Wiadomości PKN - Normalizacja 2020/04

 • Od Redakcji (3)
 • Aktualności
  • Roboty na pierwszej linii w walce przeciwko COVID-19 (4)
   Najnowszy artykuł w Science Robotics sugeruje, że roboty mogą być skutecznym zasobem w walce z COVID-19. Mogą być wykorzystywane do dezynfekcji, dostarczania leków i żywności, a także do pomiaru parametrów życiowych. IEC opracowuje Normy Międzynarodowe i rozwija programy oceny zgodności dla wielu technologii wykorzystywanych przez wspomniane wcześniej roboty, m.in. czujniki, akumulatory i półprzewodniki. Prace IEC/TC 47 obejmują zagadnienie czujników w wielu publikacjach, w tym w Normach Międzynarodowych dla komponentów stosowanych w różnych czujnikach. Roboty do opieki i inne urządzenia robotów wspomagających należą do szerszej kategorii technologii Active Assisted Living. Wszystkie zostały zaprojektowane w celu poprawy jakości życia użytkowników i umożliwienia im prowadzenia niezależnego życia dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych.
 • Ze świata
  • Trendy technologiczne CES na rok 2020 (8)
   Przez ostatnie 10 lat mówiło się o Internecie Rzeczy i o tym, jak łączy urządzenia i ludzi, jednak nadal wymagana była podstawowa interwencja człowieka, monitoring i uzyskanie informacji zwrotnych. Przez włączenie sztucznej inteligencji (Al), która zaczyna przenikać każdy aspekt technologii konsumenckiej i życia ludzkiego, zamienia się w inteligencję rzeczy. Inteligentne urządzenia przechodzą od autonomiczności do stawania się elementami wewnątrz sieci inteligentnych rzeczy przy absolutnie minimalnej interwencji człowieka. Jest to trend, który prawdopodobnie zdominuje następną dekadę w dziedzinie technologii konsumenckich.
 • Z prac normalizacyjnych
  • Siła mózgu (14)
   Mózg zawiera około 100 miliardów mikroskopijnych komórek zwanych neuronami, które razem mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania żarówki o niskiej mocy. Naukowcy, badacze oraz myślące o przyszłości firmy technologiczne badają sposoby wykorzystania tej energii do zdalnego sterowania urządzeniami.
  • Zielona przyszłość przemysłu (18)
   Przemysł jest coraz bardziej świadomy tego, że emitując gazy cieplarniane (GHG), przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wytwarza również trudne do usunięcia odpady, które mogą zanieczyszczać środowisko. Normy Międzynarodowe IEC ułatwiają przedsiębiorstwom wprowadzanie bardziej ekologicznych procesów produkcyjnych.
 • ORGANY TECHNICZNE – marzec 2020 (22)

Wiadomości PKN - Normalizacja - cały wykaz