• EKOLAURY
  Polska Izba Ekologii od 2002 roku organizuje Konkurs "Ekolaury", promując najefektywniejsze działania i prace na rzecz ochrony środowiska.
 • Ciekawostki technologiczne ze świata
  Przechowywanie energii - jednym z największych wyzwań, przed którym stoi energetyka odnawialna jest ograniczenie kosztów jej przechowywania w sieci podczas poboru nadmiaru mocy. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali baterię zasilaną siarką, powietrzem, wodą i solą, czyli powszechnie dostępnymi materiałami. Bateria ta jest prawie stukrotnie tańsza niż dostępne obecnie na rynku akumulatory. Co więcej, może przechować prawie dwa razy więcej energii niż akumulatory ołowiowo-kwasowe.....
 • Czy dziki są nam potrzebne?
  Spoglądając nieprzychylnym okiem na obecność dzików w naszym otoczeniu, czy podejmując się ich eksterminacji w ramach polowania czy odstrzału sanitarnego, zapominamy o bardzo ważnej funkcji, jaką spełniają one w przyrodzie. Usługi środowiskowe dzików nie zostały jeszcze obliczone w jednostkach monetarnych. Są one zapewne większe albo tej samej wielkości, jak na przykład te spełniane przez bobry. Swoiste zdobywanie pokarmu przez dziki (buchtowanie) przyczynia się do zmiany warunków ekologicznych dna lasu. Dziki zdzierają pokrywę roślinną, spulchniają glebę mineralną, mieszając ją ze ściółką i innymi częściami roślin. Działalność dzików sprzyja dostępowi powietrza do wierzchnich warstw gleby, przyspiesza humifikację.
 • Oddychać? Nie oddychać?
  Na mapie Europy, obrazującej obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, Polska jest niestety najbardziej widoczna. Na podobnej mapie naszego kraju Śląsk Małopolska niechlubnie przodują. Na początku roku samorząd Małopolski przyjął uchwałę antysmogową, która powinna spowodować m.in. zakaz palenia w piecu mułami, flotami i mokrym drewnem.
 • Jeden dzień XVII edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie