• Temat numeru
  • Automatyzacja linii produkcyjnej – sposób na niższe koszty produkcji (6)
   Oczywiście jest to zmiana ewolucyjna. Nie żyjemy w świecie Terminatora, a Skynet nie niszczy ludzkości, podobnie jak nie więzi nas Matrix. Jednak to, co funkcjonuje w naszej „prywatnej” rzeczywistości - gdzie automatycznie zapala się światło, kiedy człowiek znajduje się w pomieszczeniu, a gaśnie, gdy czujnik nie wykrywa już jego obecności – nie rozgościło się na dobre w naszych firmach.
 • Raport
  • Teksturowanie laserowe. Przełom w nadawaniu kształtów wybranym powierzchniom (12)
   Niezwykła precyzja i dowolność w jednym pozwalające na uzyskanie zarówno unikalnych właściwości, jak i walorów estetycznych materiału.
 • Produkcja
  • Czysta, bezpieczna, bezsmarowa: firma Igus przedstawia nową prowadnicę liniową o higienicznej konstrukcji (14)
   Wysokowydajne tworzywo sztuczne iglidur i stal nierdzewna tworzą razem łatwy w czyszczeniu i wyjątkowo higieniczny zestaw wózka i prowadnicy liniowej.
  • Jaką prasę krawędziową wybrać w zależności od rodzaju obrabianego materiału? (16)
   Prasa krawędziowa to maszyna służąca do gięcia arkuszy blachy. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
  • Outsourcing gospodarki olejowej (20)
   Outsourcing to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie kosztów firmy. Polega na przekazywaniu zadań, procesów lub usług firmom zewnętrznym. Może on dotyczyć różnych obszarów działalności, jak IT, księgowość, obsługa klienta, produkcja, marketing i logistyka. W artykule omówiono korzyści, wyzwania i perspektywy rozwoju związane z outsourcingiem gospodarki olejowej w firmach przemysłowych.
  • Cykl PDCA. Proces kołem się toczy (22)
   Cykl PDCA, znany również pod nazwą cykl Deminga lub koło Deminga, to jedno z tych uniwersalnych narzędzi, które możliwe jest do zastosowania w obszarach zarządzania jakością, Lean Management czy zarządzaniu projektami. Ponadto cykl ten często wspominany jest przez osoby z innych dziedzin czy zawodów przy okazji podejmowania różnych inicjatyw rozwojowych czy doskonalących. Wydaje się więc, że narzędzie to wpisało się na stałe do słownictwa inżynierów, menedżerów czy też szeregowych pracowników.
  • Oznakowanie poziome – czym się kierować w nadawaniu kierunku (28)
   Oznakowanie poziome to przede wszystkim linie wyznaczające drogi transportowe, ścieżki komunikacyjne, pola odkładcze czy strefy niebezpieczne, zarówno na terenie hal magazynowych, produkcyjnych, jak również na terenie zewnętrznym zakładu pracy. Jak ważne jest właściwe wyznaczenie i oznaczenie dróg, ścieżek i pól, mógł przekonać się każdy organizator pracy, u którego wystąpił wypadek przy pracy wynikający z braku lub niewłaściwego oznaczenia poziomego zakładu pracy.
  • Technologia czujników tworzy przyszłość handlu detalicznego (36)
   W logistyce dystrybucji handlu spożywczego zachodzą obecnie ważne zmiany: coraz więcej sprzedawców wykorzystuje mikrocentra logistyczne po to, żeby stawić czoła wyzwaniom handlu detalicznego online. Oznacza to, że zamówienia są kompletowane niedaleko od klienta. Technologia czujników potrzebna do obsługi takich zamówień musi spełniać określone wymagania.
  • Dobrze zapakowane (38)
   Od paru milimetrów do nawet kilku metrów – elementy o takich rozmiarach można uzyskać dzięki technologii termoformowania, zwanej również formowaniem próżniowym. W tym celu podgrzewa się i formułuje półwyrób z tworzywa termoplastycznego, np. folię lub płytę. Po doprowadzeniu do odpowiedniej temperatury da sią go kształtować bez utraty spójności. Technologię wykorzystuje się już prawie we wszystkich gałęziach przemysłu do produkcji m.in. opakowań (stosowanych np. w branży kosmetycznej lub spożywczej) czy elementów technicznych (np. kabin prysznicowych, części mebli, elementów lamp czy obudów komputerowych). Przemawia za nią głównie niski koszt i możliwość stosowania form wielokrotnych.
  • Nauka na usługach przemysłu, czyli krótka historia pewnej innowacji (42)
   W jaki sposób nowoczesne technologie mogą przyczynić się do doskonalenia procesów przemysłowych, a tym samym poprawy jakości i wydajności produkcji?
  • Technologie
   • Drukarki etykiet (44)
    W dynamicznym świecie logistyki, w którym królują precyzja, szybkość i organizacja, drukarki etykiet stały się niezbędnymi narzędziami usprawniającymi operacje i optymalizującymi wydajność. Urządzenia te zasadniczo zmieniły sposób, w jaki towary są śledzone, identyfikowane i zarządzane w całym łańcuchu dostaw. W tym artykule zagłębiono się w kluczową rolę drukarek etykiet w operacjach logistycznych i badano ich różnorodne zastosowania.
  • Era 5G – witamy w przyszłości! (48)
   Technologia 5G, czyli piąta generacja telefonii komórkowej, budzi wśród wielu ludzi szereg kontrowersji i obaw, wywołując niejednokrotnie opory społeczne przed jej wdrażaniem i np. instalacją masztów. Zastanówmy się zatem, czym tak naprawdę jest, a czym nie jest technologia 5G.
  • Automatyzacja maszyn – rozwiązania firmy SEW-EURODRIVE (52)
   „Dzisiejsze maszyny muszą być przygotowane do wymagań, które stawia nam jutro”.
 • Rynek
  • MHC Mobility partnerem firmy GLS Poland w elektryfikacji floty samochodowej (54)
   GLS Poland, ceniony dostawca usług kurierskich oraz MHC Mobility, główny dostawca usług flotowych, zawarły współpracę w celu elektryfikacji floty samochodowej firmy GLS. Z myślą o ochronie środowiska naturalnego GLS konsekwentnie modernizuje swoją flotę, równocześnie dbając o zrównoważoną mobilność biznesową wraz z MHC Mobility.
 • Dodatek specjalny: Specyfikacja maszyn
  • Nowa seria przeciwwybuchowych silników budowy wzmocnionej (Ex eb wg ATEX) w klasie sprawności IE3 (PREMIUM) (56)
   Ogólnoświatowa tendencja do ograniczania zużycia energii elektrycznej jest głównym motorem do wprowadzania nowych wyższych obligatoryjnych poziomów sprawności dla maszyn i urządzeń.
  • „Latające” kontenery (58)
   Suwnice przeznaczone do przemieszczania kontenerów wyróżnia przynajmniej kilka cech. Urządzenia tego typu mogą pracować w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. W zależności od wymagań i warunków lokalnych dostosowuje się konfiguracje udźwigów i rozpiętości. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują konstrukcje z wysięgnicami. W przypadku transportowania większych obciążeń konstrukcja suwnicy często bazuje na dwóch dźwigarach. W niektórych rozwiązaniach przewidziano dwa wciągniki, które pracują w tandemie. Nowoczesne napędy mechanizmów zarówno wózka, jak i wciągnika bazują na przemiennikach częstotliwości, dzięki czemu zyskuje się wyjątkową precyzję podczas załadunku. Sterowanie jest możliwe z kabiny lub przy użyciu kasety sterującej, która dane z suwnicy wymienia za pomocą systemu radiowego przesyłu danych. Bardzo często uwzględnia się kabinę operatora jeżdżącą wraz z wciągnikiem. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza widoczność podczas załadunku.
 • Felieton
  • Lewitujący pociąg (60)
   Na początku września polski start-up Nevomo – wcześniej działający pod nazwą Hyper Poland, zaprezentował rewolucyjną technologię MagRail. Dotyczy ona rozwiązań wykorzystywanych w systemach kolei magnetycznych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak koleje magnetyczne rozwijane są od wielu lat, ale tu chodzi o magnetyczną lewitację na zwykłych torach.

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz