• Temat numeru
  • Serwis obrabiarek CNC
   Na polskim rynku działa obecnie co najmniej kilkunastu producentów obrabiarek CNC i kilkadziesiąt firm sprzedających maszyny CNC z całego świata. Są to zarówno centra obróbcze, centra frezarskie, tokarskie, prasy, wycinarki laserowe i plazmowe, a nawet maszyny CNC do obróbki drewna.
  • Obróbka CNC – więcej i lepiej (10)
   Z całą pewnością ten rok będzie stał pod znakiem dalszego ulepszania urządzeń CNC. Sprzęt będzie coraz bardziej zautomatyzowany. Na horyzoncie widać już Przemysłowy Internet Rzeczy i Sztuczną Inteligencję.
  • Zapewnienie jakości poprzez optymalny proces mycia i przygotowania powierzchni (18)
   W dzisiejszych czasach czystość komponentów jest takim samym kryterium jakościowym, jak dokładność wymiarowa. Jest ona definiowana przez określone specyfikacje czystości cząstek, a coraz częściej także cienkich warstw. Niezawodne spełnienie tych wymagać może być nie lada wyzwaniem. Aby działania były opłacalne, coraz ważniejsze staje się zaprojektowanie procesów mycia zgodnie z wymaganiami użytkownika i uzyskanie powtarzalnych wyników czystości.
  • Monitorowanie olejów w czasie rzeczywistym. Przykłady aplikacji (20)
   Monitorowanie stanu oleju jest niezbędne w każdym programie prewencyjnego utrzymania ruchu (UR). Częścią OCM są pomiary, monitorowanie i analiza zmian w olejach smarnych (podobne badania prowadzi się dla paliw) pod kątem zanieczyszczeń i zawartości substancji chemicznych, a także śledzenie spadku jakości oleju od nowego aż po czas jego wycofania z użycia. Dane te można wykorzystać do uzyskania wglądu w problemy z wydajnością i niezawodnością oraz położyć podwaliny pod bardziej efektywny program UR.
  • Czy jesteś gotowy na przyszłość? Etykieta produktu – dostęp do usług cyfrowych SEW-EURODRIVE (28)
   Etykieta produktu pozwala na szybkie i proste powiązanie produktu z naszymi cyfrowymi usługami. Wystarczy zeskanować smartfonem lub tabletem kod QR i natychmiast skorzystać z wielu naszych usług cyfrowych: od dostępu do wszystkich danych i dokumentów dla określonych produktów, przez wizualną kontrolę pozycji pracy napędu, szybki dostęp do analiz błędów oraz zamówień usług serwisowych, po dobór i zamawianie części zamiennych czy też nowych odpowiedników.
  • Mali wspomagacze bezpiecznego procesu produkcyjnego – opakowania do narzędzi, zatyczki, nakładki, uchwyty (30)
   Temat (wg Autora artykułu) na pierwsze wrażenie wydaje się nie mieć za wiele wspólnego z bezpieczeństwem procesu produkcyjnego, a jeśli już, to w bardzo małym stopniu. Jak sam temat wskazuje: „mali wspomagacze bezpiecznego procesu produkcyjnego”, ale czy naprawdę tak mali?
  • Gemba (53)
   Gemba to japońskie słowo oznaczające „miejsce rzeczywistej pracy” lub „miejsce działania”. W kontekście biznesowym oznacza to dosłownie miejsce, gdzie rzeczywiste prace są wykonywane. To tam produkty są wytwarzane, produkowane, usługi są świadczone, a klienci są obsługiwani.
 • Produkcja
  • Bezpieczne połączenia w ekstremalnych warunkach (56)
   W dzisiejszych czasach kable są nieodłącznym elementem infrastruktury w dziedzinie telekomunikacji, elektroniki, przemysłu czy energetyki. W przypadku gdy kable znajdują się w miejscach narażonych na wysokie temperatury, szczególnie ważne jest, aby były one wytrzymałe i odporne na ogień. Właśnie dlatego powstały kable ognioodporne.
 • Technologie
  • Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników? (36)
   Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami i kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych. Dzięki nim sprawdzamy obecność towaru, jego gabaryty, kierunek przemieszczania się, jego ilość, jakość itp. Niewątpliwie stanowią nieocenioną pomoc, ale aby pracować niezawodnie – muszą być odpowiednio  zainstalowane. Dlatego też niemal każdy konstruktor w swojej pracy spotyka się z problemem montażu różnego rodzaju czujników podłączonych do układu sterowania.
  • Trendy w obróbce cieplnej (38)
   Obróbka cieplna to istotna część procesu produkcyjnego. Stosuje się ją, gdy konieczna jest zmiana właściwości elementów metalowych (np. gdy mają być bardziej twarde lub plastyczne). Nowe cechy nadaje się wskutek nagrzewania, wygrzewania oraz chłodzenia do odpowiednich temperatur z określoną prędkością. Obróbkę cieplną wykorzystuje się w wielu branżach, m.in. w motoryzacyjnej, lotniczej oraz energetycznej.
  • Serwis nie śpi, aby spokojnie spać mógł ktoś (42)
   Eksperci doskonale znający potrzeby maszyn i robotów, a przy tym wyposażeni w specjalistyczną wiedzę, skuteczne procedury naprawcze i odpowiednie narzędzia gwarantują bezproblemową produkcję – zawsze na sto procent, zawsze na czas.
  • Produkcja seryjna z częstymi zmianami asortymentu (44)
   Seryjne wytwarzanie szerokiego asortymentu części w losowo powtarzalnych partiach produkcyjnych jest skomplikowanym i wymagającym procesem. Co więcej, sama obróbka to spore wyzwania zarówno dla maszyn, operatorów, jak i oprzyrządowania.
  • Automatyzacja procesów spawania (47)
   W większości polskich zakładów przemysłowych wciąż spawa się ręcznie, jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy – niekiedy pod presją rynku i klientów – coraz częściej zaczęli korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które wspomagają procesy spawalnicze. Żeby poprawić jakość oraz wydajność, sięgają po zmechanizowane, półautomatyczne i automatyczne urządzenia do spawania.
 • Wywiad
  • Leasing maszyn i urządzeń (51)
   Wypowiada się Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing.
 • Rynek
  • Maszyny używane (50)
   Zaawansowany i bezawaryjny park maszynowy to fundament dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Barierą dla jego rozwoju może być cena zakupu nowych maszyn i urządzeń. Dlatego wiele firm decyduje się na doposażenie linii produkcyjnych z wykorzystaniem ofert rynku wtórnego. Gdzie szukać  maszyn używanych, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu i jak go sfinansować?
 • Pomiary i jakość
  • Jak dokonać precyzyjnego pomiaru dużych średnic na elementach wielkogabarytowych? (55)
   Wiele firm zajmujących się obróbką elementów wielkogabarytowych boryka się z problemem dokładnego pomiaru średnic powyżej 300 mm, czyli takich, które przekraczają zakresy stosowania trójpunktowych średnicówek mikrometrycznych większości producentów. Zawsze wówczas pojawia się pytanie, jakiego narzędzia użyć, aby średnice wykonane w klasie np. H7 zmierzyć z odpowiednią dokładnością.
 • Dodatek specjalny: Metrologia
  • Przemysłowe technologie pomiarowe i polski rynek sprzętu pomiarowego (58)
   Metrologia i pomiary przemysłowe, podobnie jak większość technologii wytwarzania, które są zgodne z założeniami Przemysłu 4.0 ulegają coraz szybszej cyfryzacji. Urządzenia Metrologii 4.0, bo tak w ramach analogii możemy nazwać współczesne przemysłowe systemy pomiarowe, są w pełni skomunikowane z systemami wytwórczymi i mogą być wyposażone w szereg czujników na bieżąco monitorujących ich stan. Sensory te, które często są też wizyjnymi czujnikami obrazu, pozwalają systemom pomiarowym na bieżąco orientować się w przestrzeni i środowisku pracy, a algorytmy sztucznej inteligencji nadzorują przebieg procesu pomiarowego.

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz