AURA Ochrona Środowiska 2018/01

 • Postanowienie Trybunału z 20 listopada 2017 r. w sprawie zastosowania środków tymczasowych mających na celu ochronę przyrody w Puszczy Białowieskiej, C-441/17 r.
  Postanowieniem z 27 lipca 2017 r. Wiceprezes Trybunału tymczasowo uwzględnił wniosek Komisji Europejskiej w sprawie nakazania Polsce zaprzestania aktywnych działań gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej (była o tym mowa w jednym z ostatnich numerów AURY).
 • Jedziemy do wód
  W Krynicy-Zdroju XIX-wieczny lekarz Józef Dietl ma pomnik, ulicę i szpital swojego imienia. To dużo i mało, abo jego imię i nazwisko powinno być wielkimi złotymi literami wypisane na środkuk Deptaku albo na każdej kostce.
 • Krynica w Karpatach galicyjskich położona...
  Czterysta siedemdziesiąt lat! Wiek dla człowieka nieosiągalny, a dla ludzkości, narodu, kraju, aglomeracji? Truizmem byłoby głosić, że każda autonomiczna jednostka administracyjna miewa swój jakiś początek i jakąś wyjątkowość zaistnienia, a później - kształtowania nowej zbiorowej egzystencji.
 • Czy ekosystemy świadczą usługi?
  Pytanie bywa czasem rozumiane żartobliwie. Nikt przecież na serio nie opodatkowałby tlenu, produkowanego przez drzewa w trakcie fotosyntezy, ani nie opodatkowałby widoku dostarczanego przez migrujące bociany.
 • Życie jest wszędzie
  Kto mieszka w liściach? Zielone liście są ważnym źródłem pożywienia dla bardzo różnych zwierząt: od goryla aż po gąsienice. Większość zwierząt zjada liście "od zewnątrz", ale niektóre są tak małe, że mogą wyjadać od środka. Wygryziony w liściu korytarz, czyli tak zwana mina, wygląda pod słońcem jak jasna, zygzakowata linia.