• Konkurs architektoniczno-urbanistyczny "Lider dostępności" rozstrzygnięty (II s. okł.)
    Fundacja Integracja od ponad 20 lat walczy o dostępność architektoniczną budynków i przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych. Nagradza też tych, którzy hasło "świat bez barier" wzięli sobie do serca i starają się wcielić je w życie. 26 września 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, wręczył statuetki w pierwszej edycji konkursu "Lider dostępności".
  • Aktualności z kraju (2)
    Znamy wyniki I edycji INNOSBZ; Diamentowe Granty rozdane; Wyłoniono fundusze inwestycyjne BRIdge Alfa
  • XIX konferencja Forum Liderów bezpiecznej Pracy. Behawioralne bezpieczeństwo w Międzyzdrojach (3)
    Behawioryzm: jaki jest, każdy widzi; Teoria (uczenia się) wszystkiego; Behawioralni pionierzy; Czy behawioryzm może zwiększyć bezpieczeństwo w pracy? Liderzy w Międzyzdrojach; Definicja wypadku wciąż problemem; Karty zostały rozdane; Wizyta u gospodarza
  • Wellbeing Tree: narzędzie promocji dobrostanu pracowników. Europejska perspektywa sieci PEROSH (6)
    Wstęp, czyli dlaczego dobrostan w pracy jest istotny? Efektywne zarządzanie dobrostanem w pracy wymaga podejścia holistycznego: uwzględniającego systemy, kulturę, styl przywództwa i jednostki, obejmującego prewencję, pozostawanie w pracy i powrót do pracy i zakładającego pozytywne wyniki, które wychodzą poza prewencję szkód.
  • Każda bajka ma morał - pokaz filmu "Automatic Fitness" (8)
    13 października w warszawskiej klubokawiarni Państwomiasto zaprezentowano publiczności film pt. "Automatic Fitness". Organizatorami spotkania był Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy i Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), która nagrodziła ten obraz podczas Przeglądu Filmów Dokumentalnych w Lipsku w 2015 r.
  • Konferencja "Firma z duszą" (10)
    I międzynarodowa konferencja, poświęcona idei turkusowych organizacji, odbyła się 24 października 2016 roku w Warszawie, w Teatrze polskim im. Arnolda Szyfmana. Organizatorem spotkania był Human Integral Institute wraz z licznymi partnerami.
  • Ocena parametrów użytkowych wybranych źródeł światła - zamienników tradycyjnych żarówek (11)
    W artykule opisano wyniki badań, na podstawie których wyznaczono i oceniono podstawowe parametry fotometryczne, kolorymetryczne i elektryczne wybranych, ogólnodostępnych źródeł światła, które były zamiennikami tradycyjnej parówki o mocy 60 W. Zbadano jedną żarówkę halogenową, trzy świetlówki kompaktowe oraz jedenaście źródeł LED. Generalnie stwierdzono, że w większości przypadków, zwłaszcza źródeł markowych producentów, parametry zmierzone i obliczone w niewielkim stopniu różnią się od deklarowanych przez producentów. Najkorzystniejszym zamiennikiem żarówek tradycyjnych są źródła LED, zarówno ze względu na swoje parametry użytkowe, jak i cenę, porównywalną z ceną świetlówek kompaktowych, a w niektórych przypadkach nawet niższą.
  • Praktyka w zakresie zarządzania wiekiem w wybranych przedsiębiorstwach (16)
    Zmiany demograficzne zachodzące w Europie, określane potocznie mianem "starzenia się społeczeństw", są przyczyną poważnych wyzwań na rynku pracy. Istnieje potrzeba, aby wydłużać zdolność do pracy zatrudnionych ponad przeciętny wiek, w którym do niedawna pracownicy odchodzili na emeryturę. Realizacja tak określonego celu jest możliwa tylko w tedy, gdy zatrudnieni na dłużej zachowają zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową. Pracodawcy mogą im w tym zakresie zaoferować istotne wsparcie, podejmując działania w obszarze tzw. "zarządzania wiekiem". Wdrażanie zarządzania wiekiem polega na realizacji w firmach - w ramach różnych procesów - konkretnych działań skierowanych na utrzymywanie zdolności do pracy pracowników. W artykule przedstawiono przykłady dobrych praktyk podejmowanych w wybranych przedsiębiorstwach w zakresie zarządzania wiekiem. Praktyki zaprezentowano w podziale na 7 grup odnoszących się do odrębnych procesów zarządzania. Omówiono cele realizowanych działań oraz wyzwania związane z ich wdrażaniem w firmach. zaprezentowane w artykule dobre praktyki mogą znaleźć zastosowanie w innych przedsiębiorstwach, w których dostrzega się problemy związane z utrzymywaniem zdolności do pracy pracowników.
  • Ocena czynników ryzyka w ruchu drogowym przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych (21)
    Artykuł podejmuje problematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego z aktywnym udziałem pojazdów uprzywilejowanych. Podstawowym celem rozważań była identyfikacja czynników ryzyka wpływających na poziom bezpieczeństwa ruchu oraz opracowanie ich rankingu na podstawie analizy wartości tzw. indeksu ryzyka z wykorzystaniem metody wskaźnikowej. W artykule wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród grupy kierowców pojazdów uprzywilejowanych należących do różnych jednostek uprawnionych do posługiwania się tego typu pojazdami, funkcjonujących na obszarze aglomeracji szczecińskiej.
  • Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochrony indywidualnej (25)
    W artykule omówiono najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu dotyczącym środków ochrony indywidualnej z odniesieniami do dotychczas obowiązującej dyrektywy nr 89/686/EWG. 19 i 20 stycznia 2016 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się pierwsze i jedyne czytanie "Propozycji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochrony indywidualnej i wycofania dyrektywy Rady 89/686/EWG połączone z głosowaniem. Podstawą głosowania w PE był opublikowany przez Radę Europejską 4 września 2015 r. skonsolidowany tekst, wypracowany w "trilogu", czyli w trakcie spotkań trójstronnych Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, instytucji zaangażowanych w proces ustawodawczy UE. Nieformalne negocjacje w trilogu przed każdorazowym czytaniem pozwalają znacznie skrócić zwykły tryb postępowania ustawodawczego. Ponieważ PE wprowadzając własne zmiany redakcyjne i niewielkie uzupełnienia, wyraził zgodę na wynegocjowane w trilogu zmiany, rozporządzenie ŚOI - po ocenie zmian wprowadzonych przez Parlament, Komisję Europejską i Radę - mogło zostań bez zwłoki, 31 marca 2016 r. opublikowane. Nowe rozporządzenie zastąpiło dyrektywę ŚOI 89/686/EWG.
  • Obradowała Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP (29)
    PIP stwierdza nieprawidłowości; Monitoring rynku szkoleń jest niezbędny
  • Zmiany w przepisach (30)
    Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna - specjalności w zakresie stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej; Uznawanie odpadów za niebezpieczne
  • Odpowiadamy na pytania czytelników (31)
    Jakie dokumenty należy przygotować przy ubieganiu się o rentę z tytułu niezdolności do pracy? Gdzie można znaleźć drugi wymagane do renty i gdzie je złożyć? Czy można pobierać łącznie rentę rodzinną i swoją emeryturę?
  • Doniesienia z zagranicy (32)
    Sztuczna inteligencja w sądzie; Przesyłanie informacji do urządzeń medycznych przez ludzkie ciało zwiększa cyberbezpieczeństwo; Marihuana z legalnej domowej uprawy; Kobiety piją prawie tyle alkoholu co mężczyźni; Maszyna czyta książki przez okładki; Więcej światła; O marnowaniu żywności decyduje czynnik psychologiczny