• Rywalizacja o Bursztynową Różę – 27 sierpnia finał konkursu
  Róże zachwycają ludzi od stuleci swoim pięknem, różnorodnością kształtów, barw i zapachów. Artyści uwieczniają je na płótnach, fotografiach, tapetach, tkaninach i ozdobach. Miłośnicy popularyzują wiedzę o historii tych niezwykle urokliwych kwiatów, ich uprawach i nowościach. Ogród Botaniczny PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie wraz z Polskim Stowarzyszeniem Hodowców Róż organizuje corocznie wystawy róż, a od trzech lat także międzynarodowy konkurs Warsaw Rose Trials, którego koordynatorem jest Kamila Rakowska-Szlązkiewicz.
 • Róże kochają sekator
  Satysfakcja z krzyżowania gatunków i pielęgnacji róż jest dużo większa niż wkład pracy włożony w ich pielęgnację – uważa Michał Kocikowski, który zajmuje się Narodową Kolekcją Odmian Róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.
 • Co piąty bocian biały jest Polakiem
  Niektórzy kochają go na tyle, że ich zdaniem powinien zająć miejsce orła w godle naszego kraju. Czy na pewno? To pozostawiamy subiektywnej ocenie każdego z osobna. Pewne jest natomiast, że to jeden z ulubionych ptaków wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mówi się, że przynosi szczęście gospodarzom, u których ma gniazdo, chroni także przed pożarem. Dla niektórych ludzi niezwykle ważne jest podczas jakiej aktywności zobaczą pierwszego bociana w danym roku, bo jeśli będzie nim bocian stojący na gnieździe to zwiastuje leniwy rok dla obserwatora, a jak w locie to wróży rok pracowity. Natomiast kiedy bociany przestają odbywać lęgi w dotychczasowym gnieździe to kwestią czasu jest, że i szczęście opuści tego gospodarza. Niektórzy wciąż zatwardziale tłumaczą małym dzieciom, że to bociany przynoszą niemowlaki. Takich wierzeń można by wymienić jeszcze kilka.
 • Polska kraj suszy i powodzi
  Deszczowe i suche lata, jesienne pluchy, okresowe powodzie i podtopienia, ale też liczne jeziora, rzeki, strumyki i bagna. Przez lata, wbrew głosom naukowców, przyzwyczailiśmy się do tego, że czego, jak czego, ale wody, to akurat nam nie zabraknie. Stąd zdziwienie, jakie co jakiś czas wywołuje informacja, że Polska ma odnawialne zasoby wodne na poziomie Egiptu, a więc państwa pustynnego, w którym, życie skupia się wokół Nilu.
 • Czwarta przyroda i jej znaczenie w miastach
  W obliczu kryzysu klimatycznego nasze miasta powinny stać się oazami zieleni, tymczasem wiele z dotychczasowych działań mających kształtować przyrodę jest nieskutecznych, doprowadzają do zwiększenie ilości betonu w mieście. Chociaż obserwujemy coraz więcej działań wzbogacających niebiesko-zieloną infrastrukturę miast, są one jednak zazwyczaj kosztowne. Zapominamy, że najbardziej potrzebujemy w naszym otoczeniu obecności tzw. „czwartej przyrody”, czyli dzikich zbiorowisk rozwijających się samoistnie, bez ingerencji człowieka. Polscy badacze wykazali, że gdy pozwolimy na spontaniczny rozwój przyrody dostarczy nam ona korzyści porównywalnych do pielęgnowanej zieleni miejskiej, a nierzadko nawet większych. W wielu europejskich miastach są już dzisiaj realizowane projekty renaturyzacji i odbudowy siedlisk przyrodniczych w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne, ale i społeczne oczekiwania. Pojawiają się parki miejskie, w których głównym motywem jest powracająca przyroda.
 • Cenne areały przyrodnicze warto kupić
  Wycinamy lasy pod budowę osiedli mieszkaniowych, magazynów, zagospodarowujemy łąki pod uprawy, osuszamy torfowiska. Tracimy dziką przyrodę w szybkim tempie. Obszary chronione prywatnie, to odpowiedź na największe wyzwania naszych czasów – utratę różnorodności biologicznej i zmianę klimatu. Mamy konkretne narzędzia, dzięki którym cały proces będzie dla wszystkich przejrzysty i prosty. Utworzyć taki obszar może każdy – firmy, organizacje, ale też zwykli ludzie.
 • Prywatne Parki Narodowe
  W Warszawie w siedzibie WWF Polska odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu oraz dziennikarzy, gdzie m.in.: można było się dowiedzieć o przykładach obszarów chronionych prywatnie, o doświadczeniach powoływania i zarządzania nimi zarówno przez organizacje pozarządowe, osoby prywatne czy biznes.
 • Neutralność klimatyczna. Czy to możliwe?
  Neutralność klimatyczna to pojęcie określające równowagę (zerowy bilans) między emitowanymi gazami cieplarnianymi, a ich składowaniem lub pochłanianiem przez zbiorniki wodne, lasy czy gleby. Osiągnięcie neutralności klimatycznej, to jedno z największych wyzwań związanych z ochroną klimatu. Czy w dobie intensywnego rozwoju gospodarki wprowadzenie tego celu jest jeszcze możliwe?
 • Chrońmy Bałtyk
  Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania, zarówno odgórne, systemowe, jak i nasze codzienne. W jaki sposób małymi krokami wspierać ochronę wód i zasobów Bałtyku podpowiada organizator programu edukacyjnego Naturalnie Bałtyckie.
 • Dlaczego współczesne niewielkie ocieplenie tak nas niepokoi?
  Naukowcy, wśród których mieści się zdecydowana większość klimatologów, są poważnie zaniepokojeni przyspieszeniem zmian klimatycznych, w tym szczególnie procesu ocieplenia powierzchni Ziemi. Niepokój badaczy stał się podstawą do działań społecznych i politycznych o niebywałej intensywności. W Europie pojawiła się nastolatka Greta Thunberg, która apeluje w imieniu młodzieży do wszystkich najważniejszych polityków w świecie, aby poważnie zabrali się za walkę z ociepleniem. Unia Europejska z walki z ocieplaniem klimatu stworzyła sztandarowe przesłanie do świata. W sferze społecznej to już nie ocieplenie, a wręcz wrzenie, wrzenie umiejętnie podsycane przez polityków i ekologicznych ideologów.
 • Farma fotowoltaiczna z wielofunkcyjnym magazynem energii
  Dwa i pół roku po rozruchu technologicznym pierwszego etapu budowy farmy fotowoltaicznej wraz z przemysłowym magazynem energii w Nowej Wsi pod Włocławkiem, spółka Almides zakończyła w lipcu b.r. budowę trzyczęściowego projektu. Moc elektrowni słonecznej osiągnęła 1 MW, a pojemność magazynu 0,5 MWh. Jest to jeden z największych przemysłowych magazynów energii solarnej w Polsce. Inwestycja pochłonęła 6 mln zł. Sfinansowano ją w połowie ze środków własnych inwestora oraz z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. 
 • Świadomość konsumencka i ekologia, a greenwashing
  Od początku określenie greenwashing może być stosunkowo niejasne, ponieważ jest to słowo, które można śmiało nazwać neologizmem. Nawiązuje do angielskiego słowa: whitewashing, oznaczającego wybielanie oraz green, które oznacza zielony, odbierane jednoznacznie jako: ekologiczny. Po raz pierwszy zostało użyte przez Jaya Westervelta w 1986 roku, w artykule opisującym hotele, które zachęcały swoich gości do rzadszej wymiany ręczników, co miało się przełożyć rzekomo na mniejsze zużycie wody, a więc i proekologiczne działanie. Wiele polskich internetowych blogów przyjęło wolne tłumaczenie pojęcia: „greenwashing”, na takie jak: ekościema, zielone mydlenie oczu, czy wręcz ewidentne zielone kłamstwo. Najprościej mówiąc jest to zjawisko dotyczące tak naprawdę fałszywej ekologii, polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących zaspokojenia swoich potrzeb, zgodnych z zasadami ekologii i ochrony środowiska naturalnego wrażenia, że przedsiębiorstwo wytwarzające dane dobra dokonuje tego w zgodzie z naturą i ekologią.
 • Jak sprawnie wymieniać się dobrami i usługami bez gotówki
  Ekonomia współdzielenia staje się od kilku lat bardzo modna. Ma bowiem ważny wymiar ekologiczny – pozwala zmniejszyć skalę produkcji wielu dóbr konsumpcyjnych, a tym samym odciążyć środowisko działalnością przemysłową. Dzielenie pozwala też oszczędzać – czy każdy z nas musi mieć bowiem w garażu kosiarkę do trawy, czy myjkę ciśnieniową? A może wystarczy jeden taki sprzęt na każdej ulicy i wzajemne pożyczanie go sobie?
 • Zbywalne pozwolenia na emisję
  Zbywalne pozwolenia na emisję były wynalezione w Stanach Zjednoczonych i przez długie lata miały poza nimi opinię niesprawdzonej nowinki amerykańskiej. W końcu jednak nie tylko teoretycznie, ale również przez praktykę zostały powszechnie uznane za znakomity instrument ochrony środowiska i wdrożone w wielu krajach. Łączą bowiem elastyczność decyzji rynkowych z twardymi wymaganiami ochrony środowiska, które nie powinny być podyktowane przez wyniki doraźnej gry rynkowej.

AURA Ochrona Środowiska - cały wykaz