• Badanie świadomości ekologicznej Polaków
    Jedynie co trzeci Polak podejmuje działania na rzecz ochrony zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza w miejscu zamieszkania - wynika z badań sondażowych przeprowadzonych w 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Badania miały pokazać stan wiedzy, poziom świadomości i postaw Polaków względem: jakości powietrza, gospodarki odpadami i butelek zwrotnych. Z badań wynika, że najczęściej śledzimy komunikaty dotyczących stanu powietrza i ograniczamy przebywanie na zewnątrz, gdy ogłoszony jest alarm smogowy.
  • Ekologiczna zapaść finansowa
    Polska nie należy do światowych liderów ochrony środowiska, ale wielu ekspertów potwierdzało, że gospodarka polska przywiązuje dużą wagę do spełnienia jej wymagań i sporo inwestuje w tym obszarze, dzięki istnieniu odpowiednich mechanizmów. Tymczasem po roku 2015 nastąpiło gwałtowne załamanie w poziomie nakładów proekologicznych. Jego głębokość nie może być tłumaczona jakimś zbiegiem okoliczności; wynika z drastycznego obniżenia wymagań i rozluźnienia rygorów, które przez poprzednie dwa dziesięciolecia doprowadziły do poprawy stanu środowiska.
  • Hydroprezentacje XXIII – ekologia i rozwój
    Ekologia i rozwój to temat przewodni XXIII Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowo-Technicznego HYDROPREZENTACJE. Jest to aktualne oraz niezwykle istotne zagadnienie, którego nie sposób pominąć w tegorocznych dyskusjach. To integralny element gospodarki wodno-ściekowej w Polsce, nad którym warto się pochylić.
  • Reporter
    Chodziłem tymi samymi ścieżkami co on - do kwestury, do uniwersyteckiej stołówki, do małego kiosku przy Krakowskim Przedmieściu. Nigdy jednak nie poznałem go osobiście. Nie miałem szczęścia, choć wydział historii od wydziału dziennikarskiego dzieliła ledwie szerokość jezdni. Za to potem, po studiach, nie rozstawałem się z jego tekstami, książkami, z jego filozofią życia. Czytałem go zachłannie. Dzięki niemu lepiej rozumiałem świat, jego zawiłości, piękno i brzydotę. Ryszard Kapuściński był pisarzem wybitnym, eseistą, reporterem, aforystą, poetą. Ciekawym świata i ludzi, przenikliwym, skromnym i szlachetnym. Poznawał świat wszystkimi zmysłami. Jego teksty były zwarte, nasycone emocjami. Do dziś uchodzi za jednego z najlepszych dziennikarzy dwudziestego wieku
  • Ekstremalne zjawiska pogodowe i ich wpływ na przyrodę w Polsce
    W strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, kluczowy wpływ na gatunki i siedliska w najbliższych latach będzie miała intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych. Podstawowe znaczenie będą miały ulewne deszcze niosące ryzyko powodzi i podtopień lub osuwisk. Przewiduje się nasilenie silnych wiatrów, a nawet towarzyszących im incydentalnych trąb powietrznych i wyładowań atmosferycznych. Częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce już wyraźnie się zwiększa.

AURA Ochrona Środowiska - cały wykaz