• Święto naszej planety
  Ziemia, w Układzie Słonecznym, jest trzecią planetą od Słońca i jest jedyną, na której istnieje życie. Dostarcza wszystkich niezbędnych suplementów do istnienia i przetrwania żywych stworzeń. Już po raz 53, jak co roku 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi.
 • DĄB FABRYKANT – zwycięzcą konkursu
  Konkurs na Europejskie Drzewo Roku od 13 lat zwraca uwagę na najciekawsze drzewa z całej Europy, stanowiące ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W konkursie od wielu lat biorą udział także piękne drzewa z naszego kraju.
 • Czy w Polsce zabraknie wody?
  Wiele krajów zmaga się z postępującą suszą. Ten problem nie jest obcy również Polsce. Na tle Europy mamy jedne z najmniejszych odnawialnych zasobów wody pitnej na mieszkańca. Czy grożą nam całkowite wyschnięcia rzek i brak wody w kranach?
 • Chrońmy Bałtyk
  Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania, zarówno odgórne, systemowe, jak i nasze codzienne. W jaki sposób małymi krokami wspierać ochronę wód i zasobów Bałtyku podpowiada organizator programu edukacyjnego Naturalnie Bałtyckie.
 • Czy lasy przetrwają zmiany klimatyczne?
  Jeśli warunki klimatyczne będą się zmieniały w takim tempie jak dotychczas, to z pewnymi gatunkami będziemy musieli się pożegnać. W ciągu najbliższych 50 lat sosny, świerki, brzozy, czy modrzewie mogą praktycznie przestać istnieć w Polsce. Czym to niekorzystne zjawisko jest spowodowane wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Świerkosz z Uniwersytetu Wrocławskiego, botanik, zajmujący się ekologią lasów i ochroną przyrody.
 • Opony – plastikowy truciciel
  Małe kawałki zdegradowanego plastiku w wyniku użytkowania opon przenikają do środowiska. Zauważyli to naukowcy. W 2014 roku prof. John Weinstein, biolog z The Citadel Military College w Charleston w Południowej Karolinie i jego absolwenci zaczęli szukać mikro plastiku, pojawiającego się jako odpad poeksploatacyjny. I wówczas odkryli, że jest on praktycznie wszędzie, po prostu otacza nas jak niewidzialna pajęczyna. Jest w glebie, wodzie i w powietrzu.
 • Jak „mała czarna” przyczynia się do zmian klimatu?
  Szacuje się, że na całym świecie spożywa się dziennie, około dwóch miliardów filiżanek kawy. Naukowcy postanowili zbadać, jaki może mieć to wpływ na klimat. W tym celu zmierzyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych jakie wytwarzane są przy przygotowania 280 mililitrowej filiżanki kawy, uwzględniając cały proces jej produkcji, począwszy od wysiana rośliny aż po odpady, trafiające na wysypiska. Obserwowali też sposoby parzenia. Stwierdzono, że większość ludzi nie odmierza porcji kawy przed jej przygotowaniem, co prowadzi do większego jej zużycia, nawet o ok. 20 proc., na filiżankę.
 • Robot do hodowli owadów
  Autonomiczny robot obsługujący fermę, gdzie hoduje się owady konsumpcyjne powstaje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Za pomocą algorytmów uczenia maszynowego będzie oceniać stan i potrzeby owadów. Tym samym został zakończony projekt, którego celem było zbadanie przydatności białka z owadów, a dokładnie z mącznika młynarka i czarnej muchy, do karmienia drobiu.
 • Parki narodowe otrzymają z NFOŚiGW dotacje na pojazdy zeroemisyjne
  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 16 mln zł parkom narodowym na realizację programu priorytetowego „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Dotacja przeznaczona jest na zakup samochodów elektrycznych, stacji oraz punktów ładowania.
 • Dlaczego marnujemy węgiel?
  Węgiel jest jednym z najbardziej niezwykłych minerałów występujących na kuli ziemskiej, który powstał z prehistorycznych roślin. Już 1000 lat p.n.e. zaczęto wykorzystywać węgiel, jednak jego oszałamiająca kariera rozpoczęła się wraz z wynalezieniem maszyny parowej w 1769 roku. Węgiel przyczynił się do powstania współczesnej cywilizacji, rozwoju wielu gałęzi przemysłu. Bardzo wiele mu zawdzięczamy. Jednak powstający w trakcie spalania gaz cieplarniany stał się dominującym zagrożeniem dla systemu klimatycznego, różnorodności biologicznej i naszej przyszłości. Sposób w jaki dzisiaj postępujemy z tym cennym darem przyrody, spalając go, należy uznać za nierozumny. Węgiel może i powinien być wykorzystany głównie do produkcji szeregu cennych związków chemicznych.
 • Kamień Śląski
  Kamień Śląski to niezwykła wieś w gminie Gogolin i w województwie opolskim. Liczba mieszkańców to 1500 ludzi (w tym mniejszość niemiecka). Budowa geologiczna tych terenów obejmuje skały wapienne i triasowe, z tego powodu na omawianym terenie występuje wiele kamieniołomów.
