu na ich rodzaj) nie podlega pod wpis do BDO, jeśli zakupuje je od dystrybutorów zlokalizowanych na terenie naszego kraju i dalej je odsprzedaje. Sprawdzić jednak należy, czy firma, od której kupuje te baterie, sama posiada wpis do BDO w zakresie wprowadzania ich do obrotu na terytorium RP.
 • Eksport i import produktów – jak prowadzić ewidencję opakowań
  Pytanie: Firma importuje produkty w opakowaniach z Chin, jak również same opakowania, na teren Polski, a następnie część z tych produktów przekazuje innym firmom do dalszej dystrybucji, resztę wysyła do swoich sklepów na terenie Polski oraz do innych sklepów do krajów UE i poza UE. Czy w ewidencji opakowań wprowadzonych na rynek powinny znajdować się w takim układzie produkty w opakowaniach, które wysłaliśmy za granicę? Czy do opakowań wprowadzonych na rynek wlicza się również te, które po obróbce będą nosiły logo innych firm z Polski, którym przekazujemy produkty do dalszej dystrybucji? I czy kartony bez żadnego logo zakupione od polskiej firmy, w które pakujemy produkty do wysyłki krajowej, również umieszczamy w ewidencji opakowań?

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz