• Temat numeru
  • Poligeneracja – szansa czy zagrożenie dla przedsiębiorstwa
   Efektywność energetyczna przejawiać się może w szeregu działań. Można powiedzieć, że pula proponowanych rozwiązań technicznych i pozatechnicznych jest bardzo szeroka. Dziś można zadać pytanie, jak dużym ryzykiem obarczone jest obecnie podejmowanie decyzji o wdrażaniu poligeneracji (kogeneracji lub trójgeneracji) w zakładzie.
  • Bezpieczeństwo procesów produkcyjnych
   Bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych jest pojęciem bardzo szerokim. Dotyczy zarówno zachowania ciągłości produkcji, jak i ochrony pracowników przed wypadkami. Łatwo zauważyć, że jedno ściśle wiąże się z drugim. Jakie systemy bezpieczeństwa stosowane są zatem w przedsiębiorstwach?
 • Wydarzenia
  • Targi pełne inspiracji
   Energia biznesowych spotkań „face to face” powróciła na Międzynarodowe Targi Poznańskie z całą mocą. Hale wypełniły nowoczesne maszyny i roboty, nie brakowało rozwiązań przyszłości. Część z nich zostanie dopiero zaimplementowana przez firmy sektora przemysłowego, ale ich historia zaczęła się właśnie tu, w Poznaniu. Oferta blisko sześciuset wystawców bloku ITM INDUSTRY EUROPE zadziałała jak magnes. Wydarzenie odwiedziło 11 687 uczestników. To były cztery dni pełne innowacji, eksperckiej wiedzy i pomysłów na biznes w niestabilnych czasach.
 • Oleje i smary
  • Monitorowanie olejów w czasie rzeczywistym
   Ważnym podzespołem wielu maszyn, a także ważnym podsystemem wielu systemów produkcyjnych jest układ smarowania. Jego podstawowymi zadaniami są zmniejszenie oporu tarcia oraz odprowadzanie ciepła, którego wytwarzanie zawsze towarzyszy procesom ciernym, a w niektórych przypadkach także zapewnienie szczelności między współpracującymi powierzchniami. Zadania dodatkowe to: oczyszczanie powierzchni trących oraz zabezpieczanie ich przed korozją. Elementem układu smarowania jest typowo filtr, który ma zatrzymywać zanieczyszczenia oleju.
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi
  • Onboarding cudzoziemców
   Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 mln osób uciekających przed konfliktem zbrojnym. Część uchodźców traktuje nasz kraj jako punkt pośredni na mapie ich podróży do innego państwa. Jednak całkiem spora liczba obywateli Ukrainy planuje pozostać w Polsce do momentu zakończenia wojny, a może i dłużej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rynek pracy zaleje fala pracowników poszukujących stałego miejsca zatrudnienia, a pracodawcy staną przed wyzwaniem odpowiedniego ich wdrożenia. W jaki sposób przygotować istniejące zespoły na przyjęcie pracownika z zagranicy oraz ułatwić uchodźcom start w polskich przedsiębiorstwach?
 • Raport
  • Chłodzenie adiabatyczne hal produkcyjnych
   W obiektach wielkokubaturowych, do których należą hale produkcyjne, stosuje się system chłodzenia adiabatycznego. To bardzo efektywne rozwiązanie, które nie tylko wspomaga, ale często wręcz zastępuje system klimatyzacji.
 • Koncepcje
  • Jak podejść do transformacji lean i zbudować zaangażowany zespół otwarty na zmianę?
   Oczekiwania klientów rosną z dnia na dzień. Oczekują oni szybszych terminów, lepszej jakości, konkurencyjnych cen oraz ciągłej poprawy od swoich dostawców. To wymusza ciągły wzrost efektywności, czyli uzyskiwania oczekiwanych efektów przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu zasobów. Żadna firma nie poprawi swojej efektywności, jeśli menedżerowie i pracownicy nie będą zaangażowani w realizację swoich zadań i celów. Oznacza to, że powinni oni robić właściwe rzeczy we właściwy sposób i z pełnym zaangażowaniem.
  • Autonomiczne Utrzymanie Ruchu – jak odpowiedni dobór zespołu może wspomagać realizację celów TPM?
   W niniejszym artykule chciałbym skupić się na jednym z najważniejszych celów wdrożenia Autonomicznego Utrzymania Ruchu – zaangażowaniu wszystkich pracowników przedsiębiorstwa w utrzymanie parku maszynowego w perfekcyjnym stanie. W swojej praktyce często spotykam się z podejściem niektórych managerów, według których TPM to sprawa utrzymania ruchu. Czas zdementować ten mit i jednocześnie przestrzec przed popełnianiem jednego z najczęstszych błędów przy wdrażaniu AUR.
  • Lean Six Sigma, czyli połączenie dwóch najskuteczniejszych metod do doskonalenia procesów
   Lean Manufacturing, czyli szczupłe wytwarzanie, skupia się na eliminacji marnotrawstwa w procesie. Trend przechodzenia na tę koncepcję zarządzania stał się bardzo popularny na Zachodzie w latach 80. XX w. Jednak firma Motorola zdecydowała się iść inną drogą. I tak w połowie lat 80. XX w., kierując się filozofią, że jakość nie może kosztować, wprowadzono metodę Six Sigma, która dzięki pozyskiwaniu ogromnych ilości danych dąży do osiągnięcia prawie perfekcyjnej jakości – 3,4 błędu na milion. Warto dodać, że za tę metodę zarządzania jakością w 1988 roku Motorola otrzymała prestiżową nagrodę jakości, imienia M. Balridge’a, którą przyznaje prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania jakością.
 • Prewencja
  • Optymalizacja magazynu części zamiennych
   Rozpoczynając rozważania na temat części zamiennych warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Dlaczego trzymamy części zamienne w magazynie? Najczęściej pojawiające się odpowiedzi to przede wszystkim długi czas dostawy, starzenie się technologii oraz awaryjność maszyn i instalacji. Oczywiście magazyn nie pomieści wszystkich części zamiennych i materiałów technicznych dla naszego parku maszynowego, dlatego kluczowym elementem jest prawidłowe zarządzanie częściami zamiennymi. Jak wiadomo – części zamienne i środki eksploatacyjne w magazynie to przede wszystkim zamrożony kapitał obrotowy. Dodatkowymi elementami, które generują wzrost kosztów magazynowania, są nadzorowanie materiałów w magazynie i sposoby ich zabezpieczenia. Ponadto zarządzanie zbyt dużą ilością części zamiennych może wymuszać zatrudnienie dodatkowego personelu.
 • Technologie
  • Inwestycja w nowoczesne technologie zrobotyzowane – analiza kosztów
   Robotyzacja zakładów przemysłowych niesie ze sobą korzyści w postaci wzrostu wydajności produkcji. Do jej niewątpliwych zalet należy także poprawa jakości produktów oraz optymalizacja kosztów. Wiele firm decyduje się na zakup robotów także ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy koszty inwestycyjne, jakie należy ponieść na zakup technologii zrobotyzowanych, są w stanie zwrócić się w akceptowalnym czasie?
 • Eksploatacja
  • Czysta maszyna = poprawa wydajności
   Pojęcie czystości, w różnych kontekstach, towarzyszy ludzkości od zawsze. Dzisiaj przyglądamy się czystości maszyny w znaczeniu jej zwiększonej wydajności. Czy jednak można zauważyć znaczący wpływ tego, czy jak jest czysto, to będzie wydajniej?
  • Sposoby czyszczenia maszyn
   Pracownicy służb utrzymania ruchu są świadomi tego, że brudne mechanizmy pracują gorzej, szybciej się zużywają i są bardziej narażone na awarie. Warstwa zabrudzeń powoduje ich przegrzewanie się, a ponadto skutecznie maskuje pierwsze zapowiedzi usterek. Dlatego też, aby zachować wydajność maszyny i linii, na której pracuje, konieczne jest ich cykliczne mycie i czyszczenie.

UDT Inspektor - cały wykaz czasopism