• Rozwój OZE bardzo potrzebny
    Polska potrzebuje poprawy efektywności energetycznej i rozwoju energetyki rozproszonej, opartej na źródłach odnawialnych (OZE). Do 2030 r. mogłoby powstać około 3,6 mln mikroinstalacji, wytwarzających energię z takich źródeł. Wskazuje na to raport "Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 r." opublikowany w styczniu br. przez ruch "Więcej niż energia". Mówiono o tym podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Aby sektor OZE mógł się rozwijać, potrzebne jest sprzyjające temu prawo. Niestety - jak podkreślają działacze ruchu - Sejm opóźnił o pół roku planowane na 1 stycznia br. wejście w życie taryf gwarantowanych dla najmniejszych przydomowych elektrowni.
  • Wrony na śniegu
    Zima to dziwna pora. Czasem ciepła i łaskawa, czasem mroźna i zła.... Mróz chwyta cię za dłonie. Czujesz go na policzkach, na brodzie i wokół ust. Idziesz wolno, wolniutko. Ostrożnie wsuwasz stopy w miękki puszysty śnieg. Szukasz bezpiecznej ścieżki w tę białość, bezkres, chłód.......
  • Paragraf i środowisko - Usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu w komunikacji kolejowej
    Pytanie: Czy starosta może zobowiązać zarządcę linii kolejowej do usunięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu w komunikacji kolejowej, rosnących na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa, pozostającym w użytkowaniu wieczystym owego zarządcy?
  • Zdrowe życie na zdrowej planecie. Zdrowa żywność nie musi być droga
    Gry (z) konsumentem Neoliberalna doktryna sprowadza nas do roli konsumentów, podtrzymujących żywotność systemu, opartego na ciągłym wzroście produkcji i sprzedaży. Dla wielu ludzi bycie konsumentem stało się drugą naturą - kolejne dobra dają poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Kupowanie stało się łatwe, towary coraz bardziej dostępne i różnorodne, a sprawny marketing podpowiada, bez czego jeszcze nie możemy żyć. Jednak paradoks nieograniczonego wyboru i wielości dóbr polega na tym, że im więcej możemy, tym bardziej skrępowane są nasze ruchy.
  • Kronika Ekologiczny
    Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. 28 grudnia ub.r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska. Posłowie uchwalając tę ustawę wyszli naprzeciw oczekiwaniom władz samorządowych, które postulowały utrzymanie przepisów pozwalających na odroczenie pobierania pięciokrotnie podwyższonej opłaty za wprowadzanie ścieków do wód i ziemi.