• Temat numeru: Opłaty środowiskowe – odpowiedzialność prawna
    Każdy, kto prowadzi działalność mającą wpływ na środowisko (czyli korzysta ze środowiska), corocznie składa sprawozdania i wnosi stosowne opłaty. Jakie konsekwencje grożą w przypadku nieprawidłowości przy składaniu wykazu lub uiszczaniu tych opłat?
  • 2,5 mld złotych w ramach programu „Nowa Energia”
    Do 15 września br. można składać wnioski o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia” przez NFOŚiGW. Wsparte mają zostać projekty badawczo-rozwojowe w fazie ich komercjalizacji.
  • Hałas w środowisku – rząd szykuje zmiany prawne
    Senat otrzymał do zaopiniowania projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, który porusza m.in. tematykę hałasu w środowisku naturalnym emitowanym przez podmioty korzystające ze środowiska. Co zakłada?
  • Negatywna opinia WIOŚ a uzyskanie pozwolenia – czy jest to możliwe
    Dotychczas można było się spotkać z odmową wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli wojewódzki inspektor ochrony środowiska po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Dowiedz się, co uległo zmianie!
  • Kalendarium
    Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 31 października 2021 r.
  • Logowanie do wizyjnego systemu kontroli – czy jest możliwe przez WIOŚ
    Przedsiębiorcy magazynujący odpady, muszą zapewnić wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska dostęp do wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów w czasie rzeczywistym. WIOŚ nie może się tam logować kiedy chce. Kiedy zatem jest to możliwe?
  • Czy transportujący odpady musi mieć zezwolenie
    Pytanie: Firma jest wpisana do Bazy danych o odpadach (BDO) jako transportująca odpady inne niż niebezpieczne, a przede wszystkim odpady o kodzie 15 01 01 (90%) ok. 10 ton miesięcznie. Czy muszę uzyskać oddzielne zezwolenie na transport wspomnianych odpadów, czy wystarczy wpis do BDO?
  • Problemy z mnogością opłat za wydanie pozwolenia wodnoprawnego
    Pytanie: Zwracam się z prośbą o poruszenie na łamach Państwa czasopisma kwestii naliczania opłat przez Wody Polskie za wydanie pozwolenia wodnoprawnego tytułem korzystania z wylotów obejmujących ten sam rodzaj korzystania z wód. Wody Polskie stosują błędną wykładnię prawa i nie respektują wyroków sądów. W przypadku braku uiszczenia wielokrotności opłaty odrzucają wniosek o wydanie pozwolenia. Tak jest również w naszym przypadku.
  • Co zrobić, gdy przekroczyliśmy limit w decyzji
    Pytanie: Posiadamy pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. W wyniku eksploatacji instalacji wytwarzany jest kod 12 01 03 odpady z toczenia i piłowania metali nieżelaznych (kod ujęty w decyzji). Prawdopodobnie w tym roku przekroczymy znacznie ilość tego odpadu. Możliwe, że też przekroczymy ilości odpadów poddane przetwarzaniu. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? 
  • Ewidencja odpadów w BDO – jak często
    Pytanie: Z jaką częstotliwość powinno się prowadzić ewidencję w systemie BDO?
  • Zmiany prawne

Aktualności Ochrony Środowiska - cały wykaz