• Z praktyki kierownika produkcji
    • „Siła mentoringu” – jak zbudować program mentoringowy, który działa – na przykładzie Philip Morris Polska
      Nie bez kozery w słowie mentoring zawiera się słowo ring – tak jeden z uczestników programu mentoringowego powiedział żartobliwie o jego refleksji na temat znaczenia mentoringu, uzasadniając to porównanie do miejsca „starcia” między mentee a mentorem – starcia, z którego obie strony mogą wyjść zwycięsko, poznać swoje mocne strony i obszary, w których jeszcze potrzebują wsparcia i treningu.
    • 5 Why. Dlaczego warto pytać „dlaczego?”
      Jeden z branżowych dowcipów brzmi: co łączy praktyka Lean Management i 5-letnie dziecko? Ciągłe pytanie „dlaczego?”, „dlaczego?”, „dlaczego?”! I choć jest w tym ziarenko prawdy, bo sama metoda 5 Why wydaje się faktycznie dziecinnie prosta, to w tym podejściu możemy odnaleźć również zaskakującą głębię, a nawet pewne pułapki.
    • Podejście procesowe na produkcji
      Świat dynamicznie zmienia się na naszych oczach, a nowa sytuacja wymaga od firm porzucenia dotychczasowego, wyuczonego sposobu działania. Współczesne przedsiębiorstwa wciąż poszukują nowych rozwiązań i koncepcji systemowych umożliwiających podniesienie efektywności działań na bardzo konkurencyjnym rynku. Jak to osiągnąć?
    • HOSHIN KANRI jako cząstka Lean Management
      Jeżeli się rozejrzysz, to zauważysz wkoło siebie wiele firm, które z sukcesem realizują swoje założone cele strategiczne, ale jeszcze więcej takich, które mogą o tym jedynie pomarzyć. Mimo że zdecydowana większość firm stosuje w praktyce planowanie strategiczne, to niewiele z nich uzyskuje satysfakcjonujące wyniki. Jak można zauważyć, analizując dostępne dane, nie wystarczy przemyślana i dopracowana strategia, liczy się umiejętność jej realizacji.
    • Od maszyny parowej do maszyny inteligentnej, czyli Przemysł 4.0
      W całej historii ludzkości przełomowe osiągnięcia technologiczne odbijały się ogromnym echem, wywołując tzw. rewolucje przemysłowe, które powodowały znaczące przemiany w strukturze i organizacji produkcji. Nie umniejszając oczywiście znaczenia przełomowych wynalazków, bez których ludzkość nie poszłaby naprzód, m.in. takich jak koło, czy pierwsze przekładnie mechaniczne – termin „rewolucja przemysłowa” po raz pierwszy pojawił się w czasach nowożytnych.
    • Holistyczne podejście do sprężonego powietrza
      Wraz ze wzrostem rozwoju nauki nikt nie neguje wartości właściwej diagnostyki i dogłębnej analizy przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia. Zatem czemu podobne podejście nie powinno towarzyszyć instalacji sprężonego powietrza jako całości?
  • Sztuka motywowania
    • Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników produkcji?
      Pandemia ujawniła, że potrzebujemy wzmożonych działań w zakresie zdrowia psychicznego. Powinniśmy działać dla naszego własnego zdrowia, zdrowia psychicznego naszych bliskich, przyjaciół czy też współpracowników.
    • Indywidualne podejście w kierowaniu ludźmi – jak je wykorzystać w codziennej pracy z podwładnymi?
      W tym artykule przyjrzymy się modelowi tzw. przywództwa sytuacyjnego (teoria Kena Blancharda i Paula Herseya), który pomaga szefowi uświadomić sobie korzyści z indywidualnego podejścia w zarządzaniu, ale przede wszystkim pokazuje, jak kroku po kroku wdrażać ten pomysł w codzienną pracę. Autorzy modelu zwracają uwagę na to, jakimi konkretnymi wskazówkami się kierować, by skutecznie motywować różnych pracowników i zachęcać ich do osiągania wysokich wyników w swojej pracy.
    • Efektywna komunikacja wewnętrzna w zakładzie produkcyjnym
      Jak wynika z raportu Deloitte Trendy HR 2018, poczta elektroniczna (98%) i telefon (92%) to dwa najczęściej wykorzystywane firmowe kanały komunikacyjne. A Jeśli znaczna część zespołu nie posiada służbowego numeru i adresu e-mailowego – jak chociażby w przypadku dużych zakładów produkcyjnych? Komunikacja online wtedy nie wystarczy, a do gry wchodzą inne narzędzia. Jak je dobrać i dlaczego są one tak istotne?
  • Artykuł ekspercki
    • Dlaczego firmy decydują się na relokację zakładów produkcyjnych do Polski?
      Część firm decyduje się na przeniesienie nad Wisłę swoich hal produkcyjnych z Azji, dywersyfikując w ten sposób biznes i skracając łańcuchy dostaw. Z kolei zachodnie koncerny, lokując fabryki w Polsce, optymalizują koszty prowadzenia działalności, korzystając równolegle z wielu benefitów, którymi różne regiony chcą przyciągnąć do siebie nowych inwestorów.
  • Konflikty na hali
    • Redukcja kradzieży i znikania towarów na produkcji
      Nawet w najlepiej zarządzanych organizacjach co jakiś czas pojawiają się problemy. Do jednego z problemów, z którymi zmagają się działy produkcyjne, należą kradzieże. Im łatwiejszy zbyt wytwarzanych towarów, tym częściej giną. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak im zapobiegać?
  • Okiem Inspektora
    • BHP nie tylko na papierze – o bezpieczeństwie w zakładzie produkcyjnym
      Jak podaje GUS, w 2019 roku w Polsce w wyniku wypadków przy pracy ucierpiało 83 205 osób. To kolejno o 1,3% i 5,8% mniej w porównaniu z poprzednim okresem oraz danymi z 2017 roku. Choć tendencja spadkowa cieszy, to w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy jest jeszcze wiele do zrobienia. Przed tym wyzwaniem stoją szczególnie duże przedsiębiorstwa, na których spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a nawet życie setek pracowników.
    • O czym należy pamiętać, zatrudniając cudzoziemca w czasie pandemii?
      W związku z pandemią koronawirusa ustawodawca wprowadził szereg szczególnych rozwiązań, które mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców i pracowników. Nie zapomniał również o szczególnej sytuacji tych zatrudnionych, którzy są cudzoziemcami.
  • Temat numeru
    • Jak usprawnić produkcję za pomocą nowoczesnych aplikacji?
      Artykuł zawiera wskazówki dla osób, które są zaangażowane w poszukiwanie lub/i podejmowanie decyzji o wdrożeniu nowoczesnych aplikacji w zakładach przemysłowych. Szczególnie w małych oraz średnich przedsiębiorstwach z kapitałem polskim.
    • Tajemnice sztucznej inteligencji
      Już ponad trzy lata temu Elon Musk, stojący za takimi markami jak Tesla, PayPal czy SpaceX, ostrzegał: „AIl is a fundamental risk to the existence of human civilization” – sztuczna inteligencja jest istotnym zagrożeniem dla istnienia ludzkiej cywilizacji. Czy mógł mieć rację? Co kryje się pod obszernym pojęciem sztucznej inteligencji? Jak możemy ją wykorzystać?
    • Czy warto robotyzować produkcję?
      Wymagania stawiane przedsiębiorstwom, narzucane przepisy prawne, konkurencja oraz zwiększające się koszty produkcji, wymuszają na organizacjach skierowanie spojrzenia na wykorzystanie rozwiązań technologicznych do automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, nie tylko w celu poprawy wydajności czy jakości, ale również w celu zmniejszania kosztów.

Menedżer Produkcji - cały wykaz