• Ochrona środowiska powinna być priorytetem pierwszych dni pracy rządu
  Wyłączenie 20 proc. lasów z użytkowania gospodarczego, realna odbudowa i ochrona Odry, Wisły i innych polskich rzek oraz odwrócenie niekorzystnej dla środowiska i klimatu ustawy ocenowej, która nie nakazuje konsultacji z lokalnymi obywatelami ws. inwestycji uznanych za strategiczne – to postulaty dotyczące ochrony środowiska z Manifestu 100 Dni. Koalicja Klimatyczna rozesłała do wszystkich komitetów wyborczych Manifest 100 Dni. Wzywa partie polityczne, by w ciągu tego czasu sprawowania władzy, podjęły 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji. Oprócz 87 organizacji, grup i inicjatyw nieformalnych, 15 jednostek naukowych i naukowców oraz Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej, pod Manifestem 100 Dni podpisała się również pierwsza partia polityczna – Zieloni. Prawo do czystego środowiska jest nieodłącznym elementem prawa człowieka. Dlatego w Manifeście 100 dni znajdują się m. in. rekomendacje dotyczące ochrony środowiska, które nowopowstały rząd mógłby wprowadzić w życie natychmiast. Wyłączyć 20 proc. lasów z użytkowania gospodarczego Skuteczna ochrona lasów jest koniecznym elementem działań na rzecz ograniczenia i adaptacji do zmiany klimatu, ponieważ pochłaniają one dwutlenek węgla z atmosfery. Obecnie ok. 1⁄3 antropogenicznych emisji CO2 na świecie jest pochłaniana przez sektor gruntów, w większości lasy, które są także niezwykle ważną ostoją różnorodności biologicznej.
 • Działania na rzecz klimatu nie mogą czekać
  W COP28 w Emiratach Arabskich, który zakończył się 12 grudnia br. uczestniczyło 198 państw, a ponad 3 tysiące organizacji pozarządowych miało status obserwatorów. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Wśród przywódców i reprezentantów krajów świata nie było Joe Bidena, którego zastąpiła Camilla Harris, nie zjawi się też Xi Jinping, lider Chin. W sytuacji, gdy globalne temperatury osiągają rekordowe poziomy, a ekstremalne zjawiska pogodowe dotykają ludzi na całym świecie, tegoroczna konferencja w sprawie zmian klimatu, COP28, była kluczową okazją do skorygowania kursu i przyspieszenia działań na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.
 • Święta udane, jedzenie zmarnowane
  W Polsce każdego roku marnujemy niemal 5 mln ton żywności! Najwięcej jedzenia ląduje w koszu po świętach. Wyrzucamy je, bo kupiliśmy i przygotowaliśmy go za dużo albo skończył się termin ważności. Lubimy kupować na zapas i bez umiaru. Nie potrafimy planować posiłków, do sklepu idziemy głodni i bez listy zakupów. Badania pokazują, że aż 60 proc. jedzenia trafia w naszych domach do śmieci. Do marnowania żywności przyznaje się 42 proc. Polaków. Wartość jedzenia wyrzucanego przez statystyczną 4-osobową rodzinę wynosi rocznie 2500 zł, to szacunki jeszcze sprzed galopującej inflacji. Czy trudna ostatnio sytuacja ekonomiczna spowodowała zmianę naszych postaw i zachowań? Chyba nie, bo choć, większość Polaków uważa się za świadomych problemu marnowania jedzenia, to je marnuje. Marnujemy pieniądze, surowce, energię.
 • Prawie wszystko o choinkach
  Czy najstarsze drzewa w Polsce i na świecie mają igiełki? Kiedy choinka stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia i dlaczego ta naturalna jest bardziej ekologiczna? Dlaczego drzewa iglaste nie zrzucają liści-szpilek na zimę? Na te i inne pytania będziemy próbowali odpowiedzieć w niniejszym tekście. A więc zaczynamy. Przypomnijmy, że głównym powodem utraty liści przez drzewa jest niedostatek wody w glebie podczas zmieniającej się pory roku, a także temperatury. Wąskie, twarde igły, w przeciwieństwie do dużych i delikatnych liści, znakomicie znoszą chłód, ponieważ parowanie z nich wody jest zdecydowanie mniejsze. Z naszych iglastych jedynie modrzew pozbywa się igieł, a to dlatego, że ma je bardzo mięciutkie i delikatne. Pozostałe drzewa iglaste wymieniają jednak co pewien czas, chociaż nie ma to bezpośredniego związku z porami roku. Na przestrzeni od 3 do 11 lat zastępują one stare igły młodymi. Sosna wymienia swój garnitur co 3-5 lat, cis co 6-8 lat, świerk co 5-7 lat, a jodła co 8-11 lat.
 • Gatunki roślin wykorzystywane w ozdobach i dekoracjach świątecznych
  Nadchodząca zima, a szczególnie przypadające na tę porę roku Święta Bożego Narodzenia, to dla wielu z nas najpiękniejszy rodzinny czas. Dlatego już dużo wcześniej staramy się odpowiednio przygotować do tego wyjątkowego okresu. Kupujemy albo wykonujemy samodzielnie różnorodne ozdoby i dekoracje świąteczne. Coraz częściej w większym stopniu wykorzystujemy części roślin rosnących wokół nas. Zarówno rodzime, jak i nierodzime gatunki mogą dostarczyć dużo radości w tworzeniu takich niepowtarzalnych autorskich ozdób i dekoracji.
 • SMR, czyli małe reaktory modułowe
  Opracowano na podstawie mat. pras. Ministerstwa Energii Jest o nich głośno od kilku lat. Mają być szansą na zazielenienie polskiej energetyki i dekarbonizację ciepłownictwa. Czym są małe reaktory modułowe, jakie mają zalety i wady. I najważniejsze – czy są bezpieczne? Pierwsze dyskusje na temat polskich elektrowni jądrowych toczyły się już w latach 60. XX wieku. W ostatniej dekadzie zaczęto analizować konkretne rozwiązania, ale dopiero wojna w Ukrainie i poszukiwanie nowych źródeł energii, nadały tym pracom szybkiego tempa. W lipcu 2022 roku Unia Europejska uznała energetykę jądrową za „zieloną energię” wolną od emisji dwutlenku węgla. 
 • Czym się ogrzewają Polacy?
  Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wpisano dotychczas ponad 17 mln źródeł ciepła i spalania paliw. To rejestr źródeł ciepła używanych do ogrzewania budynków mieszkalnych, publicznych oraz lokali usługowych, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Baza zawiera również informacje na temat przyznanych bonifikat w zakresie termomodernizacji oraz wymiany kotłów i tym samym wspiera planowanie i realizację polityki niskoemisyjnej i walkę ze smogiem. CEEB powstał w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE)W 2021 roku było w Polsce – według GUS – około 15,4 mln mieszkań zlokalizowanych w około 6,9 mln budynków, z tego 6,3 mln stanowiły budynki jednorodzinne, a 558,4 tys. – bloki i kamienice.
 • 20oC dla zdrowia
  Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, w swojej akcji edukacyjnej „20 stopni”, zachęca Polaków do niemarnowania ciepła i oszczędzania jego zasobów. Racjonalne korzystanie z ogrzewania jest obecnie nie tylko stylem życia, ale i mądrym wyborem dla naszego zdrowia i przyszłości naszej planety. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, w okresie jesienno- -zimowym w blisko 60 proc. polskich domach średnia temperatura wynosi 22°C lub więcej. – Wyższa temperatura jest niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie – tłumaczy prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej.
 • Zima w Puszczy Białowieskiej
  Puszcza Białowieska to ostatni naturalny las na Niżu Europejskim. Powstał bez udziału człowieka i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To także dom symbolu polskiej przyrody, naszego rodzimego żubra. Puszcza Białowieska tętni naturalnym cyklem życia i śmierci.
 • Barry Commoner i cztery prawa ekologii
  Barry Commoner był znanym amerykańskim biologiem, który stał się działaczem na rzecz ochrony środowiska. W książce „Zamykający się krąg” sugerował, że amerykańska gospodarka powinna zostać zrestrukturyzowana, aby dostosować się do nieugiętych praw ekologii. Tym samym wprowadził ideę zrównoważonego rozwoju do debaty publicznej. Przedstawił w niej cztery prawa ekologii, wyjaśniające podstawowe reguły świata wokół nas. W pierwszym z nich („Każda rzecz jest powiązana ze wszystkimi innymi rzeczami”) zwraca uwagę, że mamy jedną ekosferę dla wszystkich żywych organizmów i jeżeli coś wpływa na jeden organizm, wpływa też na wszystkie. Prawa ekologii Commonera w prosty sposób wyjaśniają podstawowe reguły świata wokół nas, a ich spopularyzowanie uważam za największy jego wkład w dzisiejszy ruch ochrony środowiska.
 • Rosa rugosa Thunb w aspekcie inwazyjności
  Rosa rugosa od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi, uważana jest za cenny krzew ozdobny, owocowy, leczniczy i do nasadzeń biotechnicznych. Dostarcza owoców bogatych w witaminę C, karotenoidy (m.in. beta-karoten, likopen, ksantofile) i różne związki z grupy flawonoidów. Z płatków pozyskuje się olejki eteryczne. Roślina jest również źródłem składników mineralnych, zarówno makroelementów (fosforu, potasu, wapnia i magnezu) jak i mikroelementów (żelaza, miedzi, manganu i cynku). Jest doskonała ze względu na kompaktowy, wzniesiony pokrój, pachnące kwiaty i błyszczące, czerwonopomarańczowe owoce. Rugosa idealnie wpisują się zarówno w krajobraz wiejski, jak i zurbanizowany.
 • Stabilny Program Edukacji Ekologicznej
  Dla zrównoważonego rozwoju kraju niezbędne są nie tylko inwestycje w nowoczesne, proekologiczne technologie i racjonalna gospodarka zasobami naturalnymi, ale także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Działania edukacyjne realizowane za pomocą różnorodnych form i narzędzi edukacyjnych wpływają na kształtowanie proekologicznych postaw i nawyków osób w każdym wieku. Edukacja ekologiczna jest jednym z priorytetowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prowadzonych nieprzerwanie od początku jego działalności. Powołany w okresie zmian ustrojowych NFOŚiGW, od ponad 34 lat wspiera skutecznie działania na rzecz poprawy i ochrony stanu środowiska oraz podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej. 
 • Rynek elektryczności
  Energia elektryczna jest kluczowa dla ochrony środowiska. Daje szansę zastąpienia najbardziej kłopotliwych technologii. W praktyce produkowana jest często w wyniku spalania paliw kopalnych, a więc bywa szkodliwa dla życia i klimatu. Ale nawet jeśli się ją czerpie ze źródeł odnawialnych, to jej szkodliwość nie znika całkowicie. A jednak nie wyobrażamy sobie świata bez niej. Trzeba więc pytać, czy nie dałoby się gospodarowania elektrycznością zorganizować lepiej.

AURA Ochrona Środowiska - cały wykaz