• Aktualności
    • Z sal sądowych (674)
      Rozumienie pojęcia "potwierdzenie transmisji danych" w postępowaniu sądowoadministracyjnym
    • Aktualności europejskie (675)
      Nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich
  • Opinie
    • Sprzeciw w elektronicznym postępowaniu upominawczym - uwagi na tle obowiązujących oraz projektowanych rozwiązań legislacyjnych (677)
      W niniejszym artykule przedstawiono analizę jednego ze szczególnych środków zaskarżenia w postępowaniu cywilnym, tj. sprzeciwu od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu, jak również procesowe konsekwencje jego wniesienia, w tym kwestię zakresu dopuszczalnego wezwania do uzupełnienia sprzeciwu. W dalszej kolejności analiza objęła uwagi na temat praktycznych problemów związanych z weryfikacją nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, powstającym na tle stosowania trybu doręczenia przewidzianego w art. 139 § 1 KPC. Na koniec, w artykule odniesiono się również do zmian wprowadzonych ustawą z 10.5.2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, które powinny wzmocnić instytucję sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym poprzez wyeliminowanie szeregu problemów występujących w praktyce tego postępowania, w szczególności problemów związanych z dążeniem do weryfikacji wydanych w tym postępowaniu nakazów zapłaty.
    • Problemy prawne związane z najmem powierzchni (687)
      W niniejszym artykule przedstawiono wybrane prawne problemy związane z najmem określonych części składowych rzeczy, tzw. powierzchni. 
    • Wyposażenie komercjalizowanych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w prawa do nieruchomości - cz. II (696)
      Artykuł zawiera ogólny zarys możliwych działań dotyczących wyposażenia przekształcanych, w trybie ustawy z 15.4.2011 r. o działalności leczniczej, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w majątek w postaci praw do nieruchomości, ze wskazaniem istotnych zagadnień i problemów do rozwiązania.
  • Orzecznictwo
    • SN 7.11.2012 - IV CZ 147/12 - postępowanie zażaleniowe przed Sądem Najwyższym (704)
    • SN 26.4.2012 - III CSK 300/11 - obligacje imienne, zabezpieczenie hipoteką wierzytelności obligatariuszy (706)
  • Glosa
    • Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości (716)
      Zwolnienie od kosztów sądowych - zasady ogólne; Koszty postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości; Stanowisko TK; Obowiązek wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie upadłości; Kwestia zasadności powoływania art. 13 ust. 1 PrUpN przy wyłączeniu stosowania instytucji zwolnienia od kosztów sądowych względem niewypłacalnego dłużnika; Zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie a skuteczne uchylenie sią przez członka zarządu zadłużonej spółąki z o.o. od odpowiedzialności wynikającej z przepisu art. 299 KSH; Możliwości ubiegania się przez dłużnika o pomoc prawną z urzędu w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości
  • Praktyka
    • Problematyka podstaw ustanowienia znowelizowanej hipoteki przymusowej, jako zabezpieczenie wierzytelności publicznoprawnych w postępowaniu wieczystoksięgowym (725)
      W artykule przedstawiono problematykę z zakresu postępowania nieprocesowego - wieczystoksięgowego, a mianowicie podstaw wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości objętej wspólnością ustawową małżonków w przypadku, gdy zobowiązanym z tytułu należności publicznoprawnych jest tylko jeden z małżonków. Autorka analizuje niejednolite poglądy judykatury i doktryny dotyczące powyższego problemu oraz regulujących tę problematykę przepisów szczególnych, tj. ustawy z 17.6.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy z 29.8.1997 r. - Ordynacja podatkowa oraz ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, uwzględniając przy tym zmiany, jakie wprowadzono ustawą z 26.6.2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw.