Służby Utrzymania Ruchu (SUR) 2019/05
- Szczegóły
-
Kategoria: Służby Utrzymania Ruchu
-
Opublikowano: środa, 09 październik 2019 17:19
-
Editor
-
Odsłony: 5010

- Temat numeru: Hydraulika i pneumatyka
- Falowniki w systemach hydrauliki przemysłowej (6)
Falowniki nazywane także przetwornicami lub przemiennikami częstotliwości są projektowane z myślą o ochronie i sterowaniu prędkością silników elektrycznych. Stosując urządzenia tego typu, zyskuje się poprawę charakterystyk napędów i oszczędność energii elektrycznej.
- Skuteczna diagnostyka instalacji sprężonego powietrza (10)
Pneumatyka zajmuje się konstruowaniem i praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których przekazywanie energii i sterowanie są realizowane za pomocą sprężonego powietrza jako czynnika roboczego.
- Charakterystyka oraz porównanie cech zacisków pneumatycznych i elektrycznych (16)
Automatyzacja procesów obróbczych pociąga za sobą konieczność wdrożenia szybkich i niezawodnych systemów mocowania detali. Mocowanie za pomocą ręcznych docisków kolankowych staje się coraz bardziej ograniczone, a przemysł preferuje rozwiązania oparte na urządzeniach z napędem pneumatycznym lub elektrycznym. W artykule przedstawiono podział, charakterystykę, zastosowania oraz porównanie cech użytkowych zacisków pneumatycznych i elektrycznych.
- Nowoczesne uszczelnienia gumowo-tkaninowe. Uszczelnienia na miarę. Część II (20)
W przemysłowych maszynach i urządzeniach każda, nawet najmniejsza awaria może powodować kosztowne konsekwencje. Przyczynami usterek mogą być np. nieszczelność, zużycie lub zły dobór uszczelnień.
- Raport – Prewencja na produkcji
- Praca na wysokości – środki bezpieczeństwa i obowiązki pracodawcy (22)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zalicza prace na wysokości do szczególnie niebezpiecznych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że wypadki przy pracy ze skutkiem śmiertelnym to głównie upadki z wysokości. Najczęściej dochodzi do nich w branży budowlanej.
- Głębokie uczenie + wizyta maszynowa = kontrola wizyjna następnej generacji (26)
Połączenie wizji maszynowej i głębokiego uczenia zapewni firmom doskonałe wyniki operacyjne i wskaźniki ROI (zwrotu z inwestycji). Wychwycenie różnic pomiędzy tradycyjnym systemem wizyjnym a głębokim uczeniem oraz zrozumienie sposobu, w jaki te technologie się uzupełniają (zamiast konkurować ze sobą lub się zastępować), jest kluczowe dla maksymalizowania zysków z inwestycji. Artykuł pomoże to zrozumieć.
- Jak prawidłowo wdrożyć system klasy CMMS? (30)
CMMS, czyli Computerised Maintenance Management System, to nic innego jak system informatyczny, którego zadaniem jest gromadzenie informacji na temat eksploatacji oraz wsparcie w zarządzaniu pracami utrzymania ruchu/utrzymania technicznego.
- Koncepcje
- Optymalizacja obróbki skrawaniem z wykorzystaniem TPM (34)
Total Productive Maintenance (TPM), czyli całkowite produktywne utrzymanie ruchu maszyn, to kompleksowa strategia utrzymania ruchu wspierająca zwiększanie dostępności oraz maksymalizowanie efektywności posiadanego parku maszynowego.
- System MES – monitorowanie produkcji i analiza wydajności (38)
W poprzednim numerze naszego dwumiesięcznika przyglądaliśmy się zagadnieniom związanym z harmonogramowaniem i zarządzaniem przebiegiem procesu produkcyjnego za pomocą systemów MES. Ten obszar jest przez wielu uważany za najważniejszy element systemów zarządzania produkcją.
- Prewencja
- Czarny humor UR, odcinek 10 (42)
W latach 80 ruszyła budowa elektrowni jądrowej Żarnowiec, a wraz z nią szereg działać „rządowych” mających to zadanie wspierać, m.in. opracowanie systemu monitorowania i zabezpieczenia stanu technicznego maszyn wirnikowych. Dziś znów mówi się w Polsce o budowie elektrowni jądrowej i temat zabezpieczeń powraca.
- Eksploatacja
- Prawidłowe serwisowanie motoreduktorów (52)
Jako najważniejszą zaletę motoreduktorów wymienia się przede wszystkim niewielkie wymiary napędu. Istotne jest przy tym umieszczenie praktycznie całego zespołu napędowego maszyny w jednej obudowie i w jednym miejscu. To właśnie tym sposobem eliminuje się konieczność projektowania i dobierania poszczególnych elementów składowych napędu.
- Obiekt i media
- Nowe technologie w transporcie wewnętrznym w zakładach produkcyjnych (58)
Lepsza wydajność, elastyczność i mobilność – oto cele rozwoju nowoczesnych systemów transportu wewnętrznego przeznaczonego dla firm produkcyjnych. Rozwiązaniem ma być automatyzacja i wykorzystanie robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję. Rozwój technologiczny powoduje, że produkcja może być coraz bardziej zindywidualizowana, ale wymaga do tego odpowiednich urządzeń transportu wewnętrznego.
- Zarządzanie ludźmi
- Zarządzanie personelem produkcyjnym w czasie fuzji (64)
Fuzja, czyli połączenie dwóch lub większej liczby przedsiębiorstw w jedno, oznacza ogromną destabilizację dotychczas znanego wszystkim pracownikom zainteresowanych firm świata. Oznacza na dodatek, że prawdopodobnie nie każdy utrzyma swoje stanowisko czy wysokość wypłaty. Zapanowanie nada strachem i masowym odpływem pracowników jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań w czasie fuzji.
- Z branży
Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz