•  Chlamydia (ornitozy, pisttaci)

    Rodzaj bakterii bezwzględnie wewnątrzkomórkowych. Istnieją trzy gatunki chlamydii patogennych dla ludzi:
     C. trachomatis – przenoszona drogą płciową;
     C. pneumoniae – przenoszona drogą kropelkową;
     C. psittaci – przenoszona przez kontakt z chorym ptactwem;
    Znana jest jedna chlamydia chorobotwórcza dla koni:
     C. pecorum
     
  • Candida albicans

    Gatunek bezotoczkowego grzyba zaliczany do rzędu drożdżaków (Saccharomycetes), wywołujący zakażenia oportunistyczne u chorych z obniżoną odpornością.
     
  • Clostridium perfringers

    Laseczka zgorzeli gazowej (łac. Clostridium perfringens, syn. Clostridium welchii) jest Gram-dodatnią, beztlenową laseczką, wytwarzającą endospory należącą do rodzaju Clostridium. Rezerwuarem C. perfringens jest przewód pokarmowy koniowatych. Perfringens jest dość rozpowszechniona w środowisku za sprawą rozpowszechnienia koni i może być odnaleziona jako składnik kompostu, osadu dennego, układu pokarmowego człowieka (flora fizjologiczna) i innych kręgowców , a także u owadów oraz w glebie.
     
  • Clostridium tetani

    Laseczka tężca (łac. Clostridium tetani) – jest to bakteria Gram-dodatnia tworząca przetrwalniki (endospory) umieszczone na końcu komórki, w obrazie mikroskopowym przypominające "pałeczki dobosza". Należy do bezwzględnych beztlenowców (żyją i rozwijają się jedynie w środowisku pozbawionym tlenu atmosferycznego). Zakażenie następuje podczas urazów penetrujących skażonych glebą, warunkujących rozwój beztlenowy.
     
  • Coronaviridae

    Koronawirus jest rodzajem zwierzęcych wirusów należących do rodziny Coronaviridae. Wyróżnia się 3 odmienne podgrupy wirusów: B814, 229E i OC43. Dwie ostatnie grupy odpowiedzialne są za cykliczne (co 2 - 4 lata) epidemie zakażeń dróg oddechowych.
     
  • Coxackie - wirus

    Wirus lityczny z rodziny Picornaviridae, rodzaju Enterovirus (do tej grupy należą też wirusy polio i echowirusy). Poza polio, wśród enterowirusów istnieje jeszcze 61 wirusów, które wywołują choroby u ludzi. Najbardziej znaną chorobą wywoływaną przez wirusa Coxsackie A jest zespół dłoni, stóp i ust.
     
  • Clostridium botulinum

    Laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) - jest Gram-dodatnią beztlenową laseczką należącą do rodzaju Clostridium. Nie ma rzęsek ani otoczki, jednak wytwarza przetrwalniki.
    W Księdze Rekordów Guinnessa jest zaklasyfikowana jako najbardziej śmiercionośny organizm, bowiem wytwarza najsilniejszą egzotoksynę.
     
  • Corynebacterium diphtheriae

    Maczugowiec błonicy (łac. Corynebacterium diphtheriae) – tlenowa pałeczka Gram-dodatnia. Błonica – choroba zakaźna, najczęściej występująca u dzieci, wywoływana przez maczugowiec błonicy.
     
  • Cardiobacterium hominis

    Jest to Gram-ujemny pręt powszechnie zgrupowany z innymi bakteriami w HACEK grupy. Jest to jeden z kilku bakterii normalnie obecnych w drogach oddechowych. Może jednak rzadko również powodować zapalenie wsierdzia i zakażenie zastawek serca.
     
  • Corynebacterium spp.

    Rodzaj Gram-dodatniej pałeczki bakterii . Są one szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i są w większości nieszkodliwe.  Niektóre są przydatne w warunkach przemysłowych, takich jak C. glutamicum.  Inne mogą wywoływać chorobę u ludzi. C. diphtheriae, na przykład, jest patogenem odpowiedzialnym za błonicę.
     
  • Corynebacterium pseudotuberculosis

    Maczugowiec rzekomo gruźliczy. C. pseudotuberculosis jest fakultatywnym pasożytem wewnątrzkomórkowym, który został zamieszany w chorobach węzłów chłonnych serowaty u owiec i kóz, wrzodziejący lymphangitis u koni i tworzący ropnie u wielu innych gatunków zwierząt. Zarejestrowano również zakażenia u człowieka np. u robotników rolnych i weterynarzy (choroba objawia się zakażeniem węzłów chłonnych).
     
  • Campylobacter

    Rodzaj  bakterii, które są Gram-ujemne , spiralne i mikroaerofilne. Ruchliwe, zarówno z jednobiegunowej lub dwubiegunowej rzęski , organizmy mają charakterystyczny spiralny/ korkociągowy wygląd. Campylobacter jejuni jest obecnie uznawana za jedną z głównych przyczyn bakteryjnych chorób pokarmowych w wielu krajach rozwiniętych.