• Dokumentacja dotycząca eksploatacji wózków podnośnikowych (3)
    Użytkownik wózka podnośnikowego musi posiadać dokumentację dotyczącą każdego używanego, eksploatowanego wózka. Prowadzenie dokumentacji wózka potwierdzającej wykonanie przeglądu codziennego czy konserwacji jest potwierdzeniem realizacji obowiązków pracodawcy, operatora wózka i konserwatora w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy, stąd jest przedmiotem kontroli nie tylko Urzędu Dozoru Technicznego, lecz również Państwowej Inspekcji Pracy.
  • Obsługa techniczna wózków podnośnikowych (5)
    Z punktu widzenia przepisów o dozorze technicznym łańcuchy w układzie podnoszenia i widły wózka są elementami nośnymi i ich naprawy mogą być wykonywane jedynie w uzgodnieniu z inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego.
  • Kwalifikacje osób obsługujących i osób konserwujących wózki podnośnikowe z napędem silnikowym (9)
    Wymagania kwalifikacyjne dla operatorów wózków (osób obsługujących, kierowców wózków) i dla osób wózki konserwujących określone są w przepisach dotyczących wózków jezdniowych z napędem silnikowym oraz w przepisach dotyczących urządzeń transportu bliskiego.
  • Do kiedy są ważne zaświadczenia o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych? (14)
    Czy zaświadczenia o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych, np. z 2004 r. są ważne do końca 2019 roku? Czy pracownicy po tym terminie powinni ponownie ukończyć, z wynikiem pozytywnym, szkolenie przeprowadzone według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego i zdać egzamin państwowy przeprowadzany przez komisję kwalifikacyjną właściwego Urzędu Dozoru Technicznego?
  • Praca przy użyciu wózka jezdniowego może być zaliczona do prac szczególnie niebezpiecznych (15)
    Prace wykonywane przy użyciu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z uwagi na specyfikę oraz towarzyszące im zagrożenia mogą stwarzać szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego i wymagają sporządzenia wykazu takich prac. Jednak rodzi się pytanie, czy takiego rodzaju prace mogą być oceniane w kategoriach prac szczególnie niebezpiecznych? Czy należy umieścić je także w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych?
  • Pisemne polecenie wykonywania prac przy użyciu wózka jezdniowego (16)
    Obowiązkiem organizatora prac wykonywanych przy użyciu wózka jezdniowego - stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanego z warunkami panującymi w miejscu transportu – jest wystawienie pisemnego polecenia wykonywania takiej pracy. Dopiero na podstawie takiego pisemnego polecenia operator wózka może przystąpić do pracy i ją wykonać.

Aktualności BHP - cały wykaz