AURA Ochrona Środowiska 2017/04


 • Światowy Dzień Wody
  Zaledwie 3% wody na Ziemi stanowią zasoby wody słodkiej. W wielu miejscach na świecie dostęp do wody pitnej jest ograniczony lub w ogóle go nie ma. Aby zwrócić uwagę na to, iż ponad miliard ludzi na wiecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, Organizacja narodów Zjednoczonych ustanowiła w grudniu 1992 roku, w czasie Konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, Światowy Dzień Wody.
 • Walka ze smogiem - ogrzewanie wodami geotermalnymi
  Do zmniejszenia emisji pyłów do atmosfery przyczynić się może ogrzewanie mieszkań energią wód geotermalnych. Technologia wykonania odwiertów jest już w naszym kraju opanowana. Mamy ogromne, nieograniczone zasoby energii cieplnej, zmagazynowanej w wodzie geotermalnej. Nadchodzi czas, aby z tego skarbu zacząć korzystać. W kolejnych artykułach przedstawimy rozwiązania techniczne, polegające na wykorzystaniu gorącej wody geotermalnej, m.in. do ogrzewania mieszkań, hal fabrycznych, budynków użyteczności publicznej, itd.
 • Ryby zagrożone wyginięciem na znaczkach Poczty Polskiej (2)
  Krótka charakterystyka ryb ukazanych na nowych znaczkach pocztowych.
 • Smog nasz powszedni
  Zimą 2016-2017 roku problem smogu został w Polsce powszechnie dostrzeżony. Prawdopodobnie wcześniej występował nawet z większym natężeniem, ale nie budził takiego zainteresowania. Rzeczywiście stanowi bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szkodzi wszechstronnie, choć ze wskaźnikami liczbowymi należy uważać, bo nadal wiedza na temat związków przyczynowo-skutkowy
 • Dzik (Sus scrofa)
  W serii artykułów poświęconych historii gospodarczej Rzeczypospolitej Obojga Narodów autorka zajmuje się opisem pożytków pochodzących od zwierząt łownych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym do sporządzania leków i kosmetyków, a także przedstawia ich zastosowanie gospodarcze.