• Temat numeru: Automatyka i robotyka
  • CMS: ewolucja w kierunku robotyki (6)
   Stosowanie systemów technicznych do oceny bieżącego stanu technicznego środków produkcji posiada blisko wiekową tradycję. Około 60 lat temu, po opracowaniu bezkontaktowych wiroprądowych czujników drgań, zaczęto powszechnie wykorzystywać techniki drganiowe do zabezpieczenia pracy krytycznych środków produkcji – na początek zaczynając od maszyn wirnikowych. Na przestrzeni dekad pojawiały się coraz to nowsze techniki, a w ślad za nimi rozwiązania systemów monitorowania, które nadzór stanu technicznego czyniły bardziej efektywnym.
  • Polska w światowej czołówce poziomu zrobotyzowania (16)
   Najnowszy raport IFR pokazuje, że świat przemysłu skoncentrowanego na robotyzacji wraca do tendencji wzrostowej sprzed zamrożenia gospodarki wywołanego pandemią oraz sytuacją geopolityczną. Tempo robotyzacji w Polsce na rok 2021 wyniosło 56% rok do roku i wyprzedziło lidera światowego rynku robotów przemysłowych – Chiny.
  • Robot to narzędzie – jak samochód w transporcie czy komputer w biurze (20)
   Robotyka przemysłowa rozwija się od lat. Jednak w ostatnim roku popyt na mechanicznych pracowników wyraźnie wzrósł i według IFR zaowocował rekordowym wynikiem ponad 517 tys. nowych robotów przemysłowych zainstalowanych w światowym przemyśle. Większe zainteresowanie inwestycjami w roboty było widoczne również w polskiej produkcji, która pozyskała 3348 sztuk nowych robotów. To przyspieszenie pokazuje, że firmy coraz silniej odczuwają potrzebę optymalizacji procesów wytwórczych i duże nadzieje pokładają w automatyzacji.
 • Raport: Bezpieczeństwo pracowników na produkcji
  • Bezpieczna praca z maszyną (22)
   Dla osoby zajmującej się na co dzień bezpieczeństwem pracowników maszyna w zakładzie oznacza generowanie zagrożeń – tak dla operatora, jak i postronnych pracowników. Jak zminimalizować zagrożenia?
 • Produkcja
  • Typy łożysk i ich zastosowanie w procesie produkcyjnym (26)
   Łożyska są wszechobecne w otaczającym nas świecie, stanowią nieodłączną część zarówno kółek do foteli czy szafek, kół rowerowych, silników samochodowych, jak i maszyn produkcyjnych czy też wydobywczych. Części te towarzyszą ludzkości od wieków. Pierwotnie wykonywane były z drewna, a wykorzystywane są już od czasów neolitu. Wzrost popytu na towary pociągnął za sobą potrzebę zwiększenia rozmiaru wykorzystywanych maszyn tak, aby jak najbardziej usprawnić, przyśpieszyć oraz zoptymalizować ekonomicznie wytwarzanie produktu.
  • Jak w szwajcarskim banku, czyli o bramach przemysłowych na halach produkcyjnych (29)
   Mają nie tylko zabezpieczać to, co skrywa hala, ale przede wszystkim ułatwiać codzienne funkcjonowanie: swobodną komunikację pieszą oraz samochodową, rozładunek i załadunek produktów. To właśnie podstawowe funkcje bram przemysłowych. Ich oferta jest bogata, a producenci, oprócz standardowych rozwiązań, proponują także takie przygotowywane pod indywidualne zamówienia, dzięki czemu można je dostosować do każdego obiektu. Czym zatem kierować się wybierając bramę przemysłową? Przede wszystkim specyfiką samego obiektu i rodzajem prowadzonej działalności. Nie można także oszczędzać na bezpieczeństwie. Tylko wtedy bramy spełnią swoje funkcje w 100 procentach.
 • Technologie
  • Czujniki przepływu i ich znaczenie w przemyśle (34)
   Świat czwartej rewolucji przemysłowej wymaga od swoich „uczestników” możliwości cyfryzacji świata. Czujniki stają się powszechną metodą zastąpienia lub uzupełnienia otaczającej nas rzeczywistości, korzystania z ludzkich zmysłów czy też uzupełnienia ich o zakresy wcześniej niedostępne. Zastosowanie czujników obecności czy przemieszczenia już od pewnego czasu stało się normą.
