W nowym roku pierwszy numer magazynu poświęcony został m.in.: systemom łączności, szkoleniom psów ratowniczych, ratownictwu lodowemu, pożarniczemu podnośnikowi hydraulicznemu. Ponadto czytelników z pewnością zainteresuje artykuł z zakresu ratownictwa wysokościowego i relacja z XVI Konferencji Naukowo-Szkoleniowej magazynu „W Akcji”. Zachęcamy też do lektury części katalogowej bieżącego wydania.

 • Ratownictwo lodowe – Jak „ugryźć” temat lodu? (6)
  Ratownictwo na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest działem ratownictwa wodnego realizowanego na poziomie podstawowym. Niestety, zdaniem autorów artykułu, nie do końca wypracowano taktykę i techniki ratownicze do działań na lodzie.
 • Klasyfikacja przyczyn pożarów – cz. I (16)
  Ustalania przyczyn pożarów są niezwykle ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej. Stanowią bowiem jedną z form uzyskiwania materiału poznawczego, niezbędnego do określenia prawidłowej profilaktyki w zakresie zapobiegania pożarom.
 • Możliwości urządzeń radiotelefonicznych działających w standardzie DMR (26)
  W poprzednich artykułach z cyklu o łączności opisano funkcjonalności urządzeń radiotelefonicznych. Niniejszy artykuł stanowi prezentację funkcjonalności urządzeń działających w standardzie DMR.
 • Najmniejszy z najnowszych pożarniczy podnośnik hydrauliczny nowej generacji (32)
  Krajowy producent podnośników pożarniczych Fabryka Maszyn Bumar-Koszalin, należący do  Grupy WISS, pod koniec ubiegłego roku dostarczył do jednostek Państwowej Straży Pożarnej 12 sztuk średnich podnośników pożarniczych.
 • Pyrocar 2018 największy zlot samochodów pożarniczych w Czechach (39)
  17-18 sierpnia 2018 r. na terenie lotniska w Pribyslaviu odbył się V Zlot Samochodów Pożarniczych, znany pod nazwą Pyrocar. Strażacy z Czech, ze Słowacji oraz z Polski przyjechali na zlot 352 samochodami pożarniczymi różnych typów i rodzajów.
 • Szkolenie psów ratowniczych. Jak uniknąć dużego stresu podczas ćwiczeń? (50)
  Aby szkolenie psów ratowniczych przebiegało szybko i efektywnie, należy umieć rozsądnie dopasować poziom stresu do ćwiczeń. Dobrze wyszkolony pies w terenie potrafi bowiem zastąpić pracę wielu ludzi, a na gruzach okazać się szybszy i skuteczniejszy od urządzeń lokalizacyjnych.
 • SGRW w Radzionkowie. Czynniki zagrożeń i sposób działania strażaków (56)
  Ratownictwo wysokościowe jest specjalizacją prowadzącą swoje działania w miejscach i te renach trudno dostępnych. O swojej służbie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Radzionkowie w rozmowie z Moniką Lis opowiada instruktor ratownictwa wysokościowego młodszy aspirant Michał Konarski.
 • SPAŁA 2018 – XVI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa magazynu „W Akcji” (62)
  15-16 listopada 2018 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym INWEST w Smardzewicach koło Spały odbyła się XVI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem „HAZMAT I CBRNE”. Swoją wiedzą podzieliło się z nami 18 prelegentów, a w sumie ponad 100 osób uczestniczyło w wydarzeniu.
 • Wystawa w Muzeum Pożarnictwa w Fuldzie (66)
  W Deutsches Feuerwehr Museum (Niemieckim Muzeum Pożarnictwa) w Fuldzie zorganizowano ciekawą okolicznościową wystawę czasową „Obrona powietrzna w Niemieckiej Republice Federalnej w latach 1957-1968”.
 • Wydanie katalogowe 2019

 W Akcji - cały wykaz