• Z praktyki kierownika produkcji
  • Zwiększanie bezpieczeństwa pracowników i miejsca pracy – case study
   Czy firma dąży do wprowadzenia specjalnych zaworów izolujących lub rozłączników elektrycznych dla każdej nowej linii produkcyjnej? Czy podczas modernizacji przedsiębiorstwa osoby odpowiedzialne za projekt upewniają się, że procedury LOTO odzwierciedlają wprowadzane zmiany? Czy firma jest pewna, że dołożyła wszelkich starań, aby ich pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznym środowisku? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „nie”, to z pewnością wdrożenie procedury LOTO może okazać się nie tylko przydatne, ale również konieczne do zbudowania bezpiecznego środowiska produkcyjnego.
 • Sztuka motywowania
  • Motywowanie pracowników – kilka praktycznych uwag
   Niedawno prowadziłam cykl szkoleń dla mistrzów produkcyjnych. Temat dotyczył wdrażania nowych pracowników i często dyskutowaliśmy o tym, jak ich skutecznie motywować. Tak, by Ci najbardziej sensowni chcieli zostać jak najdłużej w firmie. Jednym z ćwiczeń było zadanie, w którym mistrzowie mieli przypomnieć sobie swoje pierwsze dni w pracy. Tak na marginesie polecam tego typu sposób myślenia w różnych sytuacjach. Postawienie się w innej roli niż obecna: przypomnienie sobie na podstawie swoich doświadczeń czy też po prostu zastanowienie się, jak bym w takiej sytuacji myślał czy działał – to świetny sposób, by na dany temat spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. W tym przypadku zachęcałam, by z roli szefa przejść na chwilę w rolę pracownika. To nie tylko poszerza spojrzenie, lecz także pomaga zrozumieć perspektywę drugiej strony.
  • Skąd czerpać siłę, by wspierać innych?
   Przyszło nam żyć w niestabilnych czasach. Nie zdążyliśmy jeszcze wyjść z pandemii, gdy wstrząsnęła nami informacja o konflikcie zbrojnym tuż za granicami naszego kraju. Wielu kierowników produkcji z dnia na dzień straciło pracowników, inni zmagają się z emocjami podwładnych. Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, by kierownik kierował się empatią i wspierał swoich ludzi. Skąd jednak brać siłę i energię, by skutecznie wspierać innych? Jak zadbać o samego siebie w tych trudnych czasach?
 • Konflikty na hali
  • 6 błędów przy wdrażaniu automatycznego utrzymania ruchu
   Wdrożenie autonomicznego utrzymania ruchu przez wiele firm postrzegane jest jako remedium na problemy z parkiem maszynowym i zwiększenie zaangażowania operatorów w dbanie o jego stan. Aby jednak osiągnąć postawione przed nim cele i polepszyć współpracę pomiędzy produkcją a utrzymaniem ruchu, niezbędne jest wystrzeganie się kilku powszechnych błędów i skorzystanie z kilku dobrych praktyk.
 • Otwarty dostęp
  • Nowoczesne techniki w diagnostyce maszyn
   W Przemyśle 4.0 jest coraz mniej miejsca dla majstra z młotkiem opukującego obudowę w poszukiwaniu potencjalnej usterki maszyny. Za to coraz więcej miejsca zajmuje elektronika i IIoT (Industrial Internet of Things).
 • Okiem Inspektora
  • Konserwacja napędów silników
   Bezawaryjna praca silnika wymaga szeregu zabiegów konserwacyjnych, utrzymujących go w dobrym stanie. Niezbędne jest także bieżące usuwanie usterek wykrytych podczas eksploatacji. Trudno jednoznacznie określić czas, jaki powinien minąć pomiędzy jedną a drugą konserwacją. Zależy on m.in. od warunków, w jakich pracuje maszyna.
  • Innowacje w produkcji dla polskiego przemysłu spożywczego
   Choć przetwórstwo żywności jest niemal tak stare jak świat, przemysł spożywczy wciąż jest branżą o dużym potencjale zmian. Wynikają one zarówno z samego rozwoju technologii, jak i przemian w preferencjach żywienia oraz wpływu produkcji żywności na środowisko. Zatem z jednej strony innowacyjne rozwiązania techniczne wpływają na produkcję, a z drugiej – społeczne potrzeby wymuszają innowacje. Niektóre z nich mają swoje źródło w tych samych trendach, które towarzyszą innym rozwiązaniom z zakresu Przemysłu 4.0. Inne wkraczają niemal na futurystyczne wyżyny, rodem z filmów science fiction.
  • Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce – wsparcie i uproszczenia dla obywateli Ukrainy
   Obecnie w Polsce mamy bardzo zróżnicowane przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Inne przepisy odnoszą się do obywateli Unii Europejskiej, a inne do obywateli pozostałych państw – przy czym obywateli sześciu z tych państw można zatrudniać w tzw. trybie uproszczonym. Dodatkowo od 12 marca br. obywateli Ukrainy w trybie specustawy.
 • Ja szef
  • Onboarding cudzoziemców
   Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 mln osób uciekających przed konfliktem zbrojnym. Część uchodźców traktuje nasz kraj jako punkt pośredni na mapie ich podróży do innego państwa. Jednak całkiem spora liczba obywateli Ukrainy planuje pozostać w Polsce do momentu zakończenia wojny, a może i dłużej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rynek pracy zaleje fala pracowników poszukujących stałego miejsca zatrudnienia, a pracodawcy staną przed wyzwaniem odpowiedniego ich wdrożenia. W jaki sposób przygotować istniejące zespoły na przyjęcie pracownika z zagranicy oraz ułatwić uchodźcom start w polskich przedsiębiorstwach?
  • Automatyzacja lekiem na niedobory kadrowe
   W dobie pandemii koronawirusa poszukiwanie leku i szczepionki było (lub nadal jest) pierwszą potrzebą. Ta sytuacja spowodowała także, że musieliśmy zweryfikować, jak należy prowadzić w takich sytuacjach nasze zakłady produkcyjne. Zostanie w domu spowodowało, że potrzeba automatyzowania procesów produkcyjnych, a w zasadzie wszelkich procesów, stała się także pierwszą potrzebą naszych zakładów, przedsiębiorstw czy firm.
  • Lean Six Sigma, czyli połączenie dwóch najskuteczniejszych metod doskonalenia procesów
   Lean to szybkość i natychmiastowe działanie, a Six Sigma to lokalizowanie odchyleń i ich eliminacja. Dlatego z biegiem czasu połączono oba podejścia i tak powstało Lean Six Sigma, które czerpie z bogactwa obu podejść. Aby jednak spróbować zrozumieć, jak Lean wpływa na Six Sigma i odwrotnie oraz jak wiele wartości dla organizacji przynosi ich połączenie, należy choć w niewielkiej części poznać oba podejścia.
 • Temat numeru
  • Jak nie dać się manipulacji gdy zespół manipuluje kierownikiem produkcji
   Manipulacja to nieodzowny element funkcjonowania w społeczeństwie. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, ona często nam towarzyszy. Niekiedy to my manipulujemy innymi, a innym razem dajemy się zmanipulować towarzyszom. Nie zawsze są to działania świadome. Czy manipulacja jest szkodliwa? Jak uniknąć jej negatywnych skutków?

Menedżer Produkcji - cały wykaz