  • Przepływ energii w praktyce – kable i przewody (37)
   Energia elektryczna zasila współczesny świat i – pomimo apeli o jej oszczędzanie – trudno sobie wyobrazić życie całkowicie pozbawione tej siły. Większość urządzeń znajdujących się w zakładach przemysłowych działa właśnie dzięki niej. Instalacja elektryczna znajduje się właściwie w każdym budynku, ale od tego, czy zostały w niej prawidłowo dobrane przewody i czy została właściwie położona, zależy jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. W tym artykule przybliżono nieco rodzaje kabli i przewodów, jakie znaleźć można w różnych aplikacjach.
  • Lepsza organizacja na małej przestrzeni (41)
   Aby móc przechowywać i transportować jak najwięcej na niewielkiej przestrzeni, poszukuje się coraz lepszych rozwiązań logistycznych. Optymalizacja zagospodarowania danego miejsca nie musi jednak wiązać się z ogromnymi kosztami, relokacją czy skomplikowanymi systemami.
  • Normy dla maszyn przemysłu spożywczego (42)
   Sektor spożywczy w Polsce stale kwitnie, co zaobserwować możemy zarówno na różnobarwnych polach w cieplejszych porach roku, jak i przeglądając dowolne zestawienia na temat krajowej gospodarki. Nic dziwnego więc, że inwestorzy polscy oraz zagraniczni stawiają na żywność i powstają kolejne, coraz to nowocześniejsze budynki i hale produkcyjne nastawione na tę konkretną branżę. Jednak choć jest ona określana jako najstabilniejsza i najszybciej rozwijająca się gałąź krajowej gospodarki, jak każda inna uwarunkowana jest normami, tym bardziej restrykcyjnymi, gdyż ściśle związanymi z pożywieniem.
  • Przykręcić, wbić czy wcisnąć – jaki sposób łączenia wybrać? (44)
   Gdyby nie one, nie moglibyśmy powiesić ukochanego zdjęcia na ścianie. Nie mielibyśmy także ściany. Ba, nie byłoby również ramki, ani nawet wspomnianej fotografii, gdyż nie istniałaby drukarka. Mowa naturalnie o elementach złącznych. A mówić można o nich bardzo dużo – tak jak mnóstwo jest ich rodzajów, klasyfikacji, rozmiarów, kształtów czy materiałów, z których są wykonane. Jak więc się w tym odnaleźć?
 • Rynek
  • Sposób na kryzys – transparentność i eliminacja strat (47)
   Światowy kryzys dotyka dzisiaj niemal każdą gałąź gospodarki. Praktycznie każdy przedstawiciel sektora produkcyjnego ponosi koszty wojny, pandemii, braków kadrowych, ogromnej inflacji czy problemów energetycznych. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na trudność funkcjonowania przedsiębiorstw jest niezwykle niepewna przyszłość, gdyż decyzje gospodarcze przedstawicieli zarówno ze wschodu, jak i zachodu oraz gospodarzy Polski są wielką niewiadomą.
 • Dodatek specjalny: Obróbka blach
  • Wstęp do obróbki blach (54)
   Blachy wykorzystywane są w wielu dziedzinach – zarówno w budownictwie, jak i w produkcji przemysłowej. Niezależnie od gałęzi, aby spełniały swoją funkcję, musi im być nadany odpowiedni kształt. Uzyskuje się go poprzez plastyczną obróbkę, do której zalicza się cięcie, tłoczenie i gięcie. Obecnie zadania te powierzane są najczęściej zaawansowanym maszynom, w tym urządzeniom CNC.
  • Maszyny do obróbki rur – czym kierować się przy ich wyborze? (58)
   Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny świat bez wszelkiego rodzaju i wymiaru rur, rurek czy profili. Z wykorzystywanych do formowania tych konkretnych form najczęstszymi maszynami są giętarki. Jak wskazuje ich nazwa, służą do gięcia, czyli kształtowania wspomnianych rur, profili oraz wszelkiego rodzaju wyrobów wykonanych z metalu. Rodzajów giętarek do rur znajdziemy sporo. Jak więc dobrać maszynę odpowiednią do swoich potrzeb?

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz