Strona główna
Monitor Prawniczy 2023/09
- Szczegóły
- Kategoria: Monitor Prawniczy
- Odsłon: 83
- Artykuły
- Koszty komornicze w świetle nowelizacji z 9.3.2023 r.
- Zmiana egzekucji sądowej roszczenia o usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych poprzez złożenie oświadczenia
- Odmowa wszczęcia egzekucji sądowej
- Licytacja elektroniczna w egzekucji sądowej po zmianach wprowadzonych nowelizacją KPC z 9.3.2023 r.
- Co nowego w postępowaniu o podział sumy uzyskanej z egzekucji
- Zmiany w egzekucji wykonania czynności, którą za dłużnika może wykonać także inna osoba (art. 1049 KPC)
- Prawo innowacji finansowych (FinTech) 2023
Dozór Techniczny 2023/04
- Szczegóły
- Kategoria: Dozór techniczny
- Odsłon: 56
- Wodór – zielone złoto Bezpieczne magazynowanie – szanse i wyzwania
W tej części sagi wodorowej przybliżymy tematykę magazynowania wodoru, stanowiącą wyzwanie dla jego dalszego skutecznego wdrażania w poszczególnych gałęziach przemysłu. Zatem pytanie, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi brzmi: „Czy (a jeżeli tak), to w jaki sposób możemy bezpiecznie magazynować wodór?" GOSPODARKA WODOROWA, SPOŁECZEŃSTWO WODOROWE, WODOROWE OGNIWA PALIWOWE… W ciągu ostatnich kilku lat pierwszy pierwiastek układu okresowego stał się światowym hasłem. Dzieje się tak, ponieważ ma szansę, aby sprostać dwóm głównym wyzwaniom w globalnym dążeniu do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. Wodór – najlepiej zielony, ale także fioletowy, turkusowy czy niebieski. Zwolennicy wodoru, potrafią dla każdej jego odmiany przytoczyć wiele zalet, o czym mogliśmy przekonać się we wcześniejszych artykułach poświęconych tej tematyce. Skoro H2 to taki pożądany czynnik mogący zrewolucjonizować światową gospodarkę i pozytywnie wpłynąć na zmiany klimatyczne, to dlaczego wciąż nie stosujemy go na masową skalę? – Po pierwsze, wodór może pomóc w rozwiązaniu odwiecznego problemu nieciągłości energii. Źródła odnawialne nie są w stanie zapewnić stałych dostaw energii, ponieważ wiatr nie zawsze wieje, a słońce nie zawsze świeci. Przekształcając nadmiar energii wytworzonej w wietrzne lub słoneczne dni w wodór - gaz ten może stanowić tymczasowy magazyn energii, na którym możemy się oprzeć, gdy jej podaż ze źródeł odnawialnych jest niska lub zapotrzebowanie wyższe niż zwykle. – Po drugie, wodór może pomóc w dekarbonizacji obszarów, w których sama elektryfikacja nie wystarczy. Dobrymi przykładami są: ogrzewanie domowe i ciężkie procesy przemysłowe, takie jak produkcja stali i cementu, które są energochłonne i jako takie stanowią źródła o dużej emisyjności.
Aura - Ochrona Środowiska 2023/09
- Szczegóły
- Kategoria: Aura Ochrona Środowiska
- Odsłon: 61
- Skutki zubożenia warstwy ozonowej
Podobnie jak ludzie noszący ubrania chroniące przed chłodem, Ziemia ma warstwę , która chroni istniejące na niej życie przed niszczącymi promieniami ultrafioletowymi Słońca. Jest to warstwa ozonowa, która leży w obszarze stratosfery ziemskiej. Warstwa ozonowa jest bardzo ważna dla Ziemi! Gdyby jej nie było, ludzie byliby podatni na różne choroby skóry i mieliby słabo rozwinięty układ odpornościowy. Mówi się, że warstwa ozonowa ma wysokie stężenie tego gazu. To prawda, bo to daje mu naturalną zdolność pochłaniania prawie 99 proc. destrukcyjnego promieniowania ultrafioletowego. Chroni nas i życie na Ziemi, a my często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Niemniej jednak warstwa ozonowa jest w rzeczywistości zagrożona. Ten gaz, dokładnie nie wiadomo od kiedy, bo są różne teorie na ten temat, rozrzedza się w polarnych regionach, co zostało przez naukowców nazwane dziurą ozonową, a to powoduje, że pokrywa jego zmniejsza się. Porównując to do ubioru człowieka, to tak jakbyśmy podczas srogiej zimy zdjęli z siebie wierzchnie ciepłe okrycie. Co to jest zubożenie warstwy ozonowej? Stopniowe przerzedzanie warstwy ozonowej w górnych warstwach atmosfery określa się mianem zubożenia warstwy ozonowej.
BHP w Firmie 2023/273
- Szczegóły
- Kategoria: BHP w firmie
- Odsłon: 66
- Temat numeru: Zatrudnianie młodocianych z uwzględnieniem prac wzbronionych i możliwości kontrolnych inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy
Problematyka zatrudniania młodocianych, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy jest regularnie kontrolowana przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Nie inaczej jest w 2023 r. – co jednoznacznie wynika z programu działania urzędu na rok bieżący. W kontekście możliwości kontrolnych PIP warto mieć na względzie, że z 30 września 2023 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Jego stosowanie w praktyce z pewnością będzie przez inspektorów kontrolowane – zarówno w końcówce roku jak również w latach kolejnych.
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy - wartości dopuszczalne 2022
- Szczegóły
- Kategoria: Książki
- Odsłon: 163
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy - wartości dopuszczalne 2022
pod redakcją dr Małgorzaty Pośniak i dr Jolanty Skowroń
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Warszawa 1998, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020, 2022
Wydanie XIII zmienione
Opracowano i wydano w ramach V etapu programu wieloletniego "Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy, finansowanego w 2022 roku w zakresie zadań służb państwowych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Przedmowa (11)
1. Wstęp (13)
SUBSTANCJE CHEMICZNE (23)
2. Wprowadzenie do wykazu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń substancji chemicznych w środowisku pracy (25)
2.1. Podstawowe definicje (27)
Substancje chemiczne - pierwiastki chemiczne i ich związki w takim stanie, w jakim występują w przyrodzie lub są uzyskiwane w procesie produkcyjnym, z wszelkimi dodatkami wymaganymi do zachowania ich trwałości oraz wszelkimi zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku zastosowanego procesu, wyłączając rozpuszczalniki, które można oddzielić bez wpływu na stabilność i skład substancji.
Mieszanina chemiczna - mieszanina lub roztwór składający się z dwóch lub większej liczby substancji.
Czynnik chemiczny...
Czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie...
Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)...
...
2.2. Zasady oceny narażenia zawodowego (29)
Proces oceny narażenia zawodowego związanego z występowaniem substancji chemicznych jest procesem wieloetapowym. Każdy z etapów powinien być przeprowadzany bardzo starannie, z dużą odpowiedzialnością, przez odpowiednich specjalistów zajmujących się analizą chemicznych zanieczyszczeń powietrza oraz zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy.
Czytaj więcej: Czynniki szkodliwe w środowisku pracy - wartości dopuszczalne 2022
Informator Ochrony Pracy (kwartalnik) 2023/02
- Szczegóły
- Kategoria: Informator Ochrony Pracy
- Odsłon: 167
- Koniec stanu zagrożenia epidemicznego a obowiązki pracodawcy; Temat na lato: czy piso 0% jest dopuszczalne w czasie pracy; Międzynarodowe Targi TOOLEX 2023 w Katowicach
- XXIII Sympozjum „Higiena prac a zdrowie pracowników”; Projekt „Ukraiński pracownik na polskim rynku pracy. Badania profilaktyczne”
- Na Świecie: O cywilizowanym rynku pracy
- Zarządzanie BHP w sektorach zakwaterowania i gastronomii; Zremasterowana wersja pierwszego filmu z serii Napo z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
- Nowości EU-OSHA
Czytaj więcej: Informator Ochrony Pracy (kwartalnik) 2023/02
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 2023/09
- Szczegóły
- Kategoria: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
- Odsłon: 185
- Temat numeru
- Stosowanie przepisów Kodeksu pracy po tzw. nowelizacji work-life balance – odpowiedzi na 10 pytań z praktyki
- O tym musisz wiedzieć
- Od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. małego ZUS plus dłużej (4)
- Zaległego urlopu wypoczynkowego trzeba udzielić pracownikom do 30 września 2023 r. (7)
- Nowy obowiązek zatrudniania pracowników w trakcie procesu sądowego o przywrócenie do pracy (10)
Serwis Prawno-Pracowniczy 2023/17
- Szczegóły
- Kategoria: Serwis Prawno-Pracowniczy
- Odsłon: 229
- Temat miesiąca
- Ochrona stosunku pracy, płaca minimalna i składki związkowe po zmianie przepisów (12)
Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowości w regulacjach odnoszących się do ochrony stosunku pracy, płacy minimalnej czy limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Najważniejsze z nich wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw oraz 1 stycznia 2024 r.
- Ochrona stosunku pracy, płaca minimalna i składki związkowe po zmianie przepisów (12)
Aktualności BHP - wydanie specjalne 2023/73
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności BHP
- Odsłon: 193
- BHP przy monitorach ekranowych – nowe rozporządzenie coraz bliżej
Rozporządzenie dotyczące warunków bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie było zmieniane od ponad 20 lat. Przez ten czas nastąpił ogromny postęp technologiczny, którego resort pracy najwyraźniej nie dostrzegał. To się jednak zmieniło. W końcu pojawił się projekt rozporządzenia, który w znacznej mierze upraszcza obowiązujące rozwiązania. Umożliwia też pracodawcy pewną swobodę w organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Co się dokładnie zmieni?- Nowe definicje i dookreślenia (3)
- Laptop, ale przez pół dnia pracy (3)
- Skutki długotrwałego użytkowania monitorów (4)
- Nowe wymagania bhp i ergonomii (4)
- Wejście w życie nowych przepisów (10)
Aktualności BHP 2023/218 (09)
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności BHP
- Odsłon: 207
- Nowości
- Zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych – ważne terminy (3)
1 stycznia 2024 r. stracą ważność zaświadczenia kwalifikacyjne uprawniające do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych. Żeby bezpłatnie przedłużyć zaświadczenie na kolejne 5 czy 10 lat, trzeba złożyć do jednostki dozoru technicznego wniosek o jego przedłużenie w nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2023 r. - Mały ZUS plus dłużej o 12 miesięcy (4)
Mały ZUS plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę i na tej podstawie są zgłoszone do ubezpieczeń w 2023 roku, mogą skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy małego ZUS plus. Jak przedłużyć ulgę? Kiedy będzie potrzebne ponowne zgłoszenie?
- Zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych – ważne terminy (3)
Strona 1 z 7