• W SEJMIE RP: Rada Ochrony Pracy o bezpiecznej pracy w leśnictwie (3)
    Bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie to jeden z tematów poruszonych podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy 6 lutego 2023 roku.
  • Wiadomości nie tylko z kraju (4)
  • Podsumowanie zmian w zakresie transportu drogowego – delegowanie kierowców (cz. 2) (8)
    Parlament Europejski, wprowadzając pakiet mobilności, dążył do wyrównania zasad wynagradzania kierowców zatrudnionych w międzynarodowym przewozie rzeczy i osób, a także wymiany informacji pomiędzy organami oraz przedsiębiorstwami.
  • Zagrożenie, którego nie widać – ocena ryzyka zawodowego w odniesieniu do szkodliwych czynników biologicznych – wytyczane i schemat postępowania (12)
    Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika w celu ochrony jego zdrowia i życia poprzez zapewnienie mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W przypadku zagrożeń powodowanych przez szkodliwe czynniki biologiczne ocena ryzyka to także kluczowy element zarządzania bezpieczeństwem biologicznym w zakładzie pracy. Z pomocą przychodzą wytyczne i schemat postępowania opracowane przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi.
  • Specyfika zatrudnienia w samorządach (18)
    Według Głównego Urzędu Statystycznego tylko w administracji samorządowej w 2021 r. zatrudnionych było przeciętnie 2254,8 tysięcy osób. Grupa zawodowa pracowników samorządowych stanowi istotny element rynku pracy, szczególnie że pracownicy samorządowi zatrudnieni są również w jednostkach niemieszczących się w pojęciu administracji samorządowej, a prowadzonych przez samorząd terytorialny lub z nim powiązanych.
  • Państwowa Inspekcja Pracy na targach BUDMA (23)
    W Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA odbyła się konferencja „Budowa. STOP wypadkom! Koordynator do spraw bhp fundamentem bezpiecznej budowy”.
  • Wywiad z laureatem konkursu PIP „Buduj bezpiecznie” 2022 (28)
  • Czy to już mobbing? Zjawisko mobbingu w orzecznictwie sądów (cz. 2) (30)
    W Polsce jedynym organem, który jest uprawniony do zweryfikowania, czy doszło do mobbingu, jest sąd. W trakcie postępowania zadaniem pracownika jest udowodnienie, że padł ofiarą mobbera. W oparciu o zebrany materiał dowodowy sąd ustala, czy takie zjawisko miało miejsce, po czym ewentualnie orzeka o stosownym odszkodowaniu bądź zadośćuczynieniu dla pokrzywdzonego.
  • Robotyzacja i algorytmizacja w procesach pracy (34)
  • Zwolnienie nie bez przyczyny. Jaka powinna być przyczyna rozwiązania umowy o pracę? (38)
    O czasie trwania stosunku pracy i jego ewentualnym zakończeniu mogą decydować zarówno pracownik, jak i pracodawca, jednak przed pracodawcą prawo stawia dodatkowe wymogi. Powinien od podać przyczynę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
  • Gdy drwa rąbią. Wyzwania w zawodzie drwala (43)
    W programie działań Państwowej Inspekcji Pracy jednym z wyzwań na 2023 r. jest ograniczenie zagrożeń wypadkowych m.in. w zakładach usług leśnych podczas prowadzenia prac związanych ze ścinką i zrywką drewna. Ręczne prace wciąż stanowią istotną część pozyskiwania surowca, a praca drwala/pilarza jest jedną z najbardziej niebezpiecznych w branży leśnej.
  • Wyniki badania BHP na wsi wśród rolników województwa opolskiego w latach 2021-2022 (46)
    W ramach działań Wojewódzkiej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie w Opolu na terenie całego województwa przeprowadzono w latach 2021-2022 badanie ankietowe dotyczące stanu bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.
  • Zagrożenie czai się przy dnie – Zatrucie siarkowodorem w studzience kanalizacyjnej (49)
    Podczas wykonywania prac modernizacyjnych na terenie funkcjonującego zakładu, oczyszczalni ścieków na Podlasiu, jeden z robotników zatruł się siarkowodorem.

Czasopismo Inspektor Pracy - cały wykaz