 • Pakowanie żywności
  Zalew plastiku związany jest w dużej mierze z używaniem go przy przechowywaniu żywności. Stosowane chemikalia różnią się pod względem nieodzowności, ale nawet tych mało potrzebnych trudno byłoby się pozbyć. A ich powszechność i wielość sprawia, że producenci mają kłopot z racjonalizacją używania plastików. Podręcznikowe rozwiązanie polegające na obciążaniu finansowym proporcjonalnym do szkodliwości stosowanych składników nie byłoby w tym przypadku trafne. Bardziej obiecujące wydaje się opracowanie rankingu różnych rodzajów opakowań żywności (Understanding Packaging Scorecard), przygotowanego przez dobrych specjalistów analizy cyklu życia. Posługiwanie się tym rankingiem pozwala firmom na substytucję kłopotliwych składników bardziej racjonalną, niż w przypadku oczekiwania na państwowe regulacje.
 • Czy za sto lat będziemy jeść mięso?
  Przez stulecia jedzenie mięsa było oznaką dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Jednak w XXI wieku coraz więcej argumentów przemawia za ograniczeniem konsumpcji mięsa. Zmiana nawyków żywieniowych wynikająca z presji demograficznej może spowodować, że ludzkość będzie musiała sięgnąć po nowe źródła białka. W naszym jadłospisie może pojawić się białko z owadów, modyfikowane genetycznie owoce, warzywa i zboża, czy mięso hodowane w laboratorium. Produkcja mięsa in vitro może stać się kompromisowym rozwiązaniem w dużym stopniu eliminującym rozterki etyczne i jednocześnie umożliwiającym kontynuowanie zaspokajania przyzwyczajeń smakowo-kulinarnych wyrażających się jedzeniem mięsa.
 • Co to jest mięso hodowlane?
  Mięso hodowlane, to prawdziwe mięso zwierzęce, które jest wytwarzane przez bezpośrednią hodowlę komórek. Wykorzystywane są do tego celu komórki macierzyste. W ten sposób, w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym produkuje się mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe i filety rybne. Jest to więc nieskomplikowany proces.
 • O ochronie zwierząt
  Na wstępie pojawia się pytanie: czym jest ochrona gatunkowa zwierząt? Otóż jest to jedna z prawnych form ochrony przyrody. Ma ona na celu zabezpieczenie przetrwania określonych gatunków dziko żyjących zwierząt, zachowanie ich różnorodności gatunkowej i genetycznej.
 • Szarłat – roślina oszczędnie gospodarująca wodą i o wielu innych zaletach
  Obecnie, jednym z największych zagrożeń dla rolnictwa, z powodu pogłębiającego się efektu cieplarnianego, jest deficyt wody w glebie. Dlatego wskazane jest wprowadzanie do uprawy roślin oszczędnie gospodarujących wodą, czyli o mechanizmie fotosyntezy C4. Są to zarówno rośliny przeznaczone na cele żywnościowe, jak i nieżywnościowe. Jedną z najbardziej interesujących roślin, uprawianych w celu pozyskania wysokiej wartości nasion, jest amarantus zwany w Polsce szarłatem. Nasiona tej rośliny zawierają wiele cennych składników odżywczych, tj. białko, tłuszcz, węglowodany i bioaktywnych - wykazujących właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze. Z rośliny tej, oprócz nasion, można pozyskiwać kiełki i liście cechujące się wysoką zawartością mikroelementów, a szczególnie żelaza.
 • Naukowcy zachęcają rolników do uprawy wierzby purpurowej
  Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) wyhodowali takie odmiany wierzby purpurowej, których korę można stosować m.in. w dodatkach paszowych. To mogłoby zmniejszyć np. stosowanie antybiotyków w chowie drobiu, a rolnikom dać szansę na dodatkowy dochód - sugerują.
 • Gospodarowanie wodą na terenach rolniczych i wiejskich
  Jednym z istotnych problemów gospodarowania wodą na terenach wiejskich jest niekontrolowany pobór wód podziemnych z nierejestrowanych ujęć, głównie przydomowych oraz niezadawalający stopień skanalizowania. Po przemianach w latach 80 XX w. zaczęto bardziej skupiać się na uregulowaniu dostępu do sieci wodociągowej i pilnowaniu opłat za pobraną wodę. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej do regulacji dołączyła dyrektywa 91/271/EWG (Dz. Urz. WE L 135 z 30.05.1991), tak zwana ściekowa.
 • 50 lat temu ukazał się pierwszy numer AURY!
  W pierwszym numerze z 1987 roku, wśród wydawanych wówczas czasopism, redakcja AURY jako pierwsza zainicjowała drukowanie „Słownictwa ochrony środowiska”, terminologię obecnie powszechnie stosowaną. Autorem tego ekologicznego słownika był Roman Tertil. Po raz pierwszy czytelnicy spotkali się z takimi pojęciami jak mi.in organic waste, domestic refuse, recycling plant.

AURA Ochrona Środowiska - cały wykaz