Bezpieczeństwo Pracy Nauka i Praktyka, 1(496) styczeń 2013, ISSN 0137-7043 Indeks 352543

  • Ochrona pracy w polsko-niemieckim dialogu (II s. okł.)
  • Inter Cars - bezpieczne miejsce pracy (2)
    Rozmowa z Łukaszem Wawrzyniakiem, głównym specjalistą ds. bhp i ppoż.
  • Dobra praktyka się opłaca (2)
    Rozmowa z Kamilą Skorupińską i Grzegorzem Piątkiem z CEMEX Polska Sp. z o.o. 
  • Podstawowe zasady bhp w magazynach - stan prawny (4)
    W artykule omówiono obowiązki pracodawcy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy w magazynach. Przedstawiono wymagania i zasady prewencji zmierzającej do ograniczenia ryzyka zawodowego związanego z pracą w magazynie. Przedstawiono również podstawowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy w magazynie zawarte w obowiązujących przepisach.
  • Skłonność pracowników i kadry zarządzającej do ponoszenia kosztów na bezpieczeństwo i zdrowie w pracy - badania ankietowe (7)
    Wartość bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy może być oceniana przede wszystkim na podstawie informacji o ekonomicznych skutkach wypadków przy pracy i chorób związanych z pracą. W dążeniu do określenia, czy i jaką wartość przywiązują pracownicy oraz osoby zarządzające przedsiębiorstwami do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników przeprowadzono badanie ich skłonności do ponoszenia kosztów w tym zakresie. Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego pn. "An Inquiry into Health and Safety At Work: a European Union Perspective" (HEALTHatWORK), realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum w ramach 7 Programu Ramowego UE.
  • Propozycje Komisji Europejskiej w zakresie nowelizacji dyrektywy 89/686/EWG (10)
    W artykule omówiono najważniejsze zmiany do dyrektywy 89/686/EWG proponowane przez Komisję Europejską oraz możliwe konsekwencje wynikające z tych zmian dla producentów i dystrybutorów środków ochrony indywidualnej.
  • Okulografia w ocenie ergonomicznej stanowisk pracy - przykłady (13)
    W artykule przedstawiono przykłady wykorzystania okulografii w ergonomii. Rejestrację okulograficzną pod względem oceny pola obserwacji stanowiska pracy przeprowadzono na stanowisku pracy motorniczego tramwaju oraz na stanowisku operatora wózka widłowego w magazynie. W celu oceny zmęczenia narządu wzroku pracowników biurowych przeprowadzona została rejestracja okulograficzna podczas wykonywania testów przed, i po zakończeniu pracy.
  • Ocena wdrożenia postanowień dyrektywy unijnej dotyczącej bhp na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe (16)
    W artykule są przedstawione wybrane wyniki badań dotyczących skutków implementacji dyrektywy 90/270/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe w Polsce. W badaniach oceniono świadomość pracodawców i pracowników w zakresie wymagań dyrektywy i jej praktycznego przełożenia na występujące warunki pracy, skutki zdrowotne i rachunek ekonomiczny (koszt-korzyści). Dokonana ocena była również podstawą do określenia głównych nieprawidłowości praktycznego wdrożenia dyrektywy.
  • Matematyczne modelowanie i badania symulacyjne zachowania się ludzi podczas ewakuacji z budynków (20)
    W artykule przedstawiono problemy dotyczące przeprowadzania ewakuacji budynków w przypadkach zagrożenia wywołanego katastrofami budowlanymi, zamachami terrorystycznymi i wybuchami. Opisano metodę matematycznego modelowania procesów ewakuacji i komputerowych badań symulacyjnych. Prezentowany model matematyczny opiera się na równaniach Langevina, które są równaniami ruchu ewakuujących się ludzi. Równania te uzupełnione są o składnik social force, reprezentujący składową mentalną w ruchu ewakuowanych osób, determinowaną głównie przez poczucie poziomu zagrożenia w czasie ewakuacji. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych ewakuacji wybranych pojedynczych pomieszczeń i dwóch budynków wielokondygnacyjnych, dla różnych poziomów zagrożenia, oraz przedyskutowano czynniki wpływające na czasy ewakuacji i umożliwiające zminimalizowanie liczby ewentualnych ofiar w ludziach.
  • Wychowawcza wartość konkursów plastycznych dla dzieci na temat bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (26)
    Konkursy plastyczne jako przykład dobrych praktyk; Jak zorganizować konkurs; Wychowawcza wartość konkursów
  • Karty charakterystyki zagrożeń zawodowych jako użyteczne narządzie pracy dla służby bhp (28)
    W artykule przedstawiono Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, których celem jest stworzenie spójnego opracowania zawierającego kompleksowe dane na temat zagrożeń zawodowych istniejących w poszczególnych zawodach. Informacje zawarte w kartach mogą być wykorzystywane przez osoby kwalifikujące do szkół nauki zawodu, lekarzy medycyny pracy, lekarzy pierwszego kontaktu, pracowników bhp, doradców zawodowych, organizatorów przemysłu oraz inspektorów pracy. Dotychczas na stronie internetowej CIOP-PIB zamieszczonych zostało 50 Kart Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, ale w związku z dużym zainteresowaniem Kartami, jako użytecznym narzędziem pracy, lista zawodów, dla których powstały karty zostanie poszerzona o kolejne.
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    1 stycznia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zmian w systemie emerytalnym. Na czym polegają te zmiany? Czy praktyki zawodowe, które odbywałam w czasie uczęszczania do szkoły zawodowej ZUS zalicza do stażu pracy, wymaganego do przyznania wcześniejszej emerytury? Urodziłam się w listopadzie 1955 r. Długo chorowałam na pylicę płuc i dostałam z tego tytułu rentę. Mam też prawo do zwykłej renty z ogólnego stanu zdrowia, którą pobieram, bo jest wyższa. ZUS twierdzi, że dwóch rent nie mogę pobierać. A co będę miała wypłacane, gdy uzyskam prawo do emerytury? Sąsiad pobiera emeryturę. Od zeszłego miesiąca rozpoczął karę pozbawienia wolności i chciałby, aby jego świadczenie przychodziło na konto zakładu karnego. Pyta za moim pośrednictwem, czy jest to możliwe?
  • Doniesienia z zagranicy (32)
    Brytyjskie ciężarówki przyśpieszą; Nowe przepisy dotyczące pracy na wysokości w USA; Badacze sprawdzają przydatność testów kompetencji dla nauczycieli; Żel z pamięcią kształtu; Z grypą nie siadaj za kierownicą; Jak przejść zimę w dobrej formie; Niebezpieczny dym; Niebieskie światło niczym kawa; Ewolucja bakterii