• 100-lecie nadzoru górniczego w Polsce oraz 30 rocznica wydawania miesięcznika WUG (Wyższego Urzędu Górniczego)
  • Trafia właśnie do Państwa wydawnictwo przygotowane z okazji dwóch znaczących rocznic związanych z działalnością Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Pierwsza z nich to jubileusz 100-lecia istnienia nadzoru górniczego w Polsce odrodzonej po okresie zaborów. Swoją historię współczesny polski nadzór górniczy zaczął bowiem pisać 24 czerwca 1922 roku. W tym dniu uchwałą Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej utworzono Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, by następnie w ciągu trzech dni w jego obrębie ustanowić podległe mu cztery okręgowe urzędy górnicze: w Rybniku, Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), Katowicach oraz Tarnowskich Górach.
   Drugim wydarzeniem, które upamiętniamy, jest 30. rocznica wydawania przez WUG miesięcznika „Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie”, który od 1992 roku nieprzerwanie trafia do Państwa - początkowo jako kwartalnik, a od 1996 roku już jako miesięcznik. Od wielu lat ważną jego częścią są publikacje historyczno-ciekawostkowe, które łączy jedna istotna kwestia - wszystkie mają związek z szeroko pojętym górnictwem. Zarówno tym w Polsce, jak i na świecie. A ponieważ poruszane w nich zagadnienia zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem Czytelników, wybraliśmy najciekawsze z nich i przypominamy je w tym wydaniu miesięcznika. Ma on dwukrotnie większą objętość niż zwykle, więc atrakcyjnych tematów do czytania nie brakuje.
   Wracając do obchodów 100-lecia WUG objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, głównym ich punktem będzie uroczysta akademia, która odbędzie się 24 czerwca br. w Katowicach. Będzie ona m.in. okazją do zaprezentowania nowego sztandaru podkreślającego 100-letnią historię WUG. Rocznicę upamiętnią także okolicznościowy medal, wielkoformatowa wystawa prezentująca historię i teraźniejszość urzędu oraz „kapsuła czasu”, która zostanie umieszczona w murach siedziby Wyższego Urzędu Górniczego. Szczegółową relację z jubileuszowych wydarzeń zamieścimy w lipcowym wydaniu miesięcznika.
   Tam również znajdą się materiały z XXII konferencji „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie” oraz stałe rubryki, z których w związku z jubileuszowym charakterem tego wydania tym razem zrezygnowaliśmy.

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie - pełen wykaz