• Z praktyki kierownika produkcji
  • Zdrowe zarządzanie – firma VIVIO
   Jako konsultant strategiczny pomagający firmom w usprawnianiu i zarabianiu zjeździłem całą Polskę i odwiedziłem już ponad setkę firm. Wiele z nich zrobiło na mnie wrażenie tym, w jaki sposób się rozwijają czy tym, jak podchodzi się w nich do pracy z ludźmi. Jednak w ostatnim czasie najbardziej zaimponowała mi firma Vivio. Jest to nieduża spółka dostarczająca przede wszystkim zdrową żywność do tysięcy klientów w Polsce.
  • W Solarisie – z klasą
   Solaris Bus & Coach doskonale wie, że fundamentem firmy są jej pracownicy. Edukacja zawodowa przyszłych pracowników to od lat jeden z priorytetów organizacji.
  • Skuteczny onboarding w firmie produkcyjnej
   W 2019 r. w artykułach „Mocni w genbie. Rekrutacja na produkcję w firmie Toyota” oraz „Kierunek Toyota, czyli rekrutacyjni pogromcy mitów”, w których opisywałem proces rekrutacji do fabryki Toyoty w Jelczu Laskowicach, nie omieszkałem wspomnieć, że proces onboardingu, którym objęci są wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy, zasługuje na osobny artykuł.
  • Minimalizowanie strat poprzez efektywne wykorzystanie pneumatyki
   O efektywności systemów pneumatyki decyduje odpowiednie wykorzystanie wszystkich elementów, jakie pracują w instalacji. Chodzi tutaj zarówno o etap wytwarzania sprężonego powietrza, jak i jego dystrybucję oraz odbiór.
 • Sztuka motywowania
  • Systemy wsparcia pracowników produkcyjnych
   Czy ma znaczenie to, by pracownik dobrze czuł się w swoim miejscu pracy? Czy firma, w której pracownik ma poczucie, że w różnego typu sytuacjach (także trudnych) ma wsparcie ze strony pracodawcy, będzie bardziej atrakcyjna dla kandydatów?
 • Konflikty na hali
  • Wykrywanie i usuwanie problemów, zanim spowodują one niezaplanowany postój maszyny
   Mówi się, że wroga trzeba poznać, żeby z nim wygrać. Nie inaczej jest w przypadku awarii na liniach produkcyjnych. Żeby wykrywać i usuwać problemy dotyczące linii czy maszyn, musimy najpierw zgłębić wiedzę o nich od podstaw. Doskonałym narzędziem do tego jest baza awarii/postojów. Stanowi ona swojego rodzaju archiwum, do którego powinniśmy sięgać, żeby przeanalizować mające wcześniej miejsce przestoje i ich przyczyny. Dzięki temu narzędziu będziemy mogli w przyszłości skuteczniej wykrywać problemy, zanim spowodują one niezaplanowany postój maszyn.
  • Inteligencja emocjonalna jako element wspomagający trudne rozmowy na produkcji
   Podstawą relacji międzyludzkich jest komunikacja, a nasze kompetencje komunikacyjne zależą od poziomu naszej inteligencji emocjonalnej. Wysoki poziom inteligencji emocjonalnej to wysokie umiejętności społeczne. Wysokie EQ to lepsze relacje międzyludzkie, skuteczniejsze zarządzanie, większa motywacja i wydajność.
 • Okiem eksperta
  • Pozyskiwanie wartościowych pracowników
   Niezwykle ważnym obszarem odpowiedzialności lidera jest poszerzanie zespołu w odpowiedzi na potrzeby będące rezultatem zwiększającego się zakresu obowiązków, rotacji, zmian zachodzących w firmie. Poszukiwanie specjalistów jest dzisiaj wyjątkowo trudne, z uwagi na obniżoną podaż. Tymczasem wszyscy lubimy pracować z ludźmi, którzy wiedzą, co robić, znają się na rzeczy, są uprzejmi, konkretni i zaangażowani, prawda?
  • Biznesowe podejście do utrzymania ruchu
   Dział Utrzymania Ruchu to wątroba firm produkcyjnych. Oczyszcza, naprawia i konserwuje wszystkie maszyny, które znajdują się w zakładzie. Magazynuje potrzebny sprzęt i części zamienne. Składa się z pracowników o konkretnej wiedzy i umiejętnościach, którzy sprawują pieczę nad sprawnym funkcjonowaniem produkcji. Pracuje w tle, między innymi specjalistami i zespołami, często w nocy, w wakacje, w cieniu. Śmietankę za pozytywne efekty spija dział produkcji, czyli ci, którzy teoretycznie wykonują najważniejszą pracę.
  • Koncepcja LEAN w tworzeniu zrównoważonej produkcji
   Dbałość o środowisko jest obecnie ogólnoświatowym priorytetem. Najwięksi wytwórcy dostrzegają, że odpowiedzialność i zrównoważony rozwój przynoszą firmie korzyści nie tylko wizerunkowe, ale również przyczyniają się do doskonalenia sposobów wytwarzania. Każda organizacja powinna już dzisiaj podejmować działania, aby dostosować się do obecnych i przyszłych wymogów prawnych, dotyczących ochrony środowiska.
 • Ja szef
  • Gdy kierownik produkcji negocjuje
   Często pojęcie negocjacji kojarzymy z procesem, w którym dwa zespoły o różnych interesach spotykają się, by coś dla siebie ugrać. W głowie mamy negocjacje handlowe i negocjowanie dużych kontraktów dla organizacji, czy też spotkania prowadzone ze związkami zawodowymi. W kontekście tych skojarzeń można by się zastanawiać czy kierownik produkcji powinien potrafić negocjować.
 • Temat numeru
  • Komunikacja maszyna-maszyna
   Informacja i wiedza dają władzę. Co to znaczy? Otóż informacja jest kluczem do tego, jak społeczeństwo cyfrowe dodaje wartość i redystrybuuje władzę. W połączonym świecie informacje zyskują na sile dzięki trwałemu przechowywaniu i szerokiej dystrybucji. Im więcej informacji, tym trudniej nimi zarządzać, podejmować na ich podstawie decyzje. Sztuka mądrego zarządzania danymi należy dzisiaj niejako do portfolio umiejętności nowoczesnego inżyniera.

Menedżer Produkcji - cały wykaz