• Las
  Las to nie tylko zbiorowisko drzew – to także system żywych organizmów. Pod dachem igieł i liści żyje mnóstwo małych i dużych zwierząt: jednokomórkowców, owadów, płazów, ptaków, gadów i ssaków. Rozmieszczone są one na różnych piętrach lasu: w koronach drzew, na pniach, pomiędzy krzakami, w liściach i runie leśnym. Obecne lasy zazwyczaj tworzą świerki i sosny, sadzone przed laty przez leśników. Naturalnym, typowym dla naszych szerokości geograficznych był las składający się m. in. z grabów, dębów, klonów, lip i brzóz, natomiast jodły i świerki porastały tereny górskie.
 • Jak to jest z lasami?
  Leśnictwo, ściślej pozyskiwanie drewna, oskarża się o poważne przestępstwa wobec środowiska. Obciąża się je winą o spowodowanie wyginięcia mnóstwa gatunków roślin i zwierząt, wylesienie olbrzymich obszarów kuli ziemskiej, a nawet o całkowite i nieodwracalne zniszczenie środowiska. Większość mieszkańców stref zurbanizowanych jest przekonana, że to wyrąb drzew był tym czynnikiem, który spowodował daleko idące w nim szkody. Nie bardzo przejmuje się wyliczeniami wykazującymi, ile to miejsc pracy daje ludziom gospodarka leśna.
 • Od ponad 20 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy
  „Nowy park narodowy? Świetnie, ale jak najdalej od nas” – takie reakcje skutecznie torpedują tworzenie lub rozszerzanie parków narodowych w Polsce. Przeciw parkom mobilizują się też leśnicy. Słowem – dyskusja o parkach narodowych koncentruje się na ich obronie przed zakusami biznesu i administracji państwowej zamiast na powiększaniu i zakładaniu nowych.
 • Drwale idą w las
  Lasy zajmują ponad 25 proc. powierzchni Polski. Spełniają bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie. Chronią m.in. przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, suszami, powodziami czy upałami, dlatego powinny być pod szczególna opieką, jako nasze wspólne dziedzictwo. Czy jednak tak jest, czy nie za bardzo ingerujemy w ich naturalne środowisko?
 • Mała retencja w lasach
  O znaczeniu małej retencji w lasach nikogo nie trzeba przekonywać. Problem braku wody w lesie, niezbędnej do jego właściwego funkcjonowania, jest coraz większy. Spowodowane jest to przede wszystkim coraz wyższymi temperaturami, okresowym niedoborem opadów i zwiększonym parowaniem. Obniża się poziom wód gruntowych, co jest zabójcze dla większości gatunków drzew. Siedliska wilgotne i bagienne wysychają, co z kolei prowadzi do zanikania charakterystycznych dla nich roślin. A trzeba pamiętać, że siedliska leśne należą do jednych z najbogatszych w Polsce pod względem różnorodności biologicznej.
 • Lekcje szyte na miarę
  Już prawie trzy lata jest realizowany jest projekt „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałania”. Ma on cel edukacyjny – kształtować świadomość ekologiczną społeczeństwa poprzez ukazywanie przyczyn i skutków klęsk żywiołowych, w szczególności na obszarach leśnych. Realizuje go Instytut Badawczy Leśnictwa, a wsparcia udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Nie takie cięcie straszne
  Las widziany z góry nierzadko wygląda jak szwajcarski ser. Fragmenty gęsto porośnięte wysokimi drzewami poprzecinane są wąskimi pustymi pasami. Tu i ówdzie dostrzeżemy okrągłe placki. Miejscami stoją samotne drzewa, a gdzie indziej – ich kępki. Ten chaos jest tylko pozorny. W rzeczywistości to wynik ściśle zaplanowanego działania leśników.
 • Dąb Fabrykant – Drzewem Roku 2022
  Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał Dąb Fabrykant z Łodzi, zdobywając 5559 głosów internautów! To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach.
 • Trasy szybkiego ruchu, a ochrona środowiska
  Tak niedawno, bo jeszcze ok. 20 lat temu było w Polsce niewiele ponad 500 km dróg szybkiego ruchu. W chwili obecnej mamy ich blisko 5 tys. km, a docelowo ma być 8. Tworzą na mapie Polski całkiem pokaźną sieć umożliwiającą szybkie dotarcie do każdego regionu naszego kraju.
 • Dzikie rośliny nadzieją dla ludzkości
  Dzikie gatunki roślin mają kluczowe znaczenie w medycynie. Produkcja leków bazuje w całości na substancjach obecnych w ciele m.in. roślin. Niewielki procent roślin wykorzystuje się dzisiaj do celów leczniczych. Mimo że co dziesiąty gatunek flory ma cenne właściwości. Jedną z roślin, która zrobiła niezwykłą karierę w medycynie i uratowała życie i zdrowie wielu ludzi jest pochodzący z Madagaskaru barwinek różowy (Catharanthus roseus). Na Madagaskarze wyginęło około 90% pierwotnej roślinności, wiele z wymarłych gatunków, z pewnością mogłoby być źródłem cennych leczniczych substancji. Podobnie lasy tropikalne, czy rafy koralowe będące siedliskiem wielu cennych gatunków roślin są niszczone w zatrważającym tempie.
 • NANOBOOSTEX zastąpi sztuczne nawozy
  Innowacyjny i przełomowy NanoboosteX – nanoproszek, jest stworzony na bazie nanomateriałów, które stymulują wzrost roślin, znacznie przyspieszają ich kiełkowanie i regenerację, poprawiają witalność odgrywają ważną rolę w zwiększeniu jakości oraz ilości plonu z danej jednostki powierzchni. Jest to środek biodegradowalny oraz przyjazny dla środowiska, wystarczy bardzo mały dodatek, dozowany jednorazowo, aby uzyskać wysoką jakość i wydajność plonu.
 • Pompy ciepła pomogą w kryzysie
  Są trzy typy pomp ciepła - powietrzna, gruntowa pozioma i pionowa. Ta ostatnia musi być wkopana w głąb ziemi nawet na sto metrów. Druga ma jeden duży minus. Potrzeba pod nią dużej powierzchni cennego terenu. Najoptymalniejsza z tych trzech jest powietrzna pompa ciepła. Ponadto ma tę też zaletę, że jest najtańsza w montażu. Wyglądają jak nieco większa jednostka zewnętrzna do popularnych klimatyzatorów.

AURA Ochrona Środowiska - cały wykaz