• Zarządzanie przez edukację. Konferencja "Nowoczesna służba bhp", Warszawa, 24 września 2014 r. (II s. okł)
 • Aktualności z kraju (2)
  NCBiR przeznacza kolejne środki na ochronę patentową dla przedsiębiorców i naukowców; Rozpoczął działalność największy kompleks laboratoryjny dla firm w Wielkopolsce; Uczelnie ułatwiają studentom start na rynku pracy
 • Zaangażowanie kierownictwa służy bezpieczeństwu pracy. Rozmowa z Piotrem Pucułą, kierownikiem działu bhp w Grupie Ożarów S.A. (3)
 • Słowa mają moc sprawczą. Konferencja "Komunikacja i etyka a bezpieczeństwo pracy", Olsztyn, 12 września 2014 r. (4)
  W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej pn. "Dobra komunikacja elementem bezpiecznej pracy" koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy została zorganizowana konferencja przez oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Olsztynie. Jej temat  - "Komunikacja i etyka a bezpieczeństwo pracy" - dotyczy niewątpliwie bardzo ciekawych zagadnień, toteż przyciągnął wielu zainteresowanych.
 • Konsolidacja udziałów. III Kongres Służby BHP, Warszawa, 18-19 września 2014 r. (6)
 • Public relations a etyka biznesu w społecznej komunikacji (8)
  Modele public relations w komunikacji; Pozytywne oblicze public relations; Istota komunikacji społecznej; Metody działania czarnego PR; Zarządzanie komunikacją, Relacje między public relations a etyką
 • Lepiej widzialni, widocznie lepsi - wpływ parametrów materiału odblaskowego na bezpieczeństwo użytkownika odzieży (10)
  Sam fakt posiadania materiału odblaskowego na odzieży nie znaczy, że jesteśmy widoczni w warunkach o ograniczonej widoczności, ponieważ często te materiały są bardzo słabej jakości. Na rynku polskim dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów materiałów odblaskowych w kolorze srebrnym, mających odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Aby dokonać trafnego wyboru trzeba mieć na uwadze takie parametry, jaka czas użytkowania odzieży - ma to związek z liczbą prań i konserwacją odzieży oraz gramaturą materiału wierzchniego, z którego wykonana jest odzież. Parametry określające jakość taśmy trzeba określać producentowi odzieży.
 • Work-life balance a wiek pracowników (14)
  Problem zachowania równowagi praca - życie dotyczy pracowników w różnym wieku ze względu na liczne, zróżnicowane obciążenia. Wraz z wiekiem zmieniają się role życiowe i społeczne, a z nimi obowiązki. Młodzi borykają się z problemem pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad małymi dziećmi. Obowiązek opieki nad osobami zależnymi, w tym przede wszystkim rodzicami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi członkami rodziny, dotyczy przede wszystkim pracowników starszych (tzw. 50+). W związku z tym pracownicy w całym cyklu aktywności zawodowej wymagają wsparcia w godzeniu pracy zawodowej z "życiem" (zwłaszcza rodzinnym). Pomocne okazują się różnorodne rozwiązania oferowane przez pracodawców. Najważniejsze z nich to elastyczna organizacja pracy oraz specjalne oferty dotyczące urlopów, w tym do wykorzystania przez mężczyzn. Celem publikacji jest opisanie problemu godzenia pracy i życia z punktu widzenia pracowników w różnym wieku, zdefiniowanie pojęcia "równowaga praca - życie" oraz zaprezentowanie kilku dobrych praktyk z tego obszaru.
 • Redukcja hałasu emitowanego przez wyrzutnie powietrza turbosprężarek (18)
  W artykule omówiono kwestię redukcji hałasu źródeł, gdzie poziom emitowanego dźwięku bliski jest granicy, po przekroczeniu której istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia słuchu. Przedstawione zostały podstawowe problemy związane z projektowaniem zabezpieczeń przeciwhałasowych, na podstawie wyników badań źródła dźwięku, jakim jest wyrzutnia powietrza turbosprężarek. Opisano koncepcję redukcji hałasu, w której podkreślono, że dzięki prowadzeniu prac badawczych  możliwe jest ograniczenie emisji dźwięku nawet w przypadkach skrajnie trudnych.
 • Akty piractwa morskiego oraz napadów zbrojnych i ich konsekwencje dla życia i zdrowia marynarzy (24)
  W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu aktywności pirackiej na poziom bezpieczeństwa pracy marynarzy. Zidentyfikowano najbardziej zagrożone akweny morskie. Wytypowano przyczyny skuteczności ataków pirackich na tych akwenach. Wykonano analizę konsekwencji ataków piratów na życie i zdrowie członków załóg statków morskich pływających w akwenach wysokiego ryzyka. Pokazano, że praca marynarzy na morzu wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
 • Odpowiadamy na pytania Czytelników (29)
 • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP
  Czas pracy - temat wciąż aktualny. Bazy danych o wypadkach przy pracy wymagają zmian (30)
 • Doniesienia z zagranicy (32)
  Jad zwierząt lekiem na raka? Wzrasta liczba liczby osób z wyższym wykształceniem w UE; Toksyczna rtęć odkłada się w rybach; Skóra: nasze najważniejsze 2 metry kwadratowe; Co kryją "krystalicznie czyste" wody mineralne? Korelacja między budową mózgu a tolerancją ryzyka finansowego; Sprytne światła drogowe; Uważaj, czym słodzisz