• Mała eureka, czyli innowacje w CIOP-PIB (II s. okł.)
    Innowacyjne rozwiązania powstałe w wyniku realizacji koordynowanego przez CIOP-PIB programu wieloletniego pt. "Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy.
    Odzież termoaktywna, filtr przeciwpyłowy wielokrotnego użytku.
  • Rozmowy na temat innowacyjności (2)
    • Usprawnienia są konieczne - wywiad z Leszkiem Grabarczykiem, z-cą dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
    • Nakłady na innowacje w Polsce rosną - wywiad z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
    • Potrzeba nam więcej rynkowych postaw - wywiad z Justyną Cięgoturą, kierownik  Działu Transferu Technologii w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM
    • Droga w złym kierunku - wywiad z Ryszardem Pazdanem, przewodniczącym Komisji Business Centre Club ds. zmian klimatycznych i ryzyk środowiskowych, prezesem firmy Atmoterm S.A.
  • Innowacje liderów bezpiecznej pracy (6)
    Innowacyjne produkty, procesy i metody mogą być opracowywane zarówno przez przedsiębiorstwa, które wykorzystują wyniki badań naukowych, własnych badań społecznych, a wdrażają pomysły swoich pracowników, jak i np. instytuty badawcze lub szkoły wyższe. Przejawy innowacyjności widać nie tylko w stosowanych rozwiązaniach technicznych, ale także w rozwiązaniach organizacyjnych. Tak się też dzieje w przypadku innowacji mających na celu poprawe bezpieczeństwa pracy w firmach należących do Forum Liderów Bezpiecznej Pracy.
  • Bezpieczeństwo pracy z robotami rehabilitacyjnymi (8)
    Robotyka rehabilitacyjna jest postrzegana jako użycie robotów w rehabilitacji różnych schorzeń, szczególnie związanych z motoryką człowieka, kardiologicznych i neurologicznych. Może być postrzegana jako dobre rozwiązanie, aby poprawić efektywność, zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć koszt opieki zdrowotnej osób niepełnosprawnych, ciężko chorych i w podeszłym wieku. Artykuł jest próba oceny, w jakim stopniu wykorzystuje się możliwości w tym obszarze, kładąc nacisk na bezpieczeństwo robotów rehabilitacyjnych oraz analizę zagrożeń. Ze względu na brak badań i publikacji konieczne są dalsze badania w omawianym zakresie.
  • Ekspozymetry radiofalowego promieniowania elektromagnetycznego - przegląd parametrów użytkowych i technicznych (12)
    W artykule przedstawiono problematykę badań nadfioletowego promieniowania elektromagnetycznego z wykorzystaniem ekspozymetrów osobistych. Zaprezentowano parametry użytkowe i techniczne selektywnych i szerokopasmowych ekspozymetrów stosowanych najczęściej przy badaniach i ocenach narażenia ludzi na promieniowanie radiofalowe. Przedstawiono wyniki badań wybranych parametrów metrologicznych ekspozymetrów, takich jak czułość w predefiniowanych pasmach pomiarowych promieniowania i izotropowość, które mogą istotnie wpływać na wyniki badań narażenia ludzi na promieniowanie elektromagnetyczne.
  • Ocena narażenia na hałas nauczycieli na przykładzie 3 szkół podstawowych w Warszawie (16)
    Oceną narażenia na hałas nauczycieli w szkołach podstawowych przeprowadzono na podstawie badań ankietowych, pomiarów hałasu na stanowiskach pracy nauczycieli oraz analizy danych statystycznych o zagrożeniach i chorobach zawodowych w sekcji Edukacja. Badania wykazały, że hałas stanowi główny czynni uciążliwy w środowisku szkolnym. Hałas w szkołach może być również czynnikiem szkodliwym. Wysokie poziomy hałasu rzędu 80-8dB mierzone w korytarzach podczas przerw i w salach gimnastycznych mogą powodować ryzyko uszkodzenia słuchu uczniów i nauczycieli.
  • Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (20)
    Niniejszy artykuł omawia instytucję rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Tekst przedstawia przesłanki takiego wypowiedzenia stosunku pracy oraz analizuje poglądy doktryny i orzecznictwa w tym zakresie. Prezentacja wskazuje przykładowe stany faktyczne, które mogą być zakwalifikowane jako poszczególne przesłanki. Artykuł dodatkowo omawia tryb oraz procedurę dochodzenia roszczeń, jakie przysługują pracodawcy i pracownikowi w związku z nieprawidłowym rozwiązaniem stosunku pracy.
    • Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
    • Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę bez winy pracownika.
    • Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
    • Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia.
    • Uprawnienia pracodawcy w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
  • Znajomość i stosowanie zasad ergonomii na stanowiskach komputerowych (24)
    W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane ze znajomością zasad ergonomii stanowiska komputerowego oraz stosowaniem ich przez pracowników call center w Polsce. Autorzy przekonują, ze przekazanie wiedzy teoretycznej na temat organizacji stanowiska komputerowego jest niewystarczające. Szkolenia połączone z interwencją ergonomiczną umożliwiają pracownikowi bardziej efektywne korzystanie ze stanowiska pracy dzięki większej wiedzy ergonomicznej i zdobytym umiejętnościom. Praktyczne pokazanie pracownikowi, jak zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii i zwiększenie umiejętności pracownika w tym zakresie zmniejszają częstość i intensywność występowania dolegliwości.
  • 68. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (27)
    Wartości NDS dla gazów występujących w podziemnych wyrobiskach górniczych
  • Dotrzeć z informacją (30)
    Podsumowanie europejskiej kampanii informacyjnej 2010-2011 na rzecz eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP
    Podsumowanie 2011, plany na 2012.
    Analiza funkcjonowania ustawy o emeryturach pomostowych w świetle kontroli PIP (31)
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (32)
  • Doniesienia z zagranicy (III s. okł.)
    Wypalenie zawodowe.
    Roboty przeciw autyzmowi.
    Szef ma wpływ na twoją wydajność.
    Jeść czy już nie?
    Myzykalni żyją dłużej?
  • Kampania społeczna 2012 "Prewencja wypadkowa" (IV s. okł.) 

2/2012 ISSN 0137-7043 Indeks 